Kültür - Sanat Haberleri Tümü

Ressam Zeki Güldü’den Resim Sergisi

Zonguldaklı ressam Zeki Güldü, Devlet Güzsel Sanatlar Galerisi’nde eserlerini sergiliyor.

Güldü çalışmaları, sergileri ve resim anlayışı hakkında bilgiler verdi.

Güldü “Bu sergide ikisi büyük boy 27 tablom yer almaktadır.

Resimlerimde; Anadolu coğrafyasının ve kerpiç evlerinin yorumlaması yapılmıştır. Çalışmalarım lekeci anlayışla yapıldı.

Bu yedinci kişisel sergim. 30 Kasım’a kadar açık kalacak.

Resim sanatı gelecek için, insanlar için, ileriyi görmek, kendini geliştirmek ve özgürleşmenin anahtar denkleridir. Renklerin ışığını, aydınlığını görebilmektir. Resim sanatı, insan hangi meslek dalını seçerse seçsin ikinci yan dal olarak yapılabilir.  İnsanlar resim yapmayı öğrenebilir. Böylece sanatçı kimliğini yakalayabilir.

Eğitim sisteminden sanatı ve sanat derslerini ortadan kaldırmak isteyen anlayışlara karşı en doğru yanıt sanat ve resimdir.” Dedi.

Ankara Gazi Üniversitesi G.E.F. Resim-İş bölümü Resim Ana Sanat dalı mezunu olduğunu, çocukluğundan beri resme büyük ilgi duyduğunu, Zonguldak’ta güzel bir sanat galerini olduğunu ve bunu kente kazandıranlara teşekkür ettiğini belirten Zeki Güldü eserlerine gösterilen ilgiden mutlu olduğunu ifade etti.

Güldü; “ Sanatsal yorumlamanın ve üretimin kaynağında yatan ruh kültürel kimlikte yatar. Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarını yaratmış o mirasın üzerinde yaşayanların sorumlulukları da olmalıdır. Temiz toplum, aydınlık gelecek için sanatsal, düşünsel, bilimsel üretimin önemi, hızla kimlik yitimine uğrayan Anadolu da yaşayanlarca anlaşılabilmesi sorunumdur. Toprak, gökyüzü, kerpiç damlı evler… bu çığlığın görsel sunumudur.” demektedir.

Ressam Güldü;1997’de Ankara Çankaya Belediyesi Sanat Galerisi,Edirne Belediyesi Sarayiçi,İstanbul Vakıfbank Feneryolu Sanat Galerisi,Ankara Anadolu Ajansı Sanat Galerisi,Ankara Etimesgut Sanat Galerisi, Ankara T.C.Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi  olmak üzere altı ayrı yerde sergiler açtı.

(Nazife S.Sezgin)

Yorumlar
  • Buket çalış

    Hocam Ressamlariniz herkesi mutlu ediyo zeki hocam tebrik ediyorum sizi

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz