VALİLİKTEN BEYANNAME UYARISI

Zonguldak Valiliği, dernek beyannameleri ile ilgili önemli bir açıklama yayınladı.

Genel 23.03.2021, 11:35
1258
VALİLİKTEN BEYANNAME UYARISI

Zonguldak Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, 2020 Yılı Dernek Beyannamelerinin, 30 Nisan 2021 tarihine kadar Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Beyanname vermeyen veya kanunda belirtilen süre sona erdikten sonra bildirimde bulunan dernek yöneticilerine 1.730,00 TL idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.

İşte Valilikten gelen o açıklama;

“5253 sayılı Dernekler Kanununun 19. maddesine göre dernekler, yılsonu itibariyle faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülki amirliğe vermekle yükümlüdürler.

Beyanname vermeyen veya kanunda belirtilen süre sona erdikten sonra bildirimde bulunan dernek yöneticileri, anılan kanunun 32 nci maddesi çerçevesinde 1.730,00 TL idari para cezası uygulamasıyla karşılaşacağından, ilimiz genelinde kurulu derneklerin 2020 Yılı Dernek Beyannamelerini, 30 Nisan 2021 tarihine kadar Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirmeleri gerekmektedir.   

Yasal sürenin sonuna yaklaştıkça DERBİS sistemi üzerinde yoğunluk artacağından, aksaklıkların yaşanmaması için son günü beklemeksizin beyannamelerin bildirilmesi dernek yöneticilerinin menfaatine olacaktır.      

Başta dernek yöneticileri olmak üzere kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (0)
24
açık