GMİS Soma Mitingine katıldı

GMİS Korteji, yürüyüş boyunca “Soma-Zonguldak omuz omuza”, “Susma haykır taşerona hayır”, “Maden işçisi demokrasi bekçisi”, “Her yer Soma her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Taşeron demek ölüm demek” sloganlarını attı.

Mitingden önce 300 Evler mevkiinde toplanan maden şehitlerinin yakınları, maden işçileri ve binlerce vatandaş, buradan Beşyol Maden Heykeli'ne, oradan da Cengiz Topel Meydanı'na kadar yürüdü. Ellerinde Türk Bayrağı ve dövizlerle yaklaşık 2 kilometre yürüyen maden işçileri ve vatandaşlar, yürüyüş boyunca 'Soma uyuma, madencine sahip çık', Gün gelecek devran dönecek, Susma haykır, taşerona hayır', 'Her yer Soma her yer direniş', 'direne direne kazanacağız', Taşeron gidecek, devlet gelecek', 'Madenciler burada katiller nerede', 'Soma'ya verilen sözler tutulsun' sloganları attı. Yürüyüşe katılan maden işçileri, faciada hayatını kaybeden 301 maden işçisinin üzerinde isimlerinin yazılı baretleri giyerek önde yürüdü. Mitinge Yatağan enerji ve maden işçileri de katıldı. Yürüyüşe Somalılar da destek verdi.

Yürüyerek Cengiz Topel Meydanı'na gelen maden işçileri ve mitinge destek veren vatandaşlar, burada madenciler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Ardından meydandaki kalabalık hep birlikte Andımızı okudu. Meydanda kurulan platforma çıkarılan maden şehidi çocukları, şehit olan madencilerin hatırası için gökyüzüne siyah güvercin bıraktı. Mitinge CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da destek verdi.

“ÖLÜM OCAKLARINI İSTEMİYORUZ”

Soma Cengiz Topel Meydanı'nda düzenlenen miting de konuşan Türkiye Maden İşçileri Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Ali Gökmen, Ali Gökmen,ölüm ocakları istemediklerini söyledi. Gökmen, "Türkiye’nin dört bir yanından, iş cinayetlerine,özelleştirmeye, talana, yolsuzluğa, taşerona bizimle birlikte hayır demek için bu alana gelmiş sendikamız üyesi, kardeş sendikalarımızın üyesi, emekçi kardeşlerim, alanımızı doldurarak, bize destek verdiniz. Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubeleri adına hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, mitingimize hoş geldiniz diyorum.Hoş geldiniz, iyi ki geldiniz, bize destek verdiniz. Sesimiz birlikte çok daha yüksek ve gür çıkacak. Sesimizi hükümet duyacak. Gözünü kar hırsı bürümüş işverenler duyacak, dünya alem duyacak." dedi.
Kömür ocaklarının Soma’da hayatın kaynağı olduğunu dile getiren Gökmen, "İş veriyor, ekmek veriyor. Soma ekonomisine can veriyor. Hükümetin özelleştirme uygulamaları işverenlerin gözü dönmüş kar hırsı, Soma’ya hayat veren bu ocakları 301 canımızı bizden alan ölüm ocaklarına dönüştürdü. Hükümetin özelleştirme uygulamalarına işverenin gözü dönmüş kar hırsına, kurban verdiğimiz 301 canımızı veren bu ocakları 301 canımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyorum" dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Tepkiler üzerine Whatsapp'tan yeni açıklama...

Haberi Oku