Ahmed Şefik Mithat Paşa (d. 18 Ekim 1822, İstanbul - ö. 8 Mayıs 1884, Taif), Osmanlı devlet adamı, iki kez sadrazam, Tuna, Aydın ve Suriye Valisi, ilk Osmanlı anayasası olan Kânûn-ı Esâsî'yi hazırlayan kurulun başkanı. Ziraat Bankasının kurucusu.
Mithat Paşa, Padişah Abdülaziz (1861-1876) döneminde savunduğu reform politikalarıyla tanınmış ve iki kez sadrazamlık yapmıştır. 1876’da Abdülaziz’in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan askeri darbenin liderlerinden biri olmuş, aynı yıl padişah V. Murat’ın tahttan indirilerek II. Abdülhamid’in tahta geçirilmesi olayında da belirleyici rol oynamıştır. Abdülhamid döneminde 2. sadareti başlamıştır. Abdülhamid’in 23 Aralık 1876’da ilan ettiği Kanun-u Esasinin mimarlarından biridir.
Daha sonraları zamanla Mithat Paşa Abdülhamid’in gözünden düşerek sürgüne gönderilmiş, 1881’de Abdülaziz’e suikast şuçlamasıyla Yıldız Sarayı’nda kurulan ve şaibeli olduğu kabul edilen Yıldız mahkemesi tarafından idama mahkûm edilmiştir. Cezası Abdülhamid tarafından Taif’te hapis cezasına çevrilmiş ancak üç yıl sonra muhafızları tarafından öldürülmüştür. Cinayetin II. Abdülhamid’in emriyle işlendiğinden şüphelenildiyse de kesinlikle kanıtlanamamıştır.
Mithat Paşa kimi tarihçiler ve yazarlar tarafından Cumhuriyetin birinci şehidi olarak kabul edilir.
X     X     X
10 Aralık 2020 günü de Zonguldak tarihine kara bir gün olarak geçti…
Tarih katlolundu, bir kültür mirası anlaşılmaz nedenlerle yerle bir edildi… Aynı Talibanların Afganistan’daki binlerce yıllık Buda heykellerini topa tutarak yerle bir ettikleri gibi…
Kent merkezindeki en eski okulların ilklerindendi. 1912-1919 tarihlerinde inşaatı bitirilen okul, ilk mezunlarını 1924'te vermişti...
Yapım kararında Osmanlı’nın mührü vardı.
Cumhuriyetten önce inşa edilip eğitime açılmıştı…
Okul olmadan önce yerli Rumlardan Boyacıoğullarına aitti. Boyacıoğullarının ise binayı bir Rus kömürcüden aldığı söylenir, doğru mu yanlış mı bilemiyoruz…
Mithat Paşa ilkokulunun tarihi konusunda Susma Gazetesi de şu bilgileri vermiş:
1876'daki Birinci Osmanlı Meclisi, Sultan ll. Abdülhamid tarafından düşürülünce, Meclis Reisi olan Mithat Paşa, Taif’e sürgüne gönderildi ve 10 Haziran 1883 de sürgündeyken boğularak öldürüldü. “Mithat Paşa” aynı zamanda İttihatçıların ilk şehidi olarak anılır, Zonguldak’ta Mithatpaşa Mahallesi, Mithatpaşa İlkokulu ismi de buradan gelir…
Mithatpaşa Mahallesi sınırları içerisinde, Zonguldak eğitim tarihinin ilklerinden birisi olan Mithatpaşa Okulu yaklaşık bir asırdır eğitime devam etmektedir. Okulun eğitim tarihi kadar duvarlarının da 110 yıllık geçmişe uzanan bir hikâyesi vardır. Zonguldak’ta yaşayan gayri Müslim Türklerden Boyacıoğlu ailesine uzanan bir hikâyesi vardır. Şimdi 69 Ambarları bölgesine de adını veren 69 nolu maden ocağı sahibi Anasti Boyacıoğlu.
69 nolu ocak künyesi incelendiğinde Anasti Boyacıoğlu ölünce damadı Yorgi ve Kara Yuvan veresesi olarak paylaşmışsa da geride bıraktıkları isim Boyacıoğlu ailesi olarak bilinmektedir.
Okul binasının tarihine ve geçmişte yapılan araştırmalara geçmeden önce 1900 yılı başlarına ait fotoğraf incelemeleri Yeniçarşı ve Mithatpaşa Mahallesi’nin ilk yıllarına ait fotoğraflarda Boyacıoğlu Köşkünün döneme ait en gösterişli yapılardan biri olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Yeniçarşı’daki Hükümet Binası ve tepedeki Boyacıoğlu Köşkü gösterişli bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Daha sonra aynı konumda bugün halen hizmet veren Mithatpaşa Okulunun köşke yapılan ilavelerle konumlandığı sözlü tarih araştırmalarıyla desteklenmektedir.
1912-1919 yıllarında inşaatı bitirilen okul peş peşe gelen savaşlar nedeniyle faaliyete geçememiştir. Üstelik işgalci devletlerin (Fransızlar) hem okul hem de kilise görevini görmüştür.
1922 yılında arap harfleri ile ilkokul olarak eğitime açılmış olup ilk mezunlarını 1924 yılında verdiği kayıtlardan anlaşılmaktadır.
Cumhuriyetin ilanından sonra okul çevresi kültür merkezi olmuş. Atatürk devrimlerinin benimsetilmesinde çok önemli rol oynamıştır. Zonguldak’ta ilk şapkayı okulun öğretmenleri giymiş, halka ilk yeni yazıyı bu okulun öğretmenleri öğretmiştir.
Mithat Paşa İlkokulu şimdi yıkıldı...
Mithat Paşa’nın ruhu bu olaya tanık olmuşsa o da yıkılmıştır!
Kim ne kazandı anlayamıyoruz ama kültür kaybetti, kültür mirasımız kaybetti, kent müze olabilecek bir yapı kaybetti, on binlerce insan anılarını kaybetti…
Kent kimliği bir hafızasını daha kaybetti...
Vandallık kazandı!
Okulun tarihçesi ve misyonunun önemini anlatan yazılar, makaleler yok edilmesini engelleyemedi.
Ve Mithat Paşa ikinci kez şehit edildi!.. Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228