YORUMLARINIZDAN SEÇTİKLERİMİZ...
Müdür evi olarak bilinen, şimdi "Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi" olarak tamamlanan yapının önünde çekilmiş hatıra fotoğrafındaki çocuk o günün hayattaki tek canlı tanığı... Fotoğrafın altına şu bilgileri paylaşmış...
Bora Ayyıldız:
"Fotoğrafın çekildiği günü hatırlıyorum koloni olarak bir pazar günü toplanılmış tı anneler hanımlar içeride beyler ise bahçedeler. Babam ise onmaz bir işkolik olarak mesai yapıp ocaktan çıktığı kıyafeti ile bahçe partisine ancak yetişip kıyafet değiştirme olanağı bulamamıştır. Babamın arkasında ayaktaki napolyon duruşu pozundaki ev sahibi Azmi HALULU'dur. o parmaklıkların içinde kalan yamaç nefis bir Osmanlı Çileği bahçesiydi..."

"Sevgili İlhan Şiram'a (ek not.) Fotoğrafın ait olduğu dönem Bölge müdürü "AZMİ HALULU"nun o konutta oturduğu dönemdir sanırım 1946 veya 1947 yılı olması lazım. Ondan evvel biz Üzülmez'e taşınmadan evvel bölge müdürü "HULUSİ ORPEN" idi konutta o oturmakta idi. Hatırlayacağın üzere bizim lojman Haydar SONBAY'ın kok faabrikası müdürü olarak oturduğu sinemanın üzerlerinde ki lojman ile birbirine çok yakın olarak sizin evden sonra gelen bölge dispanserinin diğer tarafındaki yamaçta idi galiba Hanay ile aynı sınıfta okuduk Melih te benden belki bir iki sınıf büyüktü sen bizden bir kaç yaş küçüktün hatırımda kaldığı kadar Hatice öğretmenin sınıfında öğrenci idin. NOT Annen hanımefendiye büyük saygı sizlere de tutkulu bir yakınlığım olduğunu anmak isterim selam ve sevgilerim ile..."
Zonguldak Nostalji
17

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Yeni genelge...

Haberi Oku