FLAŞ HABER
TMMOB, Öldürülen Gazetecileri andı

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi 46. Dönem Yönetim Kurulu, 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü'nü andı.  

 

Açıklamada,  şu görüşlere yer verildi:

 

"6 Nisan 1909 tarihinde, dönemin iktidarı İttihat ve Terakki'yi sert bir dille eleştirileri ile bilinen Serbesti Gazetesi yazarı Gazeteci Hasan Fehmi Galata Köprüsü üzerinde öldürülmüş ve ilk basın şehidi olarak tarihe geçmiştir. Hasan Fehmi'nin öldürüldüğü 6 Nisan tarihi 'Öldürülen Gazeteciler Günü' olarak kabul edilmiştir.

 

Hasan Fehmi düşüncelerini hiç bir etki altında kalmadan yazıp, gazetede yayınladığı için katledilmiştir. O günden bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hrant Dink’in de bulunduğu pek çok basın emekçisi faili meçhul cinayetlere kurban edilmiştir

 

Demokrasiler; düşünceyi ifade etme özgürlüğü, insan hakları, laiklik ve özellikle de basın özgürlüğü ile test edilir. Ne yazık ki ülkemiz Cumhuriyet'in belli dönemleri hariç, bu konuda da başarılı olamamıştır.

 

Gazetecilik zor ve meşakkatli bir meslek olduğu kadar onurlu da bir meslektir. Dürüst ve tarafsız yapıldığında her zaman halkın sesi olmuştur.

 

Halkın doğru haber alma hakkı için, gece gündüz demeden çalışan, özellikle Covid-19 salgın günlerinde bile, hayatını hiçe sayan basın emekçilerine şükranlarımızı sunuyoruz. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi olarak dün olduğu gibi bu gün de fikir özgürlüğü noktasında savunucu ve öncü olmaya devam edeceğimizi, bu vesile ile tarafsız ve dürüst Basın Emekçileri ile birlikte olduğumuzu tekrarlıyor Demokrasi, insan hakları ve özgürlük mücadelesinde, hayatını kaybeden tüm basın emekçilerini saygısıyla anıyoruz." (Haber Merkezi)

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

UĞUR MUMCU’YU SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ

Haberi Oku