Star işçileri ‘Durma’ eylemi yaptı

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 11 Kasım 2008'den bu yana üretim öncesi galeri açma ve taban sürme gibi hazırlık işlerini yapan Star İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin çalışma süresi dolmasının ardından işsiz kalan madenciler TTK Genel Müdürlüğü’ne yürüdü. Yetkililer ile görüşemeyen işçiler  ‘duran adam’ eylemi yaptı.

TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 3 yıldır üretim öncesi galeri açma ve taban sürme gibi hazırlık işlerini yapan Star İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin çalışma süresi dolmasının ardından işsiz kalan madenciler madenci anıtında toplanarak, sloganlar atarak TTK Genel Müdürlüğü binası önüne geldi. Yetkililer ile görüşemeyen işçiler, Genel Müdürlük önünde bir süre sloganlar atarak attı.

 MADENCİLER İŞÇİLERİ DE DURDU

Kurum önünde bekleyen işçiler, TTK ile firma arasındaki sözleşmenin sona ermesi nedeniyle işsiz kaldıklarını belirterek “Biz işimizin uzatılmasını istiyoruz. İşsiz kalmak istemiyoruz. Biz ekmeğimizin, helal paramızın peşindeyiz” dediler. Maden işçileri, yetkililer ile görüşülmeyince ‘duran adam’ eylemi yaptı.

Bir süre TTK Genel Müdürlük önünde bekleyen işçiler daha sonra olaysız dağıldılar. Barış DOĞAN

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bir madenci 7 yıl önce

star işçilerinin yıllardır çektiği çileye anlaşılan birde işsiz kalma sorunu eklenmiş. GMİS'in nasıl pasif büroktratik bir sendika olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. star madencilik işçileri ve diğer tüm taşeron işçilerin sorunları ayan beyan ortadadır ve buna karşı mücadele yöntemleride değişik sendikalara tarafından pratiğe dökerek mücadele yolları aranmıştır. elimize devrimci sağlık iş gibi yıllardır hastanelerde taşeron sistemine karşı militan mücadele yürütmüş bir örnek var. yapılması gereken açıktır taşeron sistemine karşı hertürlü eylem biran önce hayata geçirilmelidir. dev sağlık iş sayesinde yüzlerce taşeron işçisi kadroya geçirildi sözleşme sonunda işsiz kalmadı gelen firmada işlerine devam etti vs. gün gmis sarayında oturup gazetelere basın açıklaması fakslama günü değildir. gün arzu çerkezoğlu gibi sendika başkanı olsan dahi trafiği kesip aktif mücadele etme günüdür. sendikaların en başından en altına işçilere kadar aktif mücadele olmadan taşeron sistemine karşı mücadele edilemez. koç üniversitesi işçilerinin sözleşme sonrası eylemlerle tekrar geri alınması daha 1 2 ay önce oldu bedaş taşeron işçilerinin enerjisen ile yürüttüğü aktif mücadele ortada. güvencesizleştirme azgınlaştıkça binlerce insan işsizler ordusuna katılıyor.çözüm doğru mücadele şeklinde hareket etmektir.

banner228

Kent konseyi 1 ton gıda yardımında bulundu

Haberi Oku