Politika:
Emeklilikte Yaşa Takılma Sorunu Çözülmelidir

Emek Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli, yazılı bir basın açıklaması yaparak emeklilikte yaşa takılma sorununun çözümlenmesi gereğini belirtti.

Türeli yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Toplumun önemli bir kesimini doğrudan ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu, siyasi iktidarın çözümü reddetmesi nedeniyle krize dönüşmüş durumdadır. Bu sorun AKP dışındaki partilerin sosyal güvenlikle ilgili vaatlerinin arasında yer almış, gündemde ağırlıklı yer alması nedeniyle beklenti de yaratmıştır. Emeklilik yaşını kademeli olarak artırarak mezarda emeklilik uygulamasını getiren, üstelik uygulamayı geriye doğru işleten iktidarların bu sorunun meydana gelmesinde sorumlulukları vardır.

İşçinin, emekçinin, üreticinin alın terinin ürünü ve 81 milyonun hakkı olan kamu kasasını tekeller başta olmak üzere sermayeye cömertçe açmakta sakınca görmeyen Erdoğan ve AKP iktidarı, emeklilikte yaşa takılanların talebine kaynakların kısıtlılığını gerekçe göstererek reddetmektedir.

EYT sorununu çözmeyi bir vaat olarak seçim programına alan parlamento partileri şimdi bu sorunu çözme yükümlülüğü ile karşı karşıyadır. Üstelik bu partilerden  MHP iktidarın ittifak partisidir. MHP dahil mecliste yer alan 4 partinin yasa çıkarma için sandalye sayısı yeterlidir. Ancak, Erdoğan’ın ittifak gücü ve fiilen iktidar ortağı MHP çözümü savsaklamayı tercih etmektedir. Bütçe yasasının içinde yapılacak düzenlemelerle bu sorun rahatlıkla çözülebilir, yeter ki çözmeye niyet olsun.

Emek Partisi olarak, EYT’ın taleplerinin ve taleplerini kazanmak için verdikleri mücadelenin yanındayız."(Haber merkezi)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Saadet, Devrek'e uğradı

Haberi Oku