ZONGULDAK Haberleri Tümü

“TARİHTEN DERS ALMALIYIZ”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, olası bir depreme hiç bir hazırlığı olmayan Zonguldak’a, Bartın depremini anımsattı


“TARİHTEN DERS ALMALIYIZ”

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk, Zonguldak’ın olası bir depreme hazır olmadığını söyledi. Zonguldak’ın da bir deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Öztürk, “Yapılan araştırmalar Zonguldak, Bartın, Bolu bölgesinin de deprem kuşağı üzerinde olduğunu gösteriyor. Bilim insanları bu bölgede yüksek şiddette deprem üretecek diri faylar olduğunu söylerken 1968 Bartın depremi yaşanabilecek felaketin boyutları konusunda tarihten bir ders olarak önümüzde duruyor.” dedi.

Tüm bu verilere karşın konut stoku zaten son derece kötü olan Zonguldak’ta kaçak ve imara aykırı yapılaşmanın olanca hızıyla sürdüğüne vurgu yapan Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yalnızca il merkezinde değil birçok ilçede olası bir depremde halkın toplanıp yardımların dağıtılabileceği güvenlikli alanlar olarak okul bahçesi, cami avlusu, spor salonu, kamu kurumlarının önündeki küçük meydanlar gösteriliyor.  Tümüyle baştan savma, önünde toplanılacak yapının deprem dayanımı bile gözetilmeden yapılan bu liste, olası depremden canını kurtaran Zonguldaklıların büyük sorunlar yaşayacağını gösteriyor. Buna karşın hâlâ yeşil alanlar imara açılıyor, deniz doldurularak elde edilen alanların üzerine yollar, işyerleri, camiler inşa ediliyor. Bu aymazlığa artık son verilmelidir” dedi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları