Sümeyye hemşire, çocuk istismarına karşı ortak mücadele çağrısı yaptı

Genel 14.03.2021, 17:57
749
Sümeyye hemşire, çocuk istismarına karşı ortak mücadele çağrısı yaptı

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Uzman Hemşire Sümeyye Özdemir, çocuk istismarına karşı Zonguldaklılara, ortak mücadele çağrısında bulundu.

Türkiye genelinde çocuk istismarını önlemek amacıyla yapılanan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, Zonguldak’ta da güçlenebilmek için gönüllüleri destek olmaya bekliyor.

UCİM Zonguldak İl Koordinatörü Uzm. Hemşire Sümeyye Özdemir,  çocuk istismarına karşı diğer illerde olduğu gibi Zonguldak'ta da kurumsal bir mücadelenin şart olduğuna değindi. Bu konuda mücadele etmek için duyarlı olan bütün vatandaşları, kamu kurum ve kuruluşlarını kendileriyle işbirliği yapmaya davet eden Sümeyye hemşire, UCİM'in ülke genelindeki amacı ve çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Çocuklar vatandır çocuklarımızı korumalıyız” diyerek yola çıkan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nin temelleri 2017 yılında Mersin’de atıldı. Mücadelenin meşalesi İzmir’de 2014 yılında Genel Başkanımız Saadet Özkan’ın görev yaptığı bir köy okulunda okul müdürünün 6 kız çocuğuna yönelik istismarını fark etmesi ve durumu yargıya intikal ettirmesine dayanmaktadır. Öğretmenimizin haklı savaşında Cumhuriyet tarihinin en ağır cezalarından biri verilerek sanık 82 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

50000 ÜYE SAYISINA ULAŞTIK

Saadet Öğretmen, bu çabası ile yurt içinde çocuk istismarı konusundaki farkındalığı zirveye taşıdığı gibi 2017 yılında, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ın elinden 'Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü' de almıştır. Bugün ise Genel Başkanımız Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcımız Yücel Ceylan’ın öncülüğünde çocuklar için mücadele eden derneğimiz 3. yılında, Türkiye topraklarında kısa sürede köklü bir sivil toplum hareketine dönüşmüştür. Derneğimizin 2020 Aralık ayı itibariyle 58 ilde aktif yapılanması bulunurken 23 ilde ise yapılanma süreci devam etmektedir. Antalya ve Erzurum olmak üzere 2 ilde resmi temsilcilik ofisi, İzmir de Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Merkezi bulunurken; Kıbrıs’ta İlim Üniversitesi işbirliğinde Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Merkezi, Ankara Önleme Merkezi ve İstanbul Önleme Merkezlerinin açılış çalışmaları devam etmektedir. UCİM Aralık 2020 tarihi itibariyle 50000’i aşkın gönüllü üyesi ile yurdumuzun dört bir yanında çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele etmektedir. 

UCİM’in genel olarak amacı bireyin doğum öncesinden başlayarak tüm gelişim evrelerinde sağlıklı bir biçimde yetişmesini sağlamak; her nevi fiziksel, duygusal ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumak ve önlemektir. Bu kapsamda istismara maruz kalmış çocuklarımıza hukuki destek ve rehabilitasyon desteği vermek; toplumu bilinçlendirme eğitimleri ile çocuk istismarının önüne geçmektir. 500’ü bulan davaya müdahil olarak, ihmal ve istismara maruz kalmış çocuklarımız ve ailelerinin yanında yürümeye devam etmektedir. Bu zorlu süreçte meydana gelen travmatik sürecin en az hasarla atlatılması için uzmanlardan oluşan rehabilitasyon ekibi ise istismara maruz kalmış çocuklarımızın ve ailelerinin ikincil bir örselenme yaşamadan iyilik haline ulaşması için çaba göstermektedir. Çocuk ihmali ve istismarında koruyucu ve önleyici farkındalık çalışmalarının bilincinde olan UCİM tarafından; uzman kadrosuyla 10.000’in üzerinde çocuğa mahremiyet eğitimi, 50.000’in üzerinde ebeveyne bilinçlendirme semineri ve 100.000’in üzerinde üniversite öğrencisine farkındalık eğitimi verilmiştir.

SÜREKLİ BİLİNÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Yapılandığımız illerde, çoğunluğu akademisyenler ve uzmanlardan oluşan UCİM Bilimsel Araştırmalar-Danışma Kurulu ve UCİM Rehabilitasyon nezdinde avukatlarımız, psikologlarımız, eğitimcilerimizle çeşitli çalıştaylar ve eğitimler düzenleyerek sürekli gelişim ve dönüşüm halindeyiz. Bu sayede istismara maruz kalmış çocuklarımızla en kaliteli ve doğru iletişim yollarını uzmanlarından öğrenerek titizlikle davalara müdahil olarak ailelere manevi desteğimizi göstermekteyiz.

UCİM Zonguldak olarak Türkiye genelinde edindiğimiz birikim ve tecrübelerimizle davalarda kahraman çocuklarımızın yanında olarak suçluların en ağır cezayı almaları için gönüllü olarak bu davalara müdahil olacağız. Aynı şekilde rehabilitasyon ve eğitim alanlarımızda ki çalışmalarla Zonguldak'ta farkındalık amacıyla ulaşmadığımız hiçbir çocuk ve aile kalmayacak.

'Çocuklar Konuşacak UCİM Yanlarında Olacak' diyerek çıktığımız bu mücadelede güçlü çocuklar yetiştirmek için ailelere ücretsiz farkındalık eğitimleri verilecektir. Toplum olarak çocukları korumak bizlerin hem hukuki hem de bireysel bir görevidir. Siz de çocuklarımız için verilen bu mücadelede yer almak; eğitimlerimizden ve diğer faaliyetlerimizden haberdar olmak için ücretsiz bir şekilde www.ucim.org.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz."

(Haber Merkezi)

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
26
açık