Yavuzyılmaz sordu, Bakanlık yanıtladı;

Genel 07.07.2020, 15:24 07.07.2020, 15:32
1296
Yavuzyılmaz sordu, Bakanlık yanıtladı;
“Filyos’a termik santral kurulması için herhangi bir başvuru yok”

2016 yılında inşaatına başlanan ve Türkiye'nin en büyük 5 yatırımı arasında gösterilen “Filyos Vadisi Projesi” dâhilinde yeni bir termik santralin yapılacağı yönündeki iddialara Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yanıt verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan iddiaları Meclis gündemine taşımış, bölgede yeni bir termik santralin yapılıp yapılmayacağını ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde herhangi bir termik santral planlamasının olup olmadığı sorularını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yöneltmişti.

CHP’li Milletvekilinin 03.06.2020 tarih ve 7/29678 esas numaralı soru önergesine Bakanlıkça dönülen yanıtta; “ Bahsi geçen projelerdeki yatırımlar kapsamında Zonguldak ili sınırı içerisinde kurulması planlanan herhangi bir termik santral başvurusu bulunmamaktadır.” İfadesine yer verilirken, “Batı Karadeniz bölgesi içerisinde yer alan Bartın ili Amasra ilçesinde ise termik santral kurulumu amacıyla özel bir şirket tarafından alınmış bir adet üretim lisansı bulunmaktadır.” denildi.

Bakanlığın, önergeye döndüğü yanıta dikkat çeken Yavuzyılmaz ise “Bakanlık henüz başvuru yok diyor ancak başvuran olursa izin vermem demiyor” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

“İddialar mesnetsiz değildi”

Karma Endüstri Bölgesi içindeki ‘Filyos Vadisi Projesi’ dâhilinde yeni bir termik santralin yapılacağı yönündeki iddiaları 03.06.2020 tarihinde Meclis gündemine taşıyarak, Enerji Bakanlığından yanıt talep etmiştim. Kuşkusuz, ulusal ve yerel basının gündeminde de yer bulan bu iddialar mesnetsiz değildi. Halen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının resmi sitesinde de yer alan, Filyos Limanı/Endüstri Bölgesi Bağlantıları Projesi Taslak Çevresel Ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporunda, Filyos Vadisi Projesi kapsamında yapılması düşünülen tesisler arasında ‘termik santraller’ bulunmaktadır. Diğer yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğünün hazırladığı, Zonguldak İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Raporunun Enerji Üretim Stratejilerinin yer aldığı bölümünde ‘Yeni kurulacak Termik Santrallerin yer seçimi Planlama Bölgesi için büyük önem taşımaktadır. Yer seçiminde en başta Filyos Yatırım Havzasına yönlendirilmeli’ denilmektedir. Bu ve benzeri birçok raporda ısrarla Filyos işaret edilmektedir.

“Ne Zonguldak’ın ne Bölgenin tek bir termik santrale daha tahammülü kalmamıştır

Termik santrallerin insan sağlığına olan olumsuz etkisini belki de en iyi hissettiğimiz zamanlardayız. Koronavirüsle mücadele günlerinde Zonguldak, Türkiye’nin hassas ciğeri oldu. Bunda termik santrallerin de ciddi payı vardır. Ne Zonguldak’ın ne bölgenin artık tek bir termik santrale daha tahammülü kalmamıştır. Bu konudaki endişelerimizi TBMM Başkanı Sn. Mustafa Şentop’a geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğim görüşmede de birinci ağızdan aktardım.

“Ve Zonguldak bu anlayışın eseri”

Bakanlığın, ‘bahsi geçen projelerdeki yatırımlar kapsamında Zonguldak ili sınırı içerisinde kurulması planlanan herhangi bir termik santral başvurusu bulunmamaktadır.” İfadesi kuvvetli şekilde ‘henüz’ anlamını ortaya koymaktadır. Başvurular dâhilinde projeler değerlendirilerek, hayata geçirilmesi söz konusudur. ‘Ve Zonguldak’ işte tam olarak bu anlayışın eseridir. Sürecin takipçisi olmaya, temiz yatırımları istemeye, halk sağlığı adına mücadele etmeye devam edeceğiz”(Haber merkezi)

Yorumlar (2)
Emre Kızılkaya 12 ay önce
adam gibi adam zonguldakta görevinin hakkını veren şu anki tek siyasetçi hemde açık ara.
Takipçisiyiz.. 12 ay önce
siyasetle hiç ilgim olmaz ama inanın bu bakan içi dolu ve ülke menfaatlerini önde tutan bir adam
17
açık