ZONGULDAK’A CENNET HURMASI TEŞVİKİ

Genel 08.09.2021, 12:17
377
ZONGULDAK’A CENNET HURMASI TEŞVİKİ

Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu ile Zonguldak Köylerini Kalkındırma Derneği Başkanı Hasan Yaman, Zonguldak İl Tarım Müdürü Cemalettin Çataklı’yı ziyaret ederek bölgedeki tarım faaliyetleri üzerine görüş alışverişinde bulundu.

İl Tarım Müdürlüğü'nün Zonguldak bölgesi için Cennet Hurması üretimi üzerinde çalıştığı bilgisini paylaşan Çiloğlu, en az üç dönüm arazisi olan çiftçilere yüzde 75 hibe destekli Cennet Hurması fidanı için başvuruların alındığını sözlerine ekledi.  

Çiloğlu'nun açıklaması şöyle:

"Neredeyse genç nüfusun kalmadığı Zonguldak köylerinde il tarım müdürlüğü köylerimizde bazı projelere önem veriyor. Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği olarak, Zonguldak Köylerini Kalkındırma Derneği Başkanı Hasan Yaman ile birlikte Zonguldak İl Tarım Müdürü Cemalettin Çataklı’yı ziyaret edip bölgemiz tarımı ile ilgili bilgiler aldık. Bizlerde kendileri ile düşüncelerimizi ve çözüm önerilerimizi paylaştık. Özellikle köylerimizde rantabl olması açısından meyvecilikte bölgemizin yapısına uygun tek ürün üzerinde çalışma yapılması önerimizi tekrarladık. Sayın Çataklı da bu öneriyi desteklediğini ve bu konuda müdürlüğün çalışması olduğunu ifade etti.

Bu yıl bölgemizde CENNET HURMASI üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti. Çataklı’nın verdiği bilgilere göre en az üç dönüm arazisi olan çiftçilerimize yüzde 75 hibe destekli Cennet Hurması fidanı vereceklerini ve başvuruları almaya başladıklarını söyledi. Bizler de dernek olarak bu projeyi halkımıza duyurmada, bilgilendirmede ve yönlendirmede elimizden geleni yapacağız. İlimizde cennet hurmasının yaygınlaşması bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Şöyle ki; yaptığım araştırmalarda bu meyvenin kurutularak çerez olarak tüketilebilmesi büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca bu meyve antioksidan özelliğinden dolayı bir çok hastalığa da iyi gelmekte, bir çok vitaminlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu proje ile bölgemizde boş olan tarım arazileri de değerlendirilecektir.

Ekmeğini kendi topraklarında arayanlar için bir fırsat olan bu projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere de teşekkür ederiz." (Haber Merkezi)

Kaynak: (Haber Merkezi)
Yorumlar (1)
Zubuzittin kosta 2 hafta önce
Güzel bir yazı olmuş Tebrik ediyorum sizi
23
açık