Kültür - Sanat:
BEÜ mezunu genç ressam, Almanya'da sanat atölyesi açtı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Resim Bölümü mezunu Sibel Aslanbay Haus Schwarzer Adler'de (Stühlingen) kendi sanat atölyesini açtı. Genç sanatçı, 2016 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nü bitirdi.

Türkiye-Almanya arasında sanat köprüsü kuran Ingo Nitzsche, 30 yıldır Almanya ve İsviçre'de genç Türk sanatçılarının sergilerine ortam hazırlıyor. İki yıl önce kentimize de uğrayan İngo Nitzsche, Anadolu kültürünün genç sanatçıların çalışmalarına yansıyan yorumlarına özel değer verdiğini belirtiyor.

İngo, şimdiye kadar ülkemizdeki galeri, müze ve üniversitelerle kurduğu ilişkilerle tanıdığı genç yetenekleri ülkesi Almanya’nın kültür ortamıyla buluşturdu. Kendi anlatımıyla, “Çağdaş sanat, Türkiye ve insanlarını daha iyi anlamamıza, benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmemize yardımcı oluyor.” Ve ekliyor “Arabuluculuk, proje geliştirme ve destek için, Türkiye'deki sanatçılara, sanat evlerine ve üniversitelere yakın temaslarım sayesinde, Almanca ve Türkçe olarak hizmetinizdeyim.”

Genç sanatçı Sibel Aslanbay’ı ülkesinde çalışmaya teşvik eden Stühlingen'den İngo Nitzsche tarihi değeri olan evini yeni bir düzenlemeyle sanat galerisine dönüştürdü ve bugünlerde yine yeni projelerle sanatın dilini kullanarak kültürler arasında köprüler kurmayı hedefliyor.Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Tarihi kent, hayalet şehir oldu

Haberi Oku