Politika:
Başarısızlıklarına ortak arıyorlar

25 ve 26. dönem CHP Zonguldak milletvekili Şerafettin Turpçu, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Yerel seçimlere büyük ekonomik kriz ve ona bağlı olarak yoğun işsizlik ve yoksulluk kıskacında girildiğini belirten Turpçu, CHP’nin Zonguldak’ta 2015’teki seçimlerde birinci olmasına rağmen son seçimlerde aynı başarıyı yakalayamadığını kaydetti.

Turpçu, konuşmasında, “Zonguldak’ta ise kömür madenciliğindeki işsizlik başta olmak üzere Ereğli’deki tersanelerin iş yapamaz hale gelmesine AKP’nin alternatif iş alanları yaratamamasından dolayı işsizlik ve büyük şehirlere göç dalgası neredeyse kaderimiz oldu. Aslında Zonguldak halkı 2015 genel seçimlerinde CHP’yi 38 yıl sonra 1. Parti yaparak AKP’ye tepkisini göstermişti. Bu aynı zamanda CHP’nin Karadeniz’deki tek 1. liğiydi.

16 Nisan 2017 referandumunda ise Zonguldak’ta CHP’nin başını çektiği hayır cephesi, Karadeniz’de Artvin’le birlikte başarıya ulaşan 2 ilden birisiydi.

24 Haziran 2018 seçimlerine ve 31 Mart yerel seçimlerine giderken bizim istediğimiz tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi CHP de önseçim-eğilim yoklaması, en azından ciddi kamuoyu anketleri yapılmasıydı. Bunlar yapılmayıp adaylar genel merkeze yakınlığa-uzaklığa göre Ankara’dan belirlenince CHP, ilimizde kazandığımız referandumdan sadece 14 ay sonra yapılan 24 Haziran seçimlerinde, AKP’nin doğru-dürüst hizmet etmediği Zonguldak’ta ve Türkiye’de %20’ye yakın oy kaybetti ve yenildi. “AKP+MHP” TBMM de çoğunluğu aldı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybettik” hatırlatmasında bulundu.

SEÇİM ÖNCESİ İLGİLİ KURULLARI ÇOK UYARDIM

Seçimler öncesi partilileri çok uyardığını belirten Turpçu, “Yerel seçimler öncesi partimizin ilçe ve il danışma kurullarında bu yenilgilerimizin nedenlerini ve yanlışları anlattım.

Yerel seçimlere CHP’nin hep birlik içerisinde hazırlanmamızı ve bunun koşullarını da dile getirmeme rağmen parti içerisinde muhataplarımızca dikkate alınmadık, çalışmalara ortak edilmedik. Niye alınmadık derseniz, akılları sıra başarıya ortak istemiyorlardı, ama partiyi yenilgiye uğratıp Zonguldak belediyesini AKP’ye kaptırınca bu gün yapmaya çalıştıkları gibi başarısızlıklarına ortak arıyorlar. Halbuki 2015 seçimlerinde ve 16 Nisan 2017 referandumunda başarılı olmuş olan örgüt, 24 Haziran ve 31 Mart’ta başarısızlığa uğratılan aynı örgüttü!

Zonguldak’ta seçimi kaybetmemizden sonra özeleştiri vermesi gerekenler başka bahanelere sığınmaya çalışıyorlar, partinin tüm kadrolarının seçimlerde seferber olmalarının yolu gönüllü birlikteliktir, bunun yolu da parti içi demokrasi yani önseçimler ve  eğilim yoklamalarıdır, sihirli formül budur.

Siz tepeden inme olarak adayımız budur, meclis üyelerimiz de şunlardır diye partililerin önüne partililerin bir oluru olmadan koyarsanız başarıyı da tesadüflere bırakmış olursunuz.

Zonguldak genelinde olduğu gibi adaylar tutarsa kazanırsınız, tutmazsa kaybedersiniz” şeklinde konuştu.

ADAYLARI HALKIN DEĞİL, KİŞİLERİN İSTEKLERİNE GÖRE BELİRLERSENİZ…

Turpçu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eğer EREĞLİ adayımızda Zonguldak adayımızın tespitinde olduğu gibi halkımızın değil de kişilerin isteklerine göre belirlenmiş olsaydı kesinlikle Ereğli’yi de kaybetmiş olurduk.

EREĞLİ halkının yoğun baskısı ile genel merkez geri adım attı ve seçimi kazanabilecek tek aday adayı olan Sayın Halil Posbıyık aday yapıldı, seçimin sonucunda bunun doğruluğu kanıtlandı.

Zonguldak adayımız nasıl olsa halk bize oy veriyor, seçimi alırız mantığıyla tespit edildi, belediye meclisi de aynı mantıkla oluşturulunca yenilgimizin kapısı aralandı.

CHPnin 24 Haziran genel seçimleri ve 31 Mart Zonguldak yenilgilerinin nedenleri tekrar araştırılmalı, sorumlular ve kusuru olanlar parti örgütlerimize ve partililerimize hesap vermelidir.

Birden fazla iddialı aday adaylarının olduğu merkezlerde eğilim yoklaması veya ciddi anketler yapabilseydik Zonguldak-Kilimli-Kozlu gibi kaybettiğimiz belediyeleri kaybetmeyebilirdik.

Bir de seçime 5 kala ilçe yönetimlerinin görevden alınması sürece zarar verdi.

Sonuç olarak Zonguldak, Kilimli, Kozlu gibi ciddi kayıplarımızın yanında EREĞLİ’yi ve 15 yıl sonra Devrek’i ve 25 yıl sonra Bakacakkadı’yı aldık. Belediye seçimini kazandıktan sonra CHP’yi terk edenden Saltukova’nın hesabı soruldu!

Başarı sağladığımız beldelerimizin yanı sıra iyi hazırlık yapmadığınızdan dolayı ilçe ve belde belediyelerinden kayıplarımız oldu.

Her yenilgiden ders almamız gerekirken bunu yapamıyoruz, çünkü parti içi demokrasi ve önseçimleri kurumsal hale getiremedik, nedenleri daha geniş bir yazının konusu. Zonguldak genelinde belediye ve il genel meclisi seçimlerini kazanan tüm arkadaşlarımızı kutluyorum.

Ayrıca belediye başkanı seçilen AKP ve İYİ Parti’li belediye başkanlarını kutluyor halkımıza yapacakları hizmetlerde başarılar diliyorum.

AKP İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin Büyükşehir belediyeleri kaybederek 17 yıl sonunda ciddi yenilgiyle yüzleşti ( gerçi hala hazımsızlık çekiyor ya!) Bu bir gerçek ise de “AKP+ MHP” bloğunun yaşamakta olduğumuz belki de en büyük ekonomik krize rağmen hala % 52 ye yakın oy alması ve partimizin oylarının Türkiye genelinde ittifaklardan arındırdığımızda fazla artış göstermemesi de ayrıca irdelenmelidir”

Anahtar Kelimeler
Şerafettin Turpçu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ali 1 yıl önce

Sayın vekil şimdi konuşuyorsun keşke keşke vekilken akdemire gerekeni yaptırsadınız bu partili geçlere sahip çıkıp belediyeye işe yerleştirsediniz partite birtane koşturaçak genç yok velkilim akdemirin yanında hasbi kadar degeriniz yok bundanda siz ders çıkarın

Misafir Avatar
Kemal Can 1 yıl önce

hala konuşmaya yüzünüz var mı sizin ya.. hayret

banner228

KELEŞ: "MİLLET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR"

Haberi Oku