ZONGULDAK AİRPORT…

Zonguldak Kokaksu Havaalanı 1939-1945 İkinci Dünya Savaşı sırasında savunma amaçlı bir askeri havaalanı olarak yapıldı. Bu yıllardan kalma Saltukova Beldemizde hâlen uçak barınakları bulunmaktadır.

1957-1960 Yıllarında sivil uçak seferleri yapıldı ve ücrete tabi olmak üzere turlar düzenlendi. Yine bu yıllarda Başta İsmet İnönü olmak üzere devlet büyükleri ve siyasiler havaalanını bölgeye yaptıkları ziyaretlerde kullandılar.

1995 Yılında Ulaştırma bakanlığı tarafından Zonguldak Havaalanı Terminal Binası'nın ihalesi yapıldı. 1997 Yılında Zonguldak Havaalanı Terminal Binası tamamlandı.

1998 yılında bölgemizde yaşanan sel felaketi dolayısıyla, resmi açılışı gecikmiştir.

1999, 1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 1800x30 metre uzunluğunda olan havaalanımız, Bülent Ecevit`in başbakanlık döneminde hizmete açıldı.

 

2002, tek bir sefer yapılamayan havaalanı, açılışından 3 yıl sonra âtıl duruma geldi.

 

2006, Zonguldak Çaycuma Havaalanı'nın tekrar hizmete açılarak Zonguldak ve bölge insanının istifadesine sunulması amacıyla Zonguldak Valiliği önderlerinde başlatılan çalışmalar sonucu Devlet Hava Meydanlarının açmış olduğu kiralama ihalesi İl Özel İdaresinin, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Zonguldaklı iş adamları ile Almanya'da yaşayan Zonguldaklılar dan oluşan Havacılık Şirketinde kalmış ve havaalanı işletilmek üzere 25 yıllığına kiralanmıştı.

 

2007, Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

 

21 Temmuz 2009 Çarşamba günü ilk sefer düzenlendi. "Oger Türk Tur" adına sefer yapan Germania uçağı 144 yolcusuyla Zonguldak Hava Alanına iniş yaptı. Karşılamaya onbinlerce insan katıldı.

On yıl süren karşılıklı seferler firmanın iflasını ilan etmesi ile Şubat 2019 tarihinde iptal oldu…

 

Yurtiçi ve yurtdışı tarifeli uçuş imkanlarına sahip, uluslar arası anlaşmalara, uçuş haritaları ve navigasyon kayıtlarında “Zonguldak Airport” çağrı işaretini kullanan havalimanı, Zonguldak hava sahasına girmiş pilotlardan kule ile kurulan telsiz temasında İNİŞ İZNİ BEKLİYOR…!

Alıntı: Yüksel Yıldırım

Zonguldak Nostalji

Anahtar Kelimeler
Zonguldak Eski Havaalanı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Burak Erol'dan '27 Mayıs' açıklaması...

Haberi Oku