Bildiğiniz gibi boktan bir bayram geçirdik… Herkezcikler evde, sokağa çıkmak yassah, kapının önüne bile çıkmak yasak, TV’lerde gördünüz bazı yerlerde polis kapı önüne çıkanı copladı… Çocuklar ilk kez şeker ve para toplayabilmek için el öpmeye çıkamadılar, büyükler de iki kadeh atamadılar… HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN!

Bayram öncesi alışveriş için bakkalı çakalı marketleri ziyaret edenler büyük bir sürprizle karşılaştılar, fiyatlar almış başını gitmişti, Ramazan kazıklarının ardından bir de bayram kazığı yedik, kol gibi girdi, et yüz lirayı aştı, meyveler 15-25 arası kasalarından biz enayilere gülümsediler… HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN!

Yine bildiğiniz gibi bizim liranın değeri düşüyor, son olarak dolar bile 7 lirayı geçmişti, zorla faizleri maizleri düşürdüler doları üç beş kuruş aşağı çektiler, bizim saf vatandaş parasını koruyayım diye dolar almaya kalkıştı ammmaaaaa öyle bir uygulama ile karşılaştı ki, karşısına yüzde 1 vergi çıktı, yeni çıkmıştı bu vergi, yüz dolar kendine mi alacaksın, 1 dolar da devlete alacaksın, iyi mi?.. HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN!

Ramazan sonunda bir Kadir gecesi yaşadık, kimi tv eskilerden bir demet sundu, kimi tv de müezzinlerin boşluğa okudukları duaları izletti bizlere, bekledik bu devleti kuran Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarına, Kurtuluş Savaşı şehitlerine de bir amin diyelim diye ama ne bir ses, ne bir nefes… Üstüne üstlük bir de İzmir’de bazı camilerden hatlarına girilip “Çav Bella” yayınlanmış, hiç kimse “ya müezzin neredeydi?” diye sormadı, kabak İzmir’in eski bir CHP yöneticisi kızın başına patladı… HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN!

Ramazan ayı boyunca yandaş kanallar sabahtan akşama kadar AKP reklamı yaptılar, Damat Bey sık sık çıktı ekranlara “şu kadar milyar para dağıttık, ekonomi çok iyi, enflasyon düştü, vs. vs. vs…” gibilerden canlı yayın yaptı, damadın hesabına göre bu ülkedeki 23 milyon aile başına 25’er bin lira para demekti, sorduk soruşturduk 25 kuruş bile alanını görmedik, “damat iyi atıyor” dedik sadece “acaba kimden öğrendi?” diye de sorduk kendi kendimize, bu arada şu virüs olaylarının başında bizlere söz verilen beşer maskenin bile daha dağıtılamadığı yandaş olmayan ekranlarda anlayana anlatıldı, damadın enflasyon hesabının tutmadığı da… İşte bunlar HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN!..

Evlerde yata yata bostanları büyüttük, genelde kilo aldık çünkü eşler hazır kocalar evdeyken tüm hünerlerini gösterip genelde tatlı(!) cinsinden tüm hünerlerini sergilediler, en iyi yemekleri de yaptılar, tabii ki erkekler de buna kayıtsız kalmadı, araya can sıkıntısı da girince akşamları hanımlarını gıdıkladılar, bunun semeresini 9 ay 10 gün sonrasında tüm ülke olarak peyderpey alacağız, nüfus patlamasına karşılık hükümetin alacağı önlemleri de o zaman göreceğiz, ama artan çocuk sayısına karşı hükümetin bir yardım yapabileceğini zannetmiyoruz çünkü bütçe açık veriyor HEP CHP’NİN YÜZÜNDEN…
Manyak kadının teki çıktı ekranlara “Allah çocuklarımın ömründen alsın, sana versin…” dedi, reis bile şaşırdı, bu da CHP’NİN YÜZÜNDEN,

Saymakla bitmiyor ve CHP’nin yediği herzeler, walla canımıza yetti artık, sen neymişsin be CHP, ligler bile senin yüzünden alt üst oldu, uçaklar senin yüzünden kalkmıyor, 18 yıldır tüm zamlar senin yüzünden, 18 yıldır ekranlarda bağırıp çağıran da sensin, Soma faciasında vatandaşı tekmeleyen danışman da senin danışmanın, millete “Gavat” diyen vali de senin valin… “Bakara makara” diyerek kutsal kitap ve din ile dalga geçen o eski bakan da senin bakanın, sen tuttun bir de onu elçi atadın… Ah CHP ahhhhhh… Senin günahın çok, Allah sonunu hayreyleye, amin!..
 
 
ANNE ÜZÜMLER OLDU MU?
 


Zonguldaklı ve İstanbul’da yaşayan Ali Şükrü Beşiroğlu isimli Maden Mühendisimiz biraz da yöremizin ağzından katarak güzel bir şiir yazmış…
Arkadaşlarımız da bu şiiri bana ulaştırdılar ve bir köşede yayınlamamı istediler. Biz de “olur” dedik ve kendi köşemizin sonuna aldık Ali Şükrü Bey’in şiirini…
İşte “Anne üzümler oldu mu?” başlıklı o şiir:
 
Benim şehrim katran kokuluydu..
Kokulu üzümler vardı..Gecekonduların asma bahçelerinde..
Nerelisin hemşerimdi?...Daha çaylar söylenmeden ilk soru..!
Yarışırdı.. Kömürün üretiminde.. Üzülmez,Karadon ve Kozlu..
Futbolda..Saha Fenerde..
Çelikel,Erkek Sanat,Kozlu,Kilimli,Ted koleji
Liselerinde.. Çaycuma,Devrek,Karabük,Bartın,Ereğli rekabetinde..
Bir ülke yaratmıştık adeta kendi kendimize...
İlk balo ve ilk vals bizde yapılmış...
İlk mayoyu ve mini şortu bizim kızlar giymişti Türkiye'de..
Karışmazdı kimse! Aleviye,Sunniye bize ne?
Kapuzdan Fenere..Liman arkasından İncüveze..
Ilazdık..Gıvırcıktık..Cıngandık..Kürttük..Türktük
Amma velakine..                                                                             
Adam gibi adammmm...Adammm gibi adamdık be..
Unutulabilirmi? Asma paytonu ile sıfır sekiz Çaydamar borusu..
Ya o.. Rüzgarlımeşe,Hastahane,Yağcılar,Kırat,Ontemmuz yokuşu..
Hele birde..
Bartınıy şak şak halvası..Ereğlinüy çileği Çaycumanıy yovurdu..
Lütfen söyle anne!...O kokulu..
SİYAH ÜZÜMLER OLDU MU?
Ali Şükrü Beşiroğlu 06.04.2020                                    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kamil 1 ay önce

yayınlamıyorsanız niye yorum gönder diyorsunuz ?

Misafir Avatar
zonguldakli 1 ay önce

gec bunlari hemserim,begenseydin gidip istanbulda yasamayi tercih etmezdin

banner228