Politika:
'EREĞLİ TERSANELERİ ASKERİ GEMİ ÜRETEBİLİR'

MHP İl Başkanı Varol Demirköse, Ereğli Gemi Tersanesinin Türkiye'deki en büyük tersanelerinden birisi olduğunu belirterek, "Savunma sanayimizin ve bölgemiz ekonomisinin gücüne güç katmak için üretim izin belgesi almaları konusunda destek verilmelidir." dedi.

Demirköse'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Ereğli Gemi Tersanesi toplam 163.000 m2 alana kurulmuş olup Türkiye'deki en büyük tersanelerinden birisidir.

50.000 DWT a kadar gemi inşa edebilmenin yanında çelik işleme kapasitesi yılda 33.000 tondur.

Şu anda tersanede 650 'den fazla işçi çalışmaktadır ve tam kapasite ile tersanede yaklaşık 2500 kişi istihdam edilecek durumdadır.

Tersanede kimyasal tankerler, konteyner gemileri, çok amaçlı gemiler, ürün tankerleri, lpg tankerleri, ikmal gemileri, römorkörler ve benzeri gibi anahtar teslimi gemiler inşa edilmektedir.

Aktif olarak devam eden değişik özellik ve boyutlarda 12 adet römorkör, palamar ve pilot bot projesi bulunmaktadır.

İnşa edilen gemiler Almanya, ispanya, Danimarka, Nijerya, Kenya, İsrail, İtalya..vb birçok dünya ülkesindeki işletmecilere teslim edilmektedir.

Ereğli Gemi Tersanesi askeri gemi inşa etmek amacı ile 2020 yılında Tesis Güvenlik Belgesi almayı başarmış olup Üretim İzin belgesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Savunma sanayimizin ve bölgemiz ekonomisinin gücüne güç katmak için üretim izin belgesi almaları konusunda destek verilmelidir.

Tersaneler son derece büyük ve riskli yatırımlar olup teşvik kapsamında her türlü ekonomik destek verilmeli, atıl durumdaki tersaneler aktif hale getirilmelidir." (Haber Merkezi)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa KIRANSOY 2 hafta önce

Son bir ay içerisinde Antalya'da bulunan bir tersane 122 adet Sahil Güvenlik Botu ihalesini kazandı. Tuzla'da bulunan tersaneler harıl harıl gemi inşası yapmakta, Ereğli ve Alaplı'da bulunan taşeron gemi işçiliği firmaları iş olmadığından dolayı Yalova göç etmekte. Firmaların işçi ve aileleri bu illere göç etmektedir. Ereğli Tersaneler Bölgesinde birkaç firma zorluklar içerisinde yılda birkaç gemi yaparak ayakta kalmaya çalışıyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu vahim tablonun ortaya çıkmasında ve gemi inşaa sektöründeki krizin süregelmesinde en büyük pay siyasetçilere aittir. Bu işin sorumlusu kendi çıkarını ilin çıkarının önünde tutan yerel siyasetçilerdir. İstemezukçu muhalefet, sadece koltuk kapmayı beceri sayan iktidar ve gözü kapalı herşeye evet diyen yandaşlar başlıca sorumludurlar. Atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmiş ve siyasete de bunun lafazanlığı kalmıştır. Antalyalı firma 122 gemilik ihaleyi alırken ey Zonguldak'ı yıllardır idare edenler siz ne yapıyordunuz. Boş lafla Zonguldak'ın kaybettiği zaman oldukça geçti bu şehirde yaşayanlar artık icraat beklemekte.

banner228

Keleş: "2021'de gitme vaktiniz geldi"

Haberi Oku