Yasa Tüm Maden Şehitlerinin Yakınlarını Kapsasın Talebi

Bursa Mustafakemalpaşa Maden Şehitleri Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nihat Hanay, Soma’daki maden şehidi yakınlarının faydalanacağı yasadan Türkiye genelindeki tüm maden şehidi yakınlarının faydalanması gerektiğini söyledi.

Zonguldak’ta, Maden Şehitleri Derneği Başkanı Ayhan Gökgöz ile birlikte basın toplantısı yapan Nihat Hanay, Torba Yasa’dan ülke genelindeki tüm maden şehidi ailelerinin yararlanmasını istedi.

Hanay, aileler olarak bireysel başvurulara başlayacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Soma’da canımız tekrar yandı. Yaramız tekrar kanadı. Bu yasa Türkiye genelindeki maden şehitlerimizin yakınlarını kapsasın istedik. Gelecekleri için garanti altına alınsın istedik. Soma’da kademeli geçiş yapıldı. Çocuk bir günlük dahi olsa 18 yaşına kadar hükümet tarafından kontrol edilip eğitim giderlerinin karşılanıp 18 yaşına geldiğinde de devlet memuru olacak. Üniversite okumak isteyen çocuklarımız da okullarını bitirdikten sonra da branşlarında devlet memuru olacaklar. Bunun sadece Soma değil Türkiye’yi kapsaması lazım gelir.”

Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı Ayhan Gökgöz de bu yasanın sadece Soma değil tüm Türkiye için çıkmasını talep ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Yasa çıktı. Yasa çıktı ama yasanın anayasanın 10. maddesine aykırı olduğunu, hiçbir şekilde kişiye özel yasanın çıkmayacağını genel kanunların eşitlik ilkesi olduğunu ve aynı durumda olan tüm olay ve eylemlerin yasaya göre uygulanması gerektiğini belirttik. Soma’da meydana gelen olayın sebepleri ve sonuçları geçmişteki Armutçuk, Kozlu ve Karadon’daki olaylarla bir farklılığının olmadığını bu anlamda yasanın tüm geneli kapsaması gerektiğini anlattık. Ama gelinen noktada çözüm bulunamadığını düşünüyoruz.”

Amelebirliği Armutçuk Şube Başkanı Çetin Yiğit de 10 yıldır bu mücadeleyi kendi başına verdiğini belirterek şunları söyledi: "Sürekli maden şehidi çocukları için mücadele ettik. Soma faciasından bir ay önce bu olayı gündeme getirdik. Maden şehitlerine sivil şehitlik hakkı verilmesini istedim. Olmasını istemediğimiz bir facia gerçekleşti. O zaman maden şehitlerine sivil şehitlik hakkı tanınacağı söylendi. Biz bir nebze umutlandık. Torba Yasa görüşülürken bunu sivil şehitlik kapsamından çıkartıp sadece Soma ile sınırlı tutmaya kalktılar. Biz maden şehitleri derneği genel başkanımız Nihat Hanay ile beraber Ankara’da ziyaretler gerçekleştirdik. Bize söz verdiler ama sonraki gelişmelerde Torba Yasaya dahil edilmediğini gördük.”

7 Ocak 2013 günü meydana gelen metan gazı patlamasında cenazesine 6 gün sonra ulaşılan Ahmet Şeker’in annesi Havva Şeker de şunları söyledi: “Biz hüsrana uğradık. Yüreklerimiz yine kanadı. Soma’da ölenler de çocuklarımızdı. Çocuklarımızın arkadaşlarıydı. Biz, Türkiye genelindeki maden şehitlerinin yakınlarının özlük hakkını istiyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

EMEKLİLER GMİS’TE

Haberi Oku