ÇEVRE Haberleri Tümü

Zonguldak’a İlk Kez Lale Bahçeleri Kuruldu

Çaycuma’ya bağlı Gemiciler ve Velioğlu mahallelerinde 10 üreticinin tarlalarına, 16 bin lale soğanı dikildi. Büyüyen laleler için dün kırım töreni yapıldı. Projenin Zonguldak’ta ilk kez denendiği öğrenildi.Geçen sene Ekim ayında...

Çaycuma’ya bağlı Gemiciler ve Velioğlu mahallelerinde 10 üreticinin tarlalarına, 16 bin lale soğanı dikildi. Büyüyen laleler için dün kırım töreni yapıldı. Projenin Zonguldak’ta ilk kez denendiği öğrenildi.
Geçen sene Ekim ayında gerçekleştirilen lale soğanı dikiminin ardından, bitkiler büyüyerek çiçek verdi. Dün ise protokol üyelerinin katılımı ile proje vatandaşlara tanıtıldı. Batı Karadeniz bölgesinde ilk kez denenen lale yetiştiriciliği projesinde başarı sağlanması durumunda yeni bir kapı açılmış olacak. Bölgede yaygınlaştırılması hedeflenen proje ile Zonguldak büyük bir gelir elde etmiş olacak.
Lale soğanının park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanıldığını ifade eden arazi sahibi Ulaş Kınıcı, Mart ayı sonunda ve Nisan ayının ilk haftasında çiçek kırımı yapılarak Haziran ayına kadar soğanların büyümesi için bekletildiğini ifade etti. Lale üretme fikrinin geçen sene Çaycuma’da küçük bir alanda yapılan bir deneme sonucu oluştuğunu belirten Ulaş Kınıcı, "Bu çiçek soğanlı bir türdür. Yani bu lale soğanımız bize ortalama 1’e 5 kazandırmaktadır. Ayrıca bu ürün ilçemizde, ilimizde, hatta bölgemizde bulunmamaktadır. Mart ayının ortasında ilçe tarım müdürlüğü bünyesindeki ziraat mühendisleri ve firmamızın yönlendirmesiyle gübreleme gerçekleştirdik. Nitekim Mart ortalarından itibaren lalelerimiz açmaya başladı. Şu an yüzde 80 civarında bir açım gerçekleşti. Bu oran sonlandığında çiçeklerimizi çanak kısmından kırıp, bitkinin gücünü soğanına ve yavrularına vermesini sağlayacağız. Son olarak Mayıs sonu Haziran başı bitkimizi hasat edeceğiz" dedi.
Kınıcı’nın arazisinde yapılan çiçek kırımı çalışmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü ve Tarım Havzası Daire Başkanı Tuncer Kalkay, Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik, Çaycuma İlçe Müdürü Çoşkun Ulutaş, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın ve çok sayıda üretici katıldı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz