Sucuktan Tavuk Eti Çıktı

Genel 12.06.2020, 11:37 12.06.2020, 11:41
2870
Sucuktan Tavuk Eti Çıktı
Tarım ve Orman Bakanlığı, 69 firmaya ait 136 üründe sahtecilik belirledi. Sahte ve hileli ürün üreten firmalar bakanlığın internet sitesinde ilan edildi.
Listede Zonguldak’tan Bircan Sucukları yer alıyor.  Yapılan denetimler sonucunda Bircan Sucuklarında tavuk eti tespit edildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada sucuğa Kanatlı hayvan eti katan firma hakkında yasal işlem yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

• Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

• Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

• Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve


 • Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır.

Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.


Yorumlar (1)
Vatandaş 1 yıl önce
Bircan bunu ilk kez yapmıyor ki.yillarca ucuz diye neler yedirdi millete bilmiyoruz.
20
açık