GMİS 67 yaşında

Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, “Sendikamızın 67. Kuruluş Yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.17 Kasım 1946 tarihinde kurulan sendikamızın kurucuları başta olmak üzere, tüm genel başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine ve Sendikamıza emeği geçen herkese teşekkür ediyor, aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Maden ocaklarında yaşamını yitiren 5 bin şehidimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz. ” denildi.

 

ZONGULDAK BÜYÜRKEN TÜRKİYE DE GELİŞTİ, KALKINDI”

“1946’dan bugüne, ülkemiz demokrasi mücadelesinde; bölgemizin ve ülkemizin kalkınıp gelişmesi mücadelesinde, üyelerimizin insanca çalışıp insanca yaşayacakları koşulların yaratılması mücadelesinde, saygın bir yer edinen Genel Maden İşçileri Sendikamız, bundan böyle de aynı anlayışla mücadelesini sürdürecektir. Taşkömürü üretiminin başladığı 1848 yılından itibaren gelişen üretim kültürünün bugünlere taşınmasında önemli bir işlevi bulunan sendikamız, Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgemizde sosyal hayatın çağdaş bir düzeyde gelişmesi için elinden gelen gayreti göstermiştir. Genç Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Ankara’nın ardından il olma özelliğini kazanan Zonguldak, taşkömürü üretimi arttıkça büyümüş, gelişmiş ve giderek Türkiye sanayisinin can damarı olarak, ülkemizin ekonomik kalkınmasına büyük katkı vermiştir. Bugünden geriye doğru baktığımızda herkes görecektir ki Zonguldak büyürken Türkiye gelişmiş, kalkınmış; Zonguldak’ın ekonomik etkinliği azaldıkça, ülke ekonomisi krizlere girmiş, iç ve dış borç rekorlarıyla tanışmıştır. Türkiye’nin Zonguldak’a ihtiyacı var. Çünkü Zonguldak’ta kömür var. Üstelik dün silah zoruyla maden ocaklarına sokulan bölge insanı, bugün gönüllü olarak çalışmaya hazır.” Denilen sendika açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

 

“HERKES KENDİNİ SORGULAMALIDIR”

“Bugün Türkiye’nin yıllık 25 milyon tonun üzerinde taşkömürüne ihtiyacı var. Biz, kamu ve özel sektör eliyle bu ihtiyacın ancak 3 milyon tonunu karşılayabiliyoruz. Ülkemiz her yıl taşkömürü ithalatı için 4-5 milyar dolarını dışarıya veriyor. Enerji ithalatı, ülkemizin dış ticaret açığını ve cari açığını her geçen yıl artırıyor. Kurum zararının ortadan kalkması ve ülkemizin parasının dışarıya gitmemesi için, işsizimizin iş bulması ve Zonguldak ile bölge ekonomisinin canlanması için bu gerçekleri hükümete ve siyasi iktidar kadrolarına anlatmak hepimizin görevidir. Dış ticaret açığının, cari açığın rekorlar kırdığı bugün, taşkömürü ithalatına yılda 4-5 milyar dolar veren Türkiye, yeraltında 100-150 yıllık ihtiyacını karşılayacak taşkömürü varken, kurum yöneticilerinin talebine rağmen maden ocaklarına işçi alamıyorsa, kurum, bölgemiz ve ülkemiz adına söz hakkı bulunanlar kendilerini dikkatle sorgulamalıdırlar.  Sendikamızı bugünlere taşıyan yönetici ve üyelerimize bir kez daha sevgi ve saygılarımızı sunuyor, tüm bölge halkını, bizlere destek olmaya çağırıyoruz.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

KESK'li kadınlardan İstanbul Sözleşmesi'nin...

Haberi Oku