Kültür - Sanat:
Paydaş İtalya'da
Zonguldak’ta faaliyet gösteren Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği’nin de ortak olduğu Mavi Platform Projesi’nin üçüncü  ulusötesi toplantısı  İtalya’nın  Rimini şehrinde yapıldı.
Erasmus +Ana Eylem 2(K2)Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Mavi Platform adlı projenin değerlendirme  toplantısında koordinatör kurum ve proje ortakları Paydaş Eğitim Kültür ve Sanat Derneği ,Ankara'dan IMPARK Bilişim Firması ,İtalya 'dan IL MILLIEPIDI,Belçika 'dan LOGOPSYCOM SCS adlı kurumlar proje kapsamındaki üretimleri değerlendirme fırsatı buldular.
   Proje koordinatörü Özlem Kaplan Mavi Platform projesiyle ilgili şu bilgileri verdi:”Günümüzde uzaktan eğitim ve çevrimiçi öğrenme giderek yaygınlaşmakta ve çevrimiçi derslere kaydolan öğrenci sayısı artmaktadır. Buna paralel olarak eğitim ve öğretimde gerek yazılım gerekse donanım teknolojilerinin kullanımı önem kazanmaktadır. Kurumlar kendi akademik standartlarına, müfredatlarına ve değerlendirme araçlarına uygun bütünleşik eğitim yazılımlarına ihtiyaç duymaktadır. Ülkemizde özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde ve özellikle eğitim materyallerinde yaşadığı sıkıntılardan dolayı Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği Koordinatörlüğü kapsamındaki Mavi Platform projesi büyük önem taşımaktadır.
Projemiz kapsamında hazırlayacağımız Learning Management System ile bu sorunların çözümüne basit ve pratik çözümler getireceğimize inanıyoruz. Sistemimizin yapısı engelli öğrencilerimizin gözüyle ele alınacak, onların yapısına uygun olarak hazırlanacak, kullanım kolaylığı, etkileşim ve işbirliğini göz önünde bulunduracaktır. Sistemimiz Milli Eğitim Bakanlığının Özel Eğitime Muhtaç çocuklara uyguladığı müfretadın tamamını ve çok daha fazlasını içerecektir.”
  Paydaş eğitim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Önder Küçüköner yaptığı açıklamada:”Mavi Platform projesi özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara uygulanan müfredat programı ,hedef ve davranışlarının tamamı yer almaktadır.Tüm dersler animasyonlar ,oyunlar ve etkileşimli eğitim içerikleri ile desteklenmektedir.Hazırlanacak sistem  sınırsız erişime açık olacaktır
 
Mavi Platform’a dair…
Özel eğitime gereksinimi olan çocukların dikkat süresi kısadır ve dikkati çabuk dağılır. Kavramlara ilişkin bilgileri sınırlıdır. Yapılan çalışmalar bilgisayar destekli eğitim programlarının engelli çocukların motivasyonunu arttırdığı, dikkatlerini daha uzun süreli toplamalarını sağladığı ve bu şekilde çalışmaktan daha çok zevk aldıkları yönündedir. Ayrıca geleneksel eğitim programları ile sağlanan öğretim ve bilgisayar destekli eğitimin karşılaştırmasını içeren çalışmalardan birçoğu bilgisayar destekli eğitim programlarının engelli çocukların öğrenmesinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Engelli çocukların ileride toplumsal hayata katılımı; sosyal, mesleki veya bağımsız bir hayal sürebilecekleri becerileri bilgisayar destekli eğitim materyalleri ile sağlanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı hazırlayacağımız eğitim materyali engelli öğrencilere uygulanan müfredatı ve çok daha fazlasını içeren bir “Web Tabanlı Eğitim Platformu” olacaktır.








Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Zonguldaklı Yazarın İlk Romanı Çıktı

Haberi Oku