KGD UYARDI:

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak Basın Trafik Kartı uygulamaları ve gazeteci olmayanlar adına da basın tanıtım kartı düzenlenmesi hakkında uyarılarda bulundu.

KGD Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Sarı Basın Kartları; Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonda yapılan değerlendirmenin ardından yasa ve yönetmeliklerdeki şartlarla hak sahipleri adına düzenlenmektedir.

BASIN TRAFİK KARTI TAŞIYAN ARAÇLARA KOLAYLIKLAR SAĞLANMIŞTIR

Sarı Basın Kartı sahiplerine ayrıca bu karta ek olarak talep etmeleri halinde, sağlanan çeşitli kolaylıklardan yararlanmaları amacıyla Basın Trafik Kartı verilmektedir.

Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında 23.07.2009 tarihinde imzalanan protokol gereğince araçlarında resmi nitelikte olan Basın Trafik Kartı bulunan gazetecilere trafik ve park etme açısından çeşitli kolaylıklar sağlanmıştır.

İlgili protokolün 12. Maddesi’nde “Basın Trafik Kartının Sağlayacağı Kolaylıklar” sıralanmıştır ve “Basın Trafik Kartı sahiplerine, görevli olmak şartı ile görevlerinin ifası sırasında, 2918 sayılı Kanunun temel kurallarına uymak, trafik güvenliğini bozmamak ve trafik zabıtasınca alınan tedbirlere uymak kaydıyla aşağıdaki kolaylıklar sağlanır.

a)Güzergâh ve kavşaklarda trafiğin düzenlenmesinden ve yönetiminden sorumlu olan görevliler, araçlarında Basın Trafik Kartı bulunan görevli basın mensuplarını gördüklerinde veya bu kişilerin müracaatları halinde kendilerine geçiş kolaylığı sağlarlar ve trafiğin genel şartlarını dikkate alarak, görev mahalline bir an önce varmaları için gerekli kolaylığı gösterirler.

b)Trafik zabıtasınca, basın mensuplarının araçlarına, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanır.

c) Basın Trafik Kartı sahipleri, yukarıda (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kolaylıklardan ancak, trafik görevlilerinin bulunduğu yerlerde ve onların vereceği işaret ve talimatlar doğrultusunda faydalanabilirler” denilmektedir.

Ancak, başta Çaycuma ilçemiz olmak üzere bazı ilçelerde görev yapan Sarı Basın Kartı ve Basın Trafik Kartı sahibi üyelerimiz, anılan protokol doğrultusunda gazetecilere kolaylıklar sağlanmadığı yönünde derneğimize bilgi aktarmışlardır.

İlçelerimizde mülki amirler ile emniyet ve zabıtanın; anılan protokolde sıralanan kolaylıkların Basın Trafik Kartı sahibi gazetecilere sağlanması için gerekli önlemleri alması, hatırlatmaları yapması ve protokole uygun düzenleme ve uygulamaları yerine getirmesi gerekmektedir.

BASIN TANITIM KARTLARININ GAZETECİ OLMAYANLAR ADINA DÜZENLENMEMESİ YÖNÜNDE UYARIYORUZ

Diğer bir konu ise basın-yayın kuruluşları tarafından çalışanlarına verilen basın tanıtım kartlarının gazetecilikle ilgisi olmayan kişiler adına da düzenlenerek dağıtıldığı duyumudur.

Başta Kdz. Ereğli ilçemizde görev yapan gazeteci üyelerimiz, basın tanıtım kartlarının, bazı kuruluşlarca gazeteci olmayan ve o kuruluşlarda görev yapmayan kişilere de ve üstelik para karşılığı verildiği yönündeki rahatsızlıklarını derneğimize iletmişlerdir.

Bu kişiler, gazetecilere sağlanan kolaylıklardan yararlanarak haksız ve hukuksuz bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde basın tanıtım kartı veren basın-yayın kuruluşları açıkça basın meslek ilkelerini de çiğnemektedirler.

Bu basın-yayın kuruluşlarını bu şekilde hareket etmemeleri, haksız ve hukuksuz şekilde düzenleyerek dağıttıkları basın tanıtım ve araç kartlarını toplamaları yönünde uyarıyoruz.

RESMİ NİTELİĞİ OLMAYAN “BASIN” İBARELİ ARAÇ KARTLARININ

GEÇERLİLİĞİ YOK

BYEGM tarafından verilmiş Sarı Basın Kartı ve resmi nitelikli Basın Trafik Kartı sahibi olmayanların, “Basın” yazılı kartları araçlarının ön camlarına yerleştirerek gazetecilere sağlanan kolaylıklardan yararlandıkları da bilinmektedir.

Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolde, “Protokol esasları içinde düzenlenerek verilecek Basın Trafik Kartları dışında, ulaşım araçlarında “Basın” ibaresi taşıyan ve Basın Trafik Kartları ile karıştırmaya yol açacak şekilde kart, plaka ve benzeri kullanılamaz” denilmekte ve “Bu kartların sağlayacağı kolaylıklardan yararlanmak üzere araçlarında, geçerli Basın Trafik Kartı dışında “Basın” ibaresini kullanmak suretiyle, benzer tabela veya kart taşıyanların, varsa basın kartları iptal edilir ve bu kişilere hak ettikleri tarihten başlayarak 5 yıl süreyle Basın Kartı verilmez. Ayrıca bu kişiler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri saklıdır” hükmü yer almaktadır.

Resmi geçerliliği olmayan “Basın” ibareli araç kartlarının hiçbir hükmü ve geçerliliği yoktur ve gazetecilere sağlanan kolaylıklardan yararlanamazlar.

Yukarıda belirtilen konularda mülki idarenin, görevlilerin, meslektaşlarımızın ve kamuoyunun duyarlı olmasını bekliyoruz.”

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Saadet Partisi, Gaziler Gününü kutladı

Haberi Oku