FLAŞ HABER
GMİS’ten eğitim

Genel Maden İşçileri Sendikası’ndan bir açıklama yapılarak Hattat Enerji’nin Amasra işletmesinde çalışan üyelerine yönelik eğitim seminerlerinin ilkinin 2-3 Kasım 2013 tarihlerinde Amasra’da yapıldığı bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, eğitim seminerinde ilk grupta 101 işçiye seminer verildi. GMİS, kasım ayı boyunca 4 grup halinde planladığı eğitim programıyla Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Amasra İşletmesi’nde çalışan tüm madencilere seminer vermiş olacak.

2-3 Kasım 2013 tarihlerinde Amasra Sinan Otel’de gerçekleştirilen ve 101 maden işçisine verilen ilk grup eğitim seminerine GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, yönetim kurulu üyeleri ve Hattat Enerji Amasra İşletme Müdürü Suat Ölmez ile GMİS Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan ve şube yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

ALABAŞ: “AİLEMİZİN BİREYLERİSİNİZ”

Hattat Enerji’nin Amasra ve Armutçuk işyerlerinde 1100 üyeyi ilgilendiren ilk toplu sözleşmeyi imzaladıklarını belirten GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, “Sizinle birlikte Sendikamız daha da büyüdü ve güçlendi. Daha da önemlisi bu bizim için ciddi bir başlangıç oldu ve bundan sonra bu tecrübe ışığında sizlerin de katkısıyla, sendikamızı büyütmeye ve gücüne güç katmaya devam edeceğiz.” dedi. Alabaş şunları söyledi: “Bu eğitim çalışmasını yapabilmemiz için şartları zorlayan işverenimize, davetimizi kabul ederek bizleri onurlandıran hocalarımıza bu organizasyonu gerçekleştiren yönetici arkadaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu programa katılan tüm arkadaşlarımızı sevgiyle kucaklıyor ve gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum. Ayrıca sağladıkları kolaylık için otel işletmecilerimize Sendikamız adına teşekkür ediyorum.  Sendikamızı büyütmeye ve gücüne güç katmaya devam edeceğiz. Örgütlenme sürecinde ve toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken, zaman zaman ümitsizliğe ve karamsarlığa kapıldığınızı biliyoruz. Hâlâ bazı arkadaşlarımızın mesafeli durduğunu görüyoruz. Ama emin olun bugün geldiğimiz noktada iyi bir durumdayız. Her şeyden önce bir sendikanız var.” dedi.

 

Alabaş sözlerini “Sendikanın ne demek olduğunu, işçi sınıfının tarihsel mücadele sürecini, bizim sendikamızın mücadele tarihini öğrenince; Pazar günü buradan ayrılırken yaşadıklarımızı daha iyi anlayacak ve geleceğe başka bir gözle bakacağız. Ve örgütsüz, sendikasız işçi arkadaşlarımızı bir çatı altında toplamak için yeni yollar arayacağız. Ve daha önemlisi, artık toplu iş sözleşme hukukuna tabisiniz. Haklarınız yasal güvence altında. Milyonlarca memurun toplu sözleşme ve grev hakkı için verdiği mücadeleyi hatırlarsak bunun önemini daha iyi anlarız. İlk sözleşmemizi yaptık ve şimdi meşru bir zemindeyiz. Tabii ki sizin beklediğiniz gibi, bizim beklediğimiz gibi olmadı. Bu bir mücadele ve süreklilik istiyor. Birlik, beraberlik, dayanışma, bilgi ve tecrübe istiyor. GMİS çok büyük bir camiadır. Bizim gücümüz 11-12 binlik üye sayısıyla ölçülmez. Biz 67 yıllık ve Türkiye’nin en eski sendikalarından biriyiz. Ama tecrübemiz çok daha eskilere, 165 yıl öncesine kadar uzanır.” Diyerek tamamladı.

 

ÖLMEZ: BİR ELİN NESİ, İKİ ELİN SESİVAR

HATTAT Enerji ve Maden A.Ş. Amasra İşletme Müdürü Suat Ölmez ise özetle şöyle konuştu; “Genel Maden İşçileri Sendikası’nın adı eskiden Zonguldak Maden İşçileri Sendikası’ydı ve ben de 1972 yılında sendikaya üye oldum. 13-14 yıllık sendika üyesiydim. Mühendisliğim döneminde de sendika üyesiydim. Yani hiç sendikasız kalmadım. Bu sendikanın gücünü herkes bilmelidir. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Kontrolsüz güç, güç değildir. Sendika her zaman arkanızda olacaktır” dedi. Konuşmaların ardından ilk sunumu GMİS Hukuk Danışmanı Av. Murat Ergen ile GMİS Teknik Müdürü Nizamettin Tiryaki yaptı. Av. Murat Ergen, toplu sözleşme hukuku hakkında ayrıntılı bilgiler verirken Nizamettin Tiryaki, toplu iş sözleşmesiyle ilgili bilgiler aktardı. Eğitim Seminerinin ilk gün öğleden sonraki bölümünde ise Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Danışmanı ve Eğitim Müdürü Dr. Fikret Sazak, “Sendikal Kavramlar” ile ilgili sunum yaptı. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik ise “Dünden bugüne Dünyada ve Türkiye’de Sendikal Mücadele”yi anlattı. GMİS Genel Başkan Danışmanı Turhan Oral, seminerin ikinci gününde “Genel Maden İşçileri Sendikası Tarihi”ni anlattı. GMİS’in Hattat Enerji ve Maden A.Ş. Amasra İşletmesi’nde çalışan tüm üyelerine yönelik seminerler Kasım ayı boyunca sürecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

İYİ Parti heyetinden TSO'ya ziyaret

Haberi Oku