YER YERİNDEN OYNADI!

Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıldönümü kentte, coşkulu gösterilere sahne oldu.  Muharip gazilerden, madencilere, öğrencilerden askerlere kadar yediden yetmişe toplumun her kesimi kortejde yerini aldı. Ellerinde bayraklarıyla yol boyuna dizilen Zonguldaklılar tüm kortejleri alkış yağmuruna tuttu. Dünkü ilgi bu çaptaki kutlamanın mevcut alanda yapılamayacağını da ortaya koydu. Yurttaşlar alandaki gösterileri izleyemezken, Gazipaşa Caddesi’nin trafiğe kapalı tutulması ambulans geçişlerini engelledi.

Dünkü kutlamalar cumhuriyet tarihindeki ilklere de sahne oldu. İlk kez başörtülü öğretmenler kortejlerde yerini alırken, Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganıyla yürüdü. Kalabalık bir kortejle yürüyen ADD’lilere vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.  Kimi vatandaşlar sloganlara katılırken, protokol üyeleri geçişi gülümseyerek izledi.

Akşamki “Cumhuriyet Yürüyüşü”ndeyse adeta yer yerinden oynadı. İstasyon Önü’nde toplanan kalabalığın sayısı Vilayet binasının önüne geldiğinde on beş bini aştı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları atan kalabalığın arasında taraftar grupları da vardı. Gruplar sık sık Andımız’ı okudu. Bulutsuzluk Özlemi’nin konserini dinlemeye gelen halk Vilayet önüne sığmadı. Kürsüde kendisine söz verilmek istenen CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ile Ali İhsan Köktürk, “Burası siyaset alanı” değil diyerek teklifi geri çevirdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
7 yıl önce

Bu kalabalık bu ülkenin bu cumhuriyetin sahipsiz olmadığının kanıtıdır birileri anlasın ki kolay kazanılmayan bu cumhuriyet kolay kolay da hiçbir rejime yenik düşmeyecek. Yaptım oldu zihniyetindekiler diktatörlükten keyif alan dünyada diktatör birçok ülke var rahatlıkla gidebilirler. Bizler Fatih'in deil Atatürk'ün askerleriyiz dedemiz ninemiz bu cumhuriyeti kolay kazanmadı kolay kolayda kimseye teslim etmeyeceğiz.

Misafir Avatar
7 yıl önce

Sana Hasret Sana Vurgun Gönlümüz
Neredesin Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost
Bu Gemi Bu Karadeniz
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Ararım İzini Dolmabahçeden
Bir Daha Dönmezmi Bu Yola Giden
İçimde Sen ,Gözümde Sensarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Kurban Olam Yürüdüğün Yollara
Kara Peçe Yakışmıyor Kullara
Uyan Bak Bizim Hallara
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin Dost

Bulutlar Terinden, Dağlar Kokundan
Sarhoştur Sevdiğim Mahsuni Bundan
Bir Daha Gel, Gel Samsundan
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm
Nerde Nerde Nerdesin DostEy bu korku düzenini kuranlar!

Güvercinin kanadını kıranlar !

Ne krallar padaşahlar gördü bu devran !

Nice şahlar ne? Sultanlar tiranlar !

YIKIYORUZ ,YIKILACAK BU SALTANAT BU DUVAR!!

banner228

Yavuzyılmaz uyardı!

Haberi Oku