TAM BİR KOMEDİ!

İmar Komisyonu eski Başkanı Turan Demirtaş, Mimari Estetik Komisyonu Yönetmeliği’ni yargıya taşıdı;

TAM BİR KOMEDİ!

Zonguldak Belediyesi’nin geçtiğimiz ay yaptığı meclis toplantısında kurulan “Mimari Estetik Komisyonu” İmar Komisyonu eski başkanı Turan Demirtaş tarafından yargıya taşındı.

İmar Yönetmeliği’nin 10. Maddesinde komisyon 5 uzmandan teşkil eder ifadesinin yer almasına rağmen tartışmalar sonrasında 7 kişiyle kurulan Mimari Estetik Komisyonu’nun yasaya aykırı olduğunu savunan Demirtaş, “İmar Komisyonunda ve Meclis toplantısında yasayı okuduğum, uyardığım halde, hiçbir yasal gerekçe göstermeden Komisyon üye sayısı 7 olarak kabul edildi. Mimari Estetik Komisyonu Yönetmeliği kararını yasaya aykırı gördüğümden iptali için yargıya başvurdum” dedi.

KARARLARININ YASAL GEÇERLİLİĞİ OLMAZ

Komisyonun yasalara ayırı kurulmasından dolayı alacakları kararların da yasal geçerliliği olmayacağını da belirten Demirtaş, “İmar Yönetmeliği’nin 10. Maddesi; “Ruhsat vere ilgili idare bünyesinde kurulan mimari estetik komisyonu, yapıların veya onaylı mimari projelerin özgün fikir ifade edip etmediğine karar vermeye yetkilidir. Komisyon beş uzmandan teşkil eder” diyor. Görüldüğü gibi Yasa; yoruma gerek olmayacak kadar açık, net ve kesin ifade ile ‘Mimari Estetik Komisyonu 5 uzmandan oluşur’ diyor. Birçok hukukçularla görüştüm. Hemen hepsinin ortak görüşü, bu kadar açık ve kesin ifadeli yasa maddelerinin çok az olduğu şeklinde. İmar Komisyonunda ve Meclis toplantısında yasayı okuduğum, uyardığım halde, hiçbir yasal gerekçe göstermeden Komisyon üye sayısı 7 olarak kabul edildi. Neymiş, Rize Belediyesinde 11 kişiymiş. Olabilir. Meclis karar alabilir, kararla 11 de olur, 21 de olur. Olur ama, komisyon yasaya uygun kurulmadığı için alacakları kararların yasal geçerliliği olmaz. Sanırım böyleleri danışma kurulu gibi, danışma meclisi gibi; düşünceleri, görüşleri sorulan bir oluşum olur. Yani yapı ruhsatı veren belediye bünyesinde kurulan yasal bir organ olmaz. Belediye Meclisinin aldığı Mimari Estetik Komisyonu Yönetmeliği kararını yasaya aykırı gördüğümden iptali için yargıya başvurdum. Yargının kararına bütün herkes saygı duymak, uymak mecburiyetinde. Yargının vereceği kararı bekleyeceğiz” dedi.

BÖYLE BİR KOMEDİ DÜNYA’DA YOK

Kendisinin İmar Komisyonu Başkanlığı’ndan istifasından sonra, “ben imardan anlamam” diyen Belediye Meclis üyesi Mehmet Türkçelik’in başkan olduğunu ve böyle bir komedinin Dünya’da başka bir örneğinin olmadığını da söyleyen Demirtaş, “Temel fıkralarını gölgede bırakacak şekilde; bir komisyon üyesinin “ben imardan anlamam” demesinden sonra, İmar Komisyonunda başkan olarak kalmam doğru olmazdı. İstifa ettim. İmar Komisyonuna “ben imardan anlamam” diyen kişi başkan oldu. Böyle bir komedinin Dünya’da başka bir örneği olduğunu sanmıyorum” şeklinde konuştu. (Umut ERSES)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
musa nizam 4 yıl önce

kendine mimar diyen buadamın bize zonguldakta yaptığı bir tane bina projesi gösterin 75 yaşın agelmiş budamın yıllardır derdi şikayet butam bir psikolojik vaka

Misafir Avatar
Genç mimar 4 yıl önce

İstediğin olmuyor dimi.seni su kurnazı.işine gelince tamam.korkuncada tamam.
Sonra yalandan yaygara.
Reklam kokan hareketler bunlar

Misafir Avatar
Anlamzsın 4 yıl önce

YA neyin peşinde olduğunu bir anlasak

banner228

SÜPER LİG EKİPLERİ İLE KARŞILAŞTILAR

Haberi Oku