Kültür - Sanat:
Rektör Çufalı basinla buluştu

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne (BEÜ) rektör olarak atanan Prof. Dr. Mustafa Çufalı bugün konuk evinde basın mensuplarına kahvaltıda biraya geldi. Konuk evinde düzenlenen kahvaltıya Zonguldak’ta yayın yapan günlük, haftalık gazeteciler ve ulusal ajans temsilcileri katıldı.

Gazetecilerle tanıştıktan sonra konuşma yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Mahmut Özer’in üniversitenin alt yapım bakımından fakültelerinin sayı bakımından önemli aşamalar kat ettiğini, söyleyerek,’’ Daha yapacak çok işimiz vardır. Bundan sonraki dönemde daha önce yapılmamış ne varsa bunların üzerine çalışmak ve yapılanların üzerine bir şeyler eklemek belki bazı yenilikler yapmak yeni fakülteler açmak, yeni birimler açmaktır’’dedi.

‘’Zonguldak ziyaretçi sayısı fazla bir il’’

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak’ta ziyaretçi sayısının fazlalığı olduğunu söyleyerek, ‘’Zonguldak'ta bu göreve atanalı bir ay olmuştur. Şehri zaten biliyordum ama bu bir ay içerisinde üniversiteyle ilgili bir çok şey öğrenmiş oldum. 60'lı yılların sonlarına doğru çocukluğum burada geçmiştir. Değişik mahallelerinde oturdum. Ancak üniversite benim için yenidir. Büyükşehirlerde olmayan bir şey burada vardır. Oda ziyaretçi sayısının fazlalığıdır’’dedi.

‘’Yeni fakülteler ve yeni birimler açmak istiyoruz’’

Üniversitenin gelişimi için yeni fakülteler ve yeni birimler açmak istediklerini ifade eden Çufalı, ‘’Benden önce burada rektörlük yapan hocalarımız üniversite çok şey katmışlardır. Rektör Mahmut Özer, üniversitenin alt yapım bakımından fakültelerinin sayı bakımından önemli aşamalar kat etmiştir. Tabi bu her şeyin bittiği anlamına gelmez. Daha yapacak çok işimiz vardır. Bundan sonraki dönemde daha önce yapılmamış ne varsa bunların üzerine çalışmak ve yapılanların üzerine bir şeyler eklemek belki bazı yenilikler yapmak yeni fakülteler açmak, yeni birimler açmaktır’’şeklinde konuştu.

‘’Üniversitenin maddi ve manevi desteğe ihtiyacı var’’

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı, üniversitenin maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ‘’Üniversitelerin 21. yüzyılda Türkiye’de daha önemli hale gelebilmesi ve bizim fark ettiğimiz Üniversite sanayi işbirliğini artırmak üniversitede eğitimden ziyade araştırmaları atılıp onlara yoğunlaşmak. Daha çok bunlar üzerinde duracağız. Üniversitenin çok desteği ihtiyacı vardır. Hem maddi hem de manevi destektir. Manevi destek siz basın mensuplarından gelecektir. Olumlu bir şeyler varsa yazmak eğer olumsuz bir şeyler varsa bunları bize haber vermenizdir. Bizim de farkında olmadığınız bir şeyler varsa üstünden gelebiliriz. Burada işbirliği halinde çalışırsak bu hem üniversiteye katkısı hem de şehri katkısı olur’’diye konuştu.

‘’Teknopark’ı şirket haline getirdik’’

eknopark’ı şirkte haline getirdiklerini ifade eden Çufalı, ‘’Üniversite sanayi işbirliği üzerinde çok fazla durmak istiyoruz. Rektör Mahmut Özer döneminde başlamış olan Teknopark çalışması Eylül ayında kabul edilen bir çalışmadır. Geçtiğimiz hafta da Teknopark'ı biz şirket haline getirdik. Somut hale gelmiştir ve orada daha iyi bir şekilde çalışacağız. Hayırsever halkımızın ve iş adamlarının desteğini de bekliyoruz. Hep birlikte beraber bir çok iş yapacağız. Güzel işler yapıp bir hoş seda bırakacağız."

Emre Can BAYRAM

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Mahzuni Şerif Mest Etti

Haberi Oku