ZONGULDAK Haberleri Tümü

EN AZ 3 BİN KİŞİ İŞSİZ KALIR!

ÇATES’in kapatılmasıyla büyük şok yaşayan özel maden ocağı işletmecileri, duyarlılık çağrısı yaptı:

EN AZ 3 BİN KİŞİ İŞSİZ KALIR!

Çatalağzı Termik Santrali’nin(ÇATES) bacasında filtre bulunmaması gerekçesiyle üretime kapatılmasının yankıları sürüyor.

450 kişinin çalıştığı ÇATES’in kapatılması, TTK başta olmak üzere firmaya kömür veren bölgedeki özel maden şirketlerini de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

ÇATES’e kömür veren Gelik Madencilik Sahibi Hüseyin Bektaş, Halkın Sesi’ne yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin işçinin ekmeğinden olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 400 işçiye ekmek verdiğini belirten özel maden işletmecisi Hüseyin Bektaş, herkesi duyarlı olmaya davet etti. 

Bektaş yaptığı açıklamada, “ÇATES’in kapatılması Zonguldak için büyük sıkıntı olmuştur. Bütün maden şirketleri ÇATES’e bağlı üretim yapıyordu. TTK bile atık malzemesini ÇATES’e veriyordu. Sektörde hiçbir firmanın stok alanları yok. Ayrıca Zonguldak kömürünün kükürt oranı 0.03’tür. Yani linyit kömürü gibi kükürt oranı 0.5 olmadığı değerler dikkate alınmalıdır. En önemlisi Zonguldak için en az 3 bin kişinin işsiz kalma risksi olduğunu herkes bilmelidir” ifadesini kullandı.

BEKTAŞ’TAN DUYARLILIK ÇAĞRISI…

ÇATES’in yaşatılması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirten Bektaş, şunları söyledi:

“Bu konuda bir formül bulunmalıdır. Diğer 3 firmaya izin veriliyorsa, Zonguldak’a da verilmesi gereklidir. Herkes duyarlı olmalıdır. Sahip çıkılmazsa Zonguldak için çöküşün başlangıcının ilk hamleleri olur. Zaten zor dönemden geçiyoruz. Zonguldak’ımıza hep birlikte sahip çıkalım. Gün birlik olma zamanıdır.”

Haber: Şebnem Saka

Yorumlar
 • Madenci

  Neymiş efemdim cates kapanmış ocaklar kömür satamamis bir günde trilyon kazanan cates filtre parası ni alıp taktirmazsa boyle olur bakin eren enerjiye adamlar calisiyo filtreleri var çünkü neymiş efendim zonguldak cökecekmis zaten çökmüş çökeceğini kadar daha ne çökecek .

  cevapla
 • Çukur muhittin berber

  Seçimin ve senedin zamanı çok çabuk gelir

  cevapla
 • Metin

  Ya filtreyi takacak yada kapanacak çocuklar kansermi olsun yaşamak daha onemli

  cevapla
 • taşeron

  işte onden boyle duyuru yaptırıyorlr sonra garıban anadolu ıscısının aylıgını da dusurutyorlar.. ısten cıkma sorunu var dıye.. yazık ya bu sorunlar ne zaman bıtecek?

  cevapla
 • Aaaa

  ????

  cevapla
 • kemalköse

  maden Ocakları kapatılmasın

  cevapla
 • Düşünür

  cözüm belli milyon dolarlar kazanan cates fitreyi taktıracak .

  cevapla
 • Mehmet

  Aynen katılıyorum

 • Nejmi demiro

  Bu zonguldağa hangi parti bir iş sahası actı bu memleket kömürlen gecinen memleket ben 6 cocuk babası ben bu kömür ocaklarından cocuklarıma bakıyorum yine bu na rağmen bizi rahat bırakmyorlar ben bu cocuklarımın rızgını veren Allah ama buna rağmen benim ekmeğimle oynayanın bende her türlü oynarım ki. Olursa olsun

  cevapla
 • zonguldak

  ne yani siz kömür satamıyorsunuz diye millet kanserden ölsünmü.

  cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları