ZBEÜ'den Webometrics Sıralaması'nda Büyük Başarı

Dünya üniversitelerinin web tabanlı değerlendirme sıralamasının yapıldığı “WebometricsRanking Web of World Universities” 2020 Temmuz Dünya Üniversiteleri Sıralamasında yaklaşık 30 bin üniversite içerisinde 2352 sıra ile 1710 basamak birden yükselen ZBEÜ, küresel tanınırlıkta ve erişimde büyük bir başarı elde etti.

Dünya sıralamasında 1710, Türkiye Sıralamasında 32 Basamak Atladı

Dünya üniversiteleri arasında, açıklık, genişlik, görünürlük ve mükemmeliyet başlıkları altında uluslararası derecelendirme yapan Webometrics, her sene olduğu gibi bu sene de üniversiteleri başarı sıralarına göre derecelendirdi. Tüm dünyada yakından takip edilen Webometrics'in 2020 yılı Temmuz ayı sıralamasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi,  2019 yılına göre 217 Türk üniversitesi arasında 32 basamak yükselerek 61., dünya genelinde sıralamaya sokulan 30.000 üniversite arasında da 2352. olarak, 27.648 üniversiteyi geride bırakarak gurur verici bir başarıya imza atmış oldu.

Küresel Çapta Mükemmeliyet, İçerik, Yeniliklere Açıklık ve Görünürlükte Büyük Sıçrayış

Webometrics Dünya Üniversiteler sıralamasında üniversiteler internet sitelerinin hacim (volume), görünürlülük (visibility) ve etkisini (impact) belirli bir metodoloji kullanarak ölçen ve bu ölçümü yaparken kurumun bilimsel üretimini (yayınlanan makaleler, konferanslar, tezler, raporlar, monograflar, vs.), destek materyallerini (ders materyalleri, veritabanları, dijital kütüphane, personel sayfaları, atölye çalışmaları, vs) ve kurum hakkında genel bilgileri dikkate alan bir sisteme dayalı olarak yapılan değerlendirmede üniversitemiz bir önceki yıla göre önemli mesafe kat etmiş oldu. Buna göre Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi dünya sıralamasında İçerik kategorisinde 2019 yılında 2429. iken 2020’de 2416 ile 13 basamak, Görünürlükte 5531’den 5380’e yükselerek 151 basamak, Açıklıkta 1803’ten 1520’ye yükselerek 283 basamak, Mükemmeliyet kategorisinde ise 5040. sıradan 2530. sıra ile 2510 basamak birden yükselmiş oldu. Üniversitemiz 2020 Türkiye sıralamasında; İçerik kategorisinde 58. , Görünürlükte 64. ,Yeniliklere Açıklıkta 48.ve Mükemmeliyet kategorisinde 71. sıralamada yer aldı.

“Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Ülkemizi ve İlimizi Türkiye Sıralamalarında Yer Alan Tüm Kategorilerde En İyi Şekilde Temsil Etmeye Devam Ediyor.”

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin Webometrics’teki başarısına ilişkin bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  üniversitemizin dünya çapında elde ettiği bilimsel ve akademik başarıları;  nitelikli,  çağa uygun, özgün, kaliteli ve dünya standartlarındaki eğitim anlayışıyla, yürütülen proje ve diğer faaliyetleri ile ülkemiz sınırlarını aşmaya, rakiplerine de açık ara fark atmaya devam ettiğini vurguladı. (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Mollabey köyünde patpat devrildi: 1'İ...

Haberi Oku