Kültür - Sanat:
Madenci korosundan unutulmaz konser

Türkiye’nin ilk madenci korosu, 4 Aralık Madenciler Günü anısına unutulmaz konser verdi. Madenci korosunun ilk konserine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Şefliğini Mustafa Kömürcü'nün yaptığı koro, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde sahne aldı. 800 kişilik salon hınca hınç dolarken, davetliler şarkılara alkışlarla halaylarla eşlik etti. İki mühendisin yer aldığı koronun tamamı ise yeraltında çalışan maden işçilerinden oluşuyor.

Zonguldak Kent Konseyi ve Fatih Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde TTK maden ocağında çalışarak ekmek parası kazanan maden işçilerinden oluşan koro kuruldu. 'Madenciler Korosu' adı verilen 27 kişilik koro, yeraltındaki mesailerini tamamladıktan sonra yer üstünde bir araya gelerek provalar yaptı.

Yer altında çalışırken söyledikleri türküleri sahnede seslendiren maden işçilerinin sahneye kömür yüklü vagonu taşıyarak gelmeleri izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Derya Akbıyık, "Bu koro Türkiye'de bir ilk. Zonguldak emeğin başkenti ve madencilerin olduğu bir şehir. Zonguldak kömürün anavatanı. Kent Konseyi olarak böyle bir çalışma yapılması planlandı. Ve hayata geçti. TTK, Fatih Halk Eğitim Merkezi de bizlere destek oldu. Haziran ayından bu yana provalar ve çalışmalarla geçti. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nde olduğu için çok anlamlı" dedi.

Koro, yaklaşık iki saat boyunca davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Geceye Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve davetliler katıldı. Vali Bektaş, koroda görev alan madencileri tebrik etti.  


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Köy Okullarından “Sevgi Çiçekleri” Şarkısı

Haberi Oku