Hani yurt dışında çağdaş ve medeni ülkelerde yaşayıp da oradaki demokrasi olanaklarından yararlanıp bizim ülkemizde şeriat isteyen örümcek kafalılar var ya, işte bunların bu hallerinin kanıtlandığı bir araştırma gazetelerde yayınlandı.
Ülkelerin vatandaşlarına sağladığı demokratik haklar, insanca yaşam, baskı unsurları, namus bekçileri, vs. gibi haklar ve uygulamalar göz önüne alınarak yapılan araştırma çok çarpıcı gerçekleri göz önüne seriyor.
Vatandaşa İmam Hatip tavsiye edip kendi çocuğunu Avrupa ve Amerikalarda okutanlar da bu araştırmanın kapsamı içersindeler.
İslam ülkelerinde yaşayanlar İslam kurallarına göre değil, uydurulmuş bir dinin yarattığı tarikat ve mezhep kurallarına göre yaşıyorlar.
İslama en uygun yaşayan ülkeler listesi açıklanınca şunu görüyoruz:
İlk 40’ta Müslüman ülke yok! Türkiye 45’inci sırada yer alırken, en İslami ülke Yeni Zelanda olarak belirlendi.
ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı bir araştırma yayımladılar.
Araştırma giderek genişleyerek Müslüman olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde, İslam’a en uygun yaşanılabilir ülkelerin değerlendirildiği ‘İslamilik Endeksi Listesi’ açıklandı.
• Listede batılı ülkelerin ilk sıralarda, Müslüman ülkelerinse son sıralarda yer alması dikkat çekti.
• Yaşanan terör saldırısının ardından Müslümanlara yönelik tutumlarıyla büyük takdir toplayan Yeni Zelanda sıralamada birinci oldu.
• Listenin ilk 40 sırasında Müslüman ülke bulunmuyor.
• Türkiye geçtiğimiz yıla göre 14 sıra gerileyerek 95. sırada yer aldı.
Amerika Birleşik Devletleri’nde İran asıllı akademisyen Hüseyin Askari‘nin kurduğu İslamilik Vakfı tarafından 2015 yılından beri yürütülen çalışmada, yakın zaman önce cami saldırılarıyla gündeme gelen ve saldırı sonrasında ülkece tutumuyla takdir toplayan Yeni Zelanda üçüncü kez en yüksek puanı aldı.
Sıralamada ilk 44’te Müslüman nüfusu çoğunlukta olan ülkelerin bulunmaması ve en sonda Yemen’in olması dikkat çekti. İslami kriterlere en fazla uygun devlet yapısına sahip olan ‘Müslüman ülke‘ ise 45’inci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri olarak belirlendi.
153 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında, 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği Yeni Zelanda var. Saldırılardan sonra özellikle Başbakan Jacinda Ardern‘in söylemi, açıklamaları, başörtüsü takarak Müslüman toplumla dayanışma göstermesi takdir toplamıştı.
2018 İslamilik Endeksi’nin basın duyurusunda Türk kökenli Mısırlı alim Muhammed Abduh’un 100 yıl önce söylediği bir söze atıf yapılıyor:
“Batı’ya gittim, İslam’ı gördüm ama Müslüman yoktu; Doğu’ya döndüm, Müslümanları gördüm ama İslam yoktu.”
2018 İslamilik Endeksi listesinde Türkiye bir önceki yıla göre 14 sıra birden düşerek 153 ülke arasından 95’inciliğe geriledi.
En yüksek puanını ekonomi alanında alan Türkiye, uluslararası ilişkiler kategorisindeyse 148’inci olarak yer aldı.
Endeksin ilk yayınlandığı 2015 yılında Türkiye liste üzerinde 65’inci sırada bulunuyordu.
2018 İslamilik Endeksi’nde en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve listede 45. sırada. BAE’nin ardından Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler. 60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler sırasıyla Umman, Endonezya, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün.
Maalesef böyle;
Hıristiyan ülkeler bizden daha Müslüman!..
Çünkü oralarda insanlık var,
Müslüman coğrafyası ise hala birbirini yiyor,
Hala recm cezaları,
Hala el ayak kesmeler, kafa koparmalar,
Ve hala “Allahü ekber” diye bağırıp amaçları sadece yaşamak olan gariban Müslüman halkın ve çocukların üstüne füze atmak, bomba patlatmak…
Bizim Diyanet de hala “kadın erkek birlikte oynamayın, günahtır, zinadır” gibi zırvalayan kendi mensuplarını kınayamayacak kadar aciz…
Al gör Diyanet;
Ne kadar yaklaştırmışın bu insanları islamiyete?
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228