Son zamanlarda geçirdiğimiz talihsiz olaylardan sonra okuduğum bir haber bir nebzede olsa içimizi rahatlattı. İlaçların çok pahalı olması nedeniyle tedavi olamayan kanser hastalarına müjde geldi. Artık kanser ilaçları ücretsiz olacak. Bu haber kanser hastası olan vatandaşlarımızı çok rahatlattı. İşte o haber: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı. Hastaların düzenlemeden önce büyük mağduriyetler yaşadığını belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "Bu doğru bir karar ama geç kalındı" dedi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle kanser tedavisinin tamamen ücretsiz hale getirildiğini açıkladı.Hastaların bu düzenlemeden önce özellikle katkı payları yüksek olan ilaçlar için çok yüksek miktarda fark ödediğini belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, kanser ameliyatlarında ve sonrasında kullanılan ilaçlar için ciddi bir iyileştirme yapıldığını söyledi.
'BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORLARDI'
Özellikle cerrahilerde kullanılan ilaçlar için belli farklar ödendiğini anlatan Ecz. Tuncay Sayılkan, "Devletin karşıladığı bedel 240 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarıldı. Eskiden bu farkı vatandaş cebinden ödüyordu. Hastanede yatarak tedavi görürken büyük sıkıntı yaşanıyordu. Bu doğru bir karar ama geç kalındı. Hastalar büyük mağduriyet yaşıyordu" diye konuştu. Kanserin başlı başına ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Ecz. Tuncay Sayılkan, bu hastalık süresince ekonomik sıkıntılarla uğraşıyor olmanın ayrı bir motivasyon kaybına yol açtığını savundu. Ecz. Tuncay Sayılkan, hem hastalarda hem de hasta yakınlarında moralin çok önemli olduğunu hatırlatarak tedavi sürecinin iyi şartlarda tamamlanmasıyla hızlı bir sonuç almanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Yeni düzenlemenin Türkiye’de bulunması kolay olan ilaçlarla ilgili fayda sağlayacağını ifade eden Tuncay Sayılkan şöyle konuştu:
'İLACI YARI FİYATINA VERMEK İSTEMİYORLAR'
"Bazı ilaçlar Türkiye’de bulunamıyor çünkü bugün euro 5.5 lira civarında. İlaç fiyatlarıyla ilgili euro kuru ise 2.69 liradır. Bir yıl boyunca da bu fiyat üzerinden gidecek. 1 yıl içinde eurodaki artış oranının yüzde 70’i kadar ilaçlara zam verileceği söylendi. Ocak ayı sonunda Bakanlar Kurulu kararıyla ise ilaca verilecek zammın yüzde 15’i geçemeyeceği belirtildi. Zammın bir üst sınırı yaptılar. İsterse bu ülkede euro kuru yüzde 50 artsın ama yüzde 15’in üzerine çıkmayacak. Bu durum da yurt dışında bulunan yeni jenerasyon ilaçların Türkiye’ye gelmesini engelliyor. Çünkü yarı fiyatına bunu vermek istemiyorlar. Bazı firmalar Türkiye’ye ilaç gelmesi için başvuru yapmıyor. Eskiden ruhsatı olanlar da ya getirmiyor ya da az miktarda getiriyor. Zarar etmemek için bu tutumu sürdürüyorlar.
İlaç fiyatlarında önemli karar İlaç fiyatlarının tespitine ilişkin usul ve esaslar, Bakanlığın teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, sağlık hizmetlerinin ücret tarifeleri belirlenecek veya tasdik edilecek, hasta hakları ile hasta ve çalışan güvenliğine yönelik düzenleme yapılacak. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünce, sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan ve ileri teknoloji gerektiren tıbbi cihaz, ürün ve hizmetlerin üretimine, teknolojilerinin geliştirilmesine ve yurt dışından transferine yönelik yerli ve yabancı yatırım ve teknoloji imkanları araştırılacak, teşvik edilecek ve bu ürünlerin off-set ticareti düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.Buna göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görev ve yetkileri ile teşkilat yapısı belirlendi.
Bakanlığın görev ve yetkileri arasında, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesi için çalışmalar yapılması, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin yürütülmesi, uluslararası öneme sahip halk sağlığı risklerinin ülkeye girmesinin önlenmesi, sağlık eğitimi ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinde kullanılan ilaçlar, özel ürünler, ulusal ve uluslararası kontrole tabi maddeler, kozmetikler ve tıbbi cihazların kaliteli ve güvenli bir şekilde piyasaya sunulması, halka ulaştırılması ve fiyatlarının belirlenmesi için çalışmalar yapılması yer aldı. Ayrıca, insan gücünde ve maddi kaynaklarda tasarruf sağlanması ve verimin artırılması, sağlık insan gücünün ülke genelinde dengeli dağılımının yapılması ve tüm paydaşlar arasında iş birliğinin geliştirilmesi suretiyle yurt genelinde eşit, kaliteli ve verimli hizmet sunumunun sağlanmasının da bulunduğu görev ve yetkilerine göre, kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişiler tarafından açılacak sağlık kuruluşlarının ülke genelinde planlanması ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılacak. Kanunlar Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilen diğer görevler yapılacak, ilaç fiyatlarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar, Bakanlığın teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenecek.
Sağlık Bilgi Sistemleri Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce, sağlık alanında kullanılan bilişim sistemleri ve iletişim teknolojileri ile ilgili ülke çapında politika, strateji ve standartların belirlenmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek. Kişisel sağlık verileriyle ülke düzeyinde sağlık durumu ve sağlık hizmetlerine ilişkin veri ve bilgi akışını içeren her türden bilgi sistemler ve projeler yapılacak. Sağlık bilgi sistemleri ve teknolojileri alanında uluslararası gelişmeleri izlenecek, ülke uygulamaları ve tecrübeleri paylaşılacak, gerektiğinde uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapılacak. Sağlık bilişimi ve teknolojisi alanında çalışacak kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişilerin uyacakları kurallar belirlenecek, gerektiğinde bunların yazılım ve ürünlerinin uygunluğuna karar verilecek ve müellifleri yetkilendirilecek. "Sağlık yapılarının standartları belirlenecek" Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünce, Bakanlığın ve bağlı kuruluşların hizmetlerinde kullanılacak binalar için belirlenen ihtiyaç programlarına uygun olarak mühendislik hizmetleri yürütülecek, projeler hazırlanacak veya hazırlattırılacak.
Gerektiğinde ön veya tam proje ile inşaat ihalelerini yapılacak ve bu hizmetler için müşavirlik hizmeti satın alınacak. Bakanlığın ihtiyaç duyduğu taşınmazların kamulaştırma işlemleri yürütülecek. Bakanlığın ve bağlı kuruluşların ihtiyacı olan tesislerin yapımı ve mevcut tesislerin yenilenmesini kamu özel ortaklığı modeli veya diğer usullerle gerçekleştirilecek. Sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan ve ileri teknoloji gerektiren tıbbi cihaz, ürün ve hizmetlerin üretimine, teknolojilerinin geliştirilmesine ve yurt dışından transferine yönelik yerli ve yabancı yatırım ve teknoloji imkanları araştırılacak, teşvik edilecek ve bu ürünlerin off-set ticareti düzenlenecek. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236