TTK’NIN MALI DENİZ...

Türkiye Taşkömürü Kurumu 2012 yılı içinde madenci baş lambalarının yenilenmesi ihalesine çıktı. Öncekilerden farklı olarak lambaların radyo frekansına duyarlı çiplerle donatılması istenen ihale ile yaklaşık 2 trilyon ödenerek, 4 bin baş lambası alındı. Polonyalı bir şirketin kazandığı ihale ile içine iki çip yerleştirilen lambalar TTK’ya teslim edildi. Çiplerin biri Personel Devamlı Kontrol Sistemi’ne endeksli olarak çalışıp, ocaklara girip çıkan personelin hareketlerini izlerken, diğeriyle de söz konusu arama kurtarma çalışmalarında kullanılacaktı. Kozlu ve Karadon Müesseselerine kuyu başları ile kuyu diplerine kurulan sistemle ocağa girip çıkanlar merkezlere kurulan bilgisayarlarla izlenmeye başlandı.

 

SAKLANAN LAMBALAR BULUNAMADI

Arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak çip ise testlerden olumlu sonuç vermedi. Deneme amacıyla ocağa saklanan lambalar, şirket yetkilileriyle kurum personelinden oluşan ekip tarafından radyo dalgaları yayan bir cihazla arandı. Cihazın 50 metre çap gibi çok geniş bir alanda arama yapması ekiplerin işlerini zorlaştırırken, saklanan pek çok lamba yanından geçildiği halde bulunamadı. Kurum, çipler sisteme dahil edildikten sonra onca kaza meydana gelmiş olmasına karşın, bir kez bile bu şekilde arama kurtarama çalışması yapmazken, ekonomik ömrü beş yıl olan lambaların yaklaşık iki yılı aydınlatma dışında hiçbir işe yaramadan geçti.

 

YAPILAN SAVURGANLIĞIN DA ÖTESİNDE

Konuya yakın kaynaklar tamamen zabıta mantığı ile yapılan bu yatırımın son derece lüks ve kaynak savurganlığı olduğunu söylüyor. Kurumun üretim tekniklerini geliştirecek yatırımlar yerine bu şekilde spekülatif yatırımlara yönelmesini eleştiren kaynaklar, “Mine Search” adı verilen bu sistemin en başından yanlış olduğunu savunuyor. Baş lambası fiyatını ikiye katlayan çiplerden birinin yalnızca puantaj amaçlı olduğunu, bununsa barkortlu kartlarla zaten yapıldığını söylerken, “Kurum dev bir bütçe ile bir sistem kurmuş personelini izlerken aynı yatırımı ikinci kez yapması savurganlığın ötesinde bir şey. İşçiyi üretim için motive etmek yerine inzibati yöntemlerle korkutmaya yönelik bu uygulama insanların moralini de bozarak üretime de negatif etki yapıyor.” diyor.

 

GÖÇÜK ALTINDA HİÇ ADAM ARAMADIK

Öte yandan deneyimli madenciler havza tarihinin hiçbir döneminde göçük altında adam arama gibi bir sorun yaşanmadığı, dolayısıyla yapılan yatırımın tümüyle gereksiz olduğunu iddia ediyor. Havza tarihinin en büyük kazası olan 92 Kozlu grizusunda, son kalan iki madenciyi beş yıl sonra elleriyle koymuş gibi bulduklarını ifade eden madenciler,” Göçükte esas sorun, posta altında kalan insana ulaşmaktır. Onların nerede olduğunu biz zaten biliriz.  Ayrıca radyo frekansına gerek yok. Eğer kurum bir şeylere yatırım yapacaksa, o sırada çalışmayı hızlandırıp, emniyet tedbirlerini güçlendirecek ekipman alımına yoğunlaşsın.” diyor. (Haber Merkezi)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sait 6 yıl önce

Anladığım kadarı ile; iyi niyetli ya da kötü niyetli olarak bir işe karar verilmiş. Öncelikli olarak şunu söyleyebilirim; Sovyet rusya dağılmadan önce ağır endüstri işlerini yapabilecek ekipmanların üretim işlerini doğu avrupa ülkelerine dağıtmış polonya da bu ülkelerden biri. TTK da ise iyi niyetli yada kötü niyetli (kötü niyetden kasıt: Bu işi ve bu ihaleyi alabilecek başka bir firma yoktur) teknik bir kadro karar vermiş sonrasında ihalesini yapmış. Fakat yaptıkları iş başarısızlıkla sonuçlanmış.
Özel sektörde olsa bu teknik kadro bu kadar yüksek bir maliyetle yapılan işin sonucunda başarısızlık getirdiği takdirde kapı dışına konur. FAkat TTK devlet sektörü olduğu için en fazla müfettiş gelir ve bu teknik kadro da en fazla uyarı cezası alır.
16. yy. da descartesin dediği gibi "bilgi güçtür"

Misafir Avatar
Ombudsman 6 yıl önce

Allah aşkına ! Yeni proje denilince hemen aklıma ,yeni bir kazık atma geliyor.Şimdiye kadarki bütün projeler hep fiyaskoyla sonuçlanmış,devletin ,bu milletin kaynakları yabancı şirketlere aktarılmıştır.Hatta öyle projeler yapılmış ki,yarar yerine zarar vermiş ve zarar vermeye de devam ediyor.Bunlarla uğraşılacağına ,karman karışık,çalışma prensiplerine aykırı hale gelmiş yeraltının mimari yapısı dùzeltilsin.Birçok şeyin kendiliğinde düzeldiği de görùlecekktir.Yani zararın aşağı çekildiği ve iş güvenliğinin de arttığı gœrulecektir.

Misafir Avatar
Nuri 6 yıl önce

TTK, SADECE ÜRETİM DEN DEĞİL SATIN ALMA YAPTIĞI ÜRÜNLER ,MAZOT ARAÇ LASTİĞİ MAKİNALAR VS. HEPSİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ ,1996 DA İŞ ELBİSESİ İHALESİNE KATILDIM BAKIN KOMEDİYE KUMAŞA AYRI İHALE AÇILIYORDU SONRA DA DİKİM İÇİN AYRI :) ŞAKA GİBİ BU BASİT BİR ŞEY VE KURUM BURADAN CİDDİ ZARAR EDİYORDU ..
ZONGULDAK KÜÇÜK YER ÖZEL SEKTÖR GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE BİR DEV OLDU EE DEVLER İSE HER GÜN ZARAR ARTIYOR VE HALEN ÇÖZÜM ARANMIYOR VE KURUM BATMAYA ZORLANIYOR BEN İNANIYORUMKİ EN FAZLA 2 YIL ÜLKENİN EN KARLI KURUMU HALİNE GELİR AMA GENEL MÜDÜR GLOBAL ŞİRKETLERDEN TİCARETİ İYİ BİLEN GÜNDEMİ TAKİP EDEN VİZYONU OLAN BİRİ OLMASI LAZIM DAHA SONRA KENDİNE İYİ BİR KADRO YAPTIĞI ZAMAN BAKIN NELER OLUR SEYREDİN .ŞİMDİ X ABİ BİZDEN İYİ ADAM İYİ İSE CENNNETE GİTSİN .ÖNEMLİ OLAN İŞ YAPBİLİYORMU BU LAZIM KİŞİ DÜRÜSTTÜR MUTLAKA ZATEN OLMAK DA ZORUNDA AMA İŞ PERFORMANSI ÖNEMLİ OLAN .

Misafir Avatar
Bülent Özgümüş 6 yıl önce

Haber kaynağınızın işine devamla ilgili bir sıkıntısı olduğu anlaşılıyor...

banner228

SON DÜDÜĞÜ ÇELİK ÇİFTİ ÇALDI

Haberi Oku