Adli yılımız açıldı…

Zonguldak Valilik Binası önünde düzenlenen törene çok sayıda avukat katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okundu.
 
Düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Zonguldak Baro Başkanı Av. Özel Eroğlu, “Geçen yıl adli yıl açılışında neleri dillendirmiştik hafızalarımızı tazeleyelim. Öncelikle yargının, mesleğimizin sorunlarını konuşmuştuk. Bu yıl bunlar derlendi ve “Yargı reformu strateji” paketi haline getirildi bunu konuştuk konuşmaya devam ediyoruz. Ne getiriyor paket ? En önemlisi de 2009 ve 2015 yıllarında yapılan reform ve etik paketleri hayata geçmemesi nedeniyle kısmen hayata geçmesinden doğan haklı kaygılarımız var ve ekim ayını bekliyoruz. Peki pakette neler var? Halen 125 bin avukat var ve orantısız büyüme var. Bu nedenle avukatlık, hakimlik ve noterlik mesleğine başvurabilmede bir ön eleme mahiyetinde olan “Devlet hukuk sınavı” geliyor. Halka yansıması esas alınarak KDV de indirim düşünülüyor. Tapu işlemleri ve bazı sözleşmelerde mecburi avukat bulundurma ve onayı geliyor. Delil toplamada alan genişliyor, bilgi ve belgelere ulaşma kolaylığı sağlanıyor. Yargının unsurları arasındaki eşitliği sağlama göstergesi olarak özel damgalı pasaport verilmesi geliyor. Ayrıca hakim savcı noter yardımcılığı-hakim teminatı-hakim ihtisaslaşması -kolluk amirlerinin yazı işleri müdürlerinin hukuk mezunu olması sair yeniliklerde pakette. Avukatlık herkes bilmelidir ki bir mücadele mesleğidir. Fakat bunu aynı zamanda göstermek gereklidir. Bu bağlamda Cumhuriyetin tüm kazanımlarına sahip çıkılması, hukukun üstünlüğünün sağlanması, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunması, savunmanın gereken güç ve itibara ulaşması yolunda çabalarımız sürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle barışın demokrasinin adaletin, kardeşliğin, toplumsal dayanışma ve huzurun yaşandığı bir adli yıl olması dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu
Adli Yıl Açılış Kokteyli
Yeni adli yılın açılması nedeniyle 02.09.2019 pazartesi günü Maden Mühendisleri Cemiyetin’ de Zonguldak Baro Başkanı Özel Eroğlu ve yönetim kurulu tarafından kokteyl düzenlendi.
 Kokteyle, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı H. Hakan YAĞIZ, Adalet Komisyonu Başkanı Ercan KUMHAK, Baro disiplin kurulu başkanı Av. Şenol KÖKTÜRK,, Avukatlar, ZGC Başkanı Derya AKBIYIK ve ZGC üyesi yerel basın temsilcileri katıldı.
Gecede, Samsunda düzenlenen Avukatlar Spor Oyunlarında Bayanlar Tenis Kategorisinde 2.olan Av. Nüket KARA’ ya, Baro Başkanı Av. Özel EROĞLU tarafından kupası takdim edildi.
Başkan Eroğlu gecede yaptığı konuşmada, Avukatlarının sorunlarından, sıkıntılarından, ve gelişmelerden de kısaca bahsetti.
Eroğlu, yeni yasama yılında yeni mezun olacak Avukatların mesleki yeterlilik belgesi istenmesi, yargı reformu ile ilgili gelişmeler, devlet hukuk sınavı ile ilgili bilgilendirme, önümüzdeki günlerde yapılacak seminerler, yeni hizmet binasının ruhsatının çıkacağını, inşaatında başlayacağı müjdesini verdi.
Adli yıl açılış kokteyli yapılan sohbet, karşılıklı fikir alışverişleri ve samimi diyaloglarla sona erdi.
Gecenin üzücü olayı ise Zonguldak Barosu avukatlarından Hasan Aytaç’ın fenalaşarak hastaneye kaldırılmayısdı, ancak daha sonra durumunun iyi olduğu haberi geldi ve katılımcılar rahatladı.
Gecenin göze çarpanları arasında da o şahane üç kişilik orkestra vardı, Zonguldak BEÜ mensuplarından oluşan orkestra gerçekten şahaneydi, çaldıkları parçalar harikaydı, kent sokaklarındaki her zaman “dilenci” diyerek eleştirdiğimiz o çingenelere “sokak sanatçısı” diyenler gelsinler de sanatçı görsünler…

Evet;

Bir adli işte böyle başladı, böyle bitti…


Zonguldak Barosunun pırıl pırıl avukatları, gerek bayan ve gerekse erkek avukatlar çok şıktılar…
O şıklık; avukatlarımızın cumhuriyete, laikliğe ve adaletin tam bağımsızlığına inanan gözlerinden geceye yansıyan görüntülerinde daha da anlamlıydı… 

Kutluyoruz kula kulluk etmeyenleri,

Kul hakkı yemeyenleri…

 
    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228