Politika Haberleri Tümü

Polat Türkmen, Kömür gününü kutlayıp, Uzun Mehmet’i andı

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen 8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Türkmen mesajında şu ifadelere yer verdi, “İlimizin ve ülkemizin kaderini değiştiren, ekonomimizin can damarı olma özelliği her zaman devam eden madenimiz kömürün; 8 Kasım 1829’da Neyren köyü civarındaki dere kenarında Uzun Mehmet’in keşfi ile başlayan serüveninin yıldönümünü kutlamaktayız.

İlimiz ve ülkemiz ekonomisine yaptığı önemli katkılardan dolayı Karaelmas diye adlandırılan taş kömürü, Zonguldak’ın bu gününü de şekillendirmiştir. Ülkemizin dört bir tarafından insanlar ilimize gelmiş yerleşmiş, madenciliği aşlarının kazanç kapısı olarak benimseyip ilimizin de ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir.

Uzun Mehmet; taşkömürünü bulduğunda bir gün, “Karaelmas” adını alacağını ve hayatımızı bu denli değiştireceğini bilemese de kendisini şükranla ve minnetle anıyoruz.

Bu vesile ile Uzun Mehmet ve tüm maden şehitlerimizi rahmetle ve anar, “8 Kasım Uzun Mehmet’i Anma ve Kömür Günü”nü kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.”

Türkmen, Sarıkamış Deniz Şehitlerini de andı

Türkmen, öte yandan Sarıkamış harekatına katılan birliklerimize kışlık giyecek getirirken Ereğli Açıklarında Rus gemilerince batırılan 3 gemideki 221 askerin şehit edildiği Sarıkamış Deniz Şehitleri anma günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkmen Mesajında şu görüşlere yer verdi; “Kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşında, aynı zamanda değişik dramlarda yaşanmıştır. Bunlardan en önemlisi ise yoğun kış şartlarının yaşandığı Sarıkamış’ta gerçekleşmiş, Binlerce askerimiz donarak şahadet şerbetini içmiştir.

Sarıkamış’taki askerlerimize 7 Kasım 1914'te kışlık giyecek, erzak ve mühimmat götüren 'Bezm-i Alem', 'Bahr-i Ahmer' ve 'Mithat Paşa' gemileri Rus donanması tarafından Ereğli açıklarında batırılmış ve 221 kahramanımız şehit edilmişti.

Bu günkü varlığımızın ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz bu kahraman şehitlerimizi büyük bir şükranla, minnetle, saygıyla ve rahmetle anıyor, tüm hemşehrilerime selam ve saygılar sunuyorum.”Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları