Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun yürürlüğe girmiş ve ilgili kanunun "Yer ve raf tahsisi" başlığında "Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanı, mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak ticaret il müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılır " hükmüne yer verilmişti.

ZTSO bu konuda ilgili firmalara kolaylık sağlamak için Valilik ile ortak bir çalışma yürüttü ve zincir mağazalarda satışa sunulabilecek olan yöresel ürünleri tespit etti.

Bunlar şunlar:

Doruk Sucuk,

My Kristal Doğal Kaya Tuzu,

Ataç Sucukları,

Bediş Kuruyemiş,

Evet;

İşte bu kadar, dört adet firma…

Koskoca Zonguldak’tan çıka çıka bu dört firma çıkmış…

Bu firmaları kutluyoruz!

Gönül isterdi ki bu liste uzun olsun, en az 100 firma büyük marketlerde ürünlerini satsın, yöresel ürünleri imal edenler ile bunların yan sektörleri olan üreticiler de para kazansın, ama yok işte…

İki sucuk firması, bir adet tuzcu, bir adet de kuruyemişçi…

Ne yazık ki bizim Zonguldak’ta tarhanacılık yok, yöresel bir ürün olan ve yeni yeni mevsimi başlayan zılbıt ve bunun konservesi imal edilmiyor, domatesi bile rendeleyip kavanozlayamıyoruz, yumurta başka illerden, yöresel peyniri paketleyemiyoruz, marketlerde ülkenin bilmem neresinden gelmiş börekler tatlılar var, bizim imalatçılar uyuyor, reçel olayı sıfır, kestane burada şekeri Bursa’da, konserve hoşafı beceremiyoruz, tereyağı yapamıyoruz, el sanatları zaten hikaye, Halk Eğitim Merkezlerinden bizim hanımlar diploma alırlar ama getirip dolapta saklarlar, öğrendiklerini imalata dönüştürmek yok, vs. vs. vs.

Seneye naylon poşet yasaklanacak, daha kese kağıdı imal etmek için girişimde bulunan yok!

Yan gelip yatmaya alışmışız, üretim denince ters bakıyor bizim Zonguldak milleti…

Haaaa… İmalatı kolay ürünlere balıklama dalıyoruz bakın, maksat günü kurtarmak olunca her taraf kahveci, çaycı, çiğ köfteci, dürümcü, çorbacı…

Ama bir tesis kurup üretilen yöresel gıda maddelerini pazarlamayı bilmiyoruz,

İşimize gelmiyor, kolaya sapmayı seviyoruz…

Ondan sonra da cırlayıp duruyoruz; “yatırım yok, yatırım yok”

Adam yok adam!..

Yalan mı?

 

 

YAKIŞIKLI ÇEKİN


 

"Babanızı yakışıklı çekin" diyen Furkan Vakfı üyesinin telefonundan çocuklarla ilgili ahlaksız ahlaksız görüntüler çıkmış.

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yapılan operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilirken, gazetecilere gülerek "Babanızı yakışıklı çekin" diyen şahsın cep telefonundan çok sayıda çocuklarla ilgili ahlaksız görüntüler çıkmış olduğu için bu suçtan da ayrıca tutuklanmış olduğu öğrenildi.

Bu herif kendini nasıl savunmuş biliyor musunuz?

“Telefonuma virüs girmiş” demiiiişşş…

Heh heh heeeee…

Ulan asıl virüs sensin be!

Kendisine kaymış salağa yatıyor, hala yakışıklılık peşinde bu dangalak.

Yarın bir gün gazeteler de yazar göreceksiniz, mutlaka bu da badelenenlerden…

Küçük yaşlarda yollandıkları hacı hoca takımından gördükleri ruhlarına işliyor, nalları dikinceye kadar uygulamasını yapıyorlar böyleleri.

Allah çocuklarımızı, torunlarımızı böylelerinden korusun, amin!

    

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236