“Taleplerimizi haykırdık”

Genel 15.05.2019, 14:10 15.05.2019, 14:18
2062
“Taleplerimizi haykırdık”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aytekin Aygün, 11 Mayıs’ta tüm engellemelere ve saldırılara rağmen taleplerini haykırdıklarını belirtti.

Aygün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“İnsanca yaşayacak temel ücretin en az 6.500 TL olması, 3600 ek gösterge ve fiili hizmet zammı (yıpranma payı) taleplerimiz başta olmak üzere sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tüm talepleri için 11 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’daydık. SES Zonguldak Şubesi olarak katıldığımız, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikamızın (SES) Genel Merkezinin düzenlediği ve illerden gelen üyeler ile yapılan eyleme polis sert şekilde saldırdı.

 

Abdi İpekçi Parkı’na ulaşan üyelere saldıran polis, Genel Başkanımız İbrahim Kara ve Dev Sağlık-İş üyesi Furkan Bircan’ı darp ederek gözaltına aldı. Genel merkezimizden çıkarak parka girmeye çalışan üyeler de engellenirken, Kurtuluş Parkı’nda toplanmamıza da izin vermeyen polisin gazlı saldırısına ikinci kez maruz kaldık. Burada yaşanan saldırının ardından eylemimizi Çankaya Belediyesi Vedat Dalokay Salonu’nda devam ettirdik.

 

Temel taleplerimiz için sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bir araya geldik ve tüm engellemelere ve saldırılara rağmen taleplerimizi haykırdık.

 

KESK, TTB, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, İHD yöneticileri de haklı taleplerini dile getirmek için bir araya gelen biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yanındaydılar.

 

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak diyoruzki: “Çalışma hakkımız engellenemez, çalışırken ölmek istemiyoruz, KHK’ler gidecek biz kalacağız, eğitim hakkımız engellenemez, güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz. Sağlıkta performans ölüm demektir. Temel ücretimiz en az 6500 TL olmalıdır. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ek göstergelerinin 3600’den başlayarak kademeli olarak artırılmasını istiyoruz. Fiili hizmet süresi zammının (yıpranma payı) sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçileri kapsayacak şekilde, geçmiş çalışma süreleri de dahil edilerek ve fiili çalışma şartı ortadan kaldırılarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Sorunlarımızın bu kadar biriktiği ve iktidarın çözüme yönelik adım atmaktan imtina ettiği bu dönemde mevcut koşulların değiştirilmesi ve taleplerimizin elde edilmesi yönünde kararlılığımızı bir kez daha ifade etmek için bir aradayız. Bugün bu kararlılığımızla Ağustos ayı içerisinde görüşülecek olan 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme masasında da ifade edeceğiz. İşyerlerinde açtığımız TİS sandıklarından çıkan taleplerimizi TİS otobüsleri ile kent kent, meydan meydan haykırarak Toplu Sözleşme Masasında da yerimizi alacağız. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini ve halkımızı taleplerimizin etrafında birleşmeye, mücadele etmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.”

 

Genel Başkanlarımızdan İbrahim Kara gözaltından bırakılıncaya kadar devam eden eylemde konuklar ile üyeler kürsüde sözlerini ifade ettiler.

 

Slogan ve alkışlarla karşılanan İbrahim Kara, “Onur üyelerimizden ve barış şehitlerimizden aldığımız güçle direnmeye devam edeceğiz. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin hak arama mücadelesi, halkın sağlık hakkı mücadelesi devam edecek, saldırıyla, gözaltıyla bizi yıldıramayacaklar” şeklinde konuştu.

 

Üyelerden oluşan müzik grubunun şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla devam eden eylemimiz, beyaz balonların uçurulması ile sona erdi” (Haber Merkezi)


Yorumlar (0)
18
açık