ÇEVRE Haberleri Tümü

Temiz enerji için atak üzerine atak...

Çaycuma Belediyesi güneş enerjisinden elektrik elde etmek için attığı adımların ardından Arşimet türbini ile elektrik elde edecek hidroelektrik santralinin ihalesine çıktı. Başkan Kantarcı: “Irmak akar, Çaycuma bakar devri bitti.”

 

Çaycuma Belediyesi kendi harcadığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan elde etmek amacıyla bir atak daha yaptı. Daha önce güneş enerjisinden elektrik elde etmek için adımlar atan Çaycuma Belediyesi, bu kez, Filyos Irmağı’ndan Arşimet burgusu türbini ile elektrik elde etmek için ihaleye çıktı. 250 Kw üretim kapasiteli hidroelektrik santralinin yapım ihalesi 11 Ocak 2021’de gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan şirketle sözleşmenin imzalanmasının ardından 5 gün içinde yer teslimi yapılacak. Şirket 90 takvim gününde işi tamamlayarak belediyeye teslim edecek. Katılmak isteyenler, ihale şartnamesine, EKAP üzerinden ulaşabilecek.

 

FİLYOS IRMAĞI’NIN POTANSİYEL GÜCÜNÜ ELEKTRİK ENERJİSİNE ÇEVİRİYORUZ

Konuyla ilgili sosyal medya adresinden “Şaka değil” başlığıyla ihale ilanının kupürünü paylaşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Seçimler sırasında verdiğimiz bir önemli vaadi daha yerine getiriyoruz. Belediyemizin kullandığı elektriği yenilenebilir kaynaklardan üretmek için ikinci önemli adımı da atıyoruz. Daha önce güneş enerjisinden temiz enerji üretecek tesisin kurulumu için teknik personelimizin eğitimlerini tamamlamıştık. Şimdi de kentin ortasından akan Filyos Irmağı’nın potansiyel gücünü elektrik enerjisine çeviriyoruz. Arşimet Burgusu türbini ile çalışan hidroelektrik santralinin ihalesini 11 Ocak 2021’de yapıyoruz. 250 KW kapasiteye sahip tesis, ‘Su akar Çaycuma bakar’ devrini de bitirecek” dedi.

 

GELENEKSEL HİDROELEKTRİK SANTRALİ TÜRBİNLERİYLE HİÇBİR ORTAK YANI YOK

Sistem hakkında bilgiler de veren Başkan Kantarcı, “Kuracağımız sistemin basınç altında çalışan geleneksel hidroelektrik santrali türbinleriyle hiçbir ortak yanı bulunmuyor. Tam bir doğa dostu. Diğerlerinden farklı olarak başta balıklar olmak üzere su canlılarına hiçbir zarar vermeden çalışıyor. Üzerinde neredeyse beş yıl çalıştıktan sonra tercih ettiğimiz bu sistemde balıklar ve diğer su canlıları akıntı yönünde burgunun içinden geçerek yüzebiliyor ve oluşturulan balık geçidi sayesinde, yumurtlamak için geri dönebiliyor. Çaycuma Köprüsünün ayaklarını korumak için yapılan brit yapının düşü yüksekliğini kullanacağımız projeyle ilgili başta DSİ’den su kullanma hakkı olmak üzere tüm izinleri de aldık” dedi.

 

HER PROJEDE EKOLOJİYİ DE MUTLAK BİR DEĞER OLARAK GÖZ ÖNÜNDE TUTUYORUZ

Belediye olarak ekolojiyi korumaya büyük önem verdiklerini de söyleyen Kantarcı, sözlerini, “Öğrencilik yıllarımızda bize, bir tasarım yaparken mutlaka göz önünde tutmamız gereken 3E kuralı öğretildi. ‘Mühendisliğin 3E’si de denen bu kural ekonomi, ergonomi ve estetikten oluşuyordu. Şimdi buna dördüncü kural olarak ekoloji de eklendi. Artık yapılan her projede ekoloji de mutlak bir değer olarak göz önünde tutuluyor, ona uygun olmayan hiçbir proje çözüm olarak kabul edilmiyor. Çünkü doğamızı koruyup gelecek kuşaklara bozulmadan aktarmak önemli bir hedef olarak önümüzde duruyor. Çaycuma Belediyesi olarak bu hedefe doğru yürürken yalnızca ilçemize değil, insanlığa da hizmet ediyoruz. Bu da beni çok mutlu ediyor. Doğru hedeflere, güçlü bir adım daha atmamızı sağlayan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyor, ilçemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diyerek tamamladı. (Haber Merkezi)Yorumlar
 • Satiye Karabulut

  Harika bir proje. Teşekkürler

  cevapla
 • Behiç Babaloğlu

  Tebrikler

  cevapla
 • Mustafa Oruç

  Zehir gibi kafa var şu adamda, çaycumamız daha çok ilerleyecek

  cevapla
 • ASIM ÖZKAN

  Başkanı ekolojik bir projeyi tercih ettiği ve güzel İlçemiz Çaycuma'ya kazandıracağı için kutluyorum.

  cevapla
 • PALA

  Valla helal olsun şu başkana ya zehir gibi kafa var adamda

  cevapla
 • Yücel cengiz

  Memleket yönetimini mühendislere birakmak lazim. Çünkü hesaplamayi biliyorlar.

  cevapla
 • Osman muslubas

  Sen başarırsın başkan Allah tamamına erdirir inşAllah başarılarının devamını dilerm

  cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları