Erol: Millet fakirleşti

Politika 26.07.2020, 17:39 26.07.2020, 17:42
4332
Erol: Millet fakirleşti

Saadet Partisi İl Başkanı Burak Erol, "Özellikle son birkaç yılda, önceki yılların ekonomi politikalarının bir neticesi olarak geniş halk yığınları gözle görülür şekilde fakirleşti." dedi.

Ekonomik gidişatı değerlendiren Erol, şunları söyledi:

"İyi kötü işi gücü olan ama normal şartlarda bile kıt kanaat geçinmeye çalışan, hayat pahalılığından, geçim sıkıntısından dolayı yorgun insanlar vardır. Bu insanların sesinin çıkmaması, durumlarından çok memnun oldukları anlamına gelmez. Bu toprağın insanları şükretme eğilimindedir, “beterin beteri var” diye düşünüp içine atmaktadır. “Haline şükretmek”le “halinden memnun olmak” tam da aynı şey değildir.

Kamu bankalarının 7 milyon kişiye “temel ihtiyaçları” için yaklaşık 40 milyar lira kredi vermesi ballandırılarak anlatılıyor. Ancak adam başına vurulduğunda 5 bin 500 lira, yani ortalama bir maaş gibi bir tutar için bile bankaların kapısına düşen insanlar realitesi konuşulmuyor.

Bir ay çalışmasa geçinemeyecek durumda olan milyonlar realitesi kimseyi acıtmıyor.

Türkiye’de, özellikle son birkaç yılda, önceki yılların ekonomi politikalarının bir neticesi olarak geniş halk yığınları gözle görülür şekilde fakirleşti. Sadece asgari ücretliler veya düşük gelir grubundakiler değil, bir zamanlar “orta direk” olarak tanımlanan ortalama gelir düzeyindekiler de bu bariz fakirleşmeyi bire bir yaşıyor.

Reel gelirler sadece kağıt üstündeki enflasyon oranı kadar artırılırken, gerçekteki enflasyon yani fiyat artışları düşük ve orta gelirlilerin gelirlerini kemirdikçe kemiriyor. Bunun adı fakirleşmedir.

Konut fiyatlarındaki veya otomobil fiyatlarındaki korkunç artışların bir kısmı köpük, yani spekülatif amaçlı artışlar olabilir. Ancak bu köpükten arındırılsa bile fiyatların ulaştığı seviyelerin yüksekliği, geliri bu oranda artmayan kitlelerin fakirleşmesidir aslında.

Büyüme illüzyonunun en önemli noktalarından birisi de krediler. Sürekli olarak krediler vasıtasıyla borçlanmaya teşvik edilen hanehalkı, gelirini bankalara ipotek etmeye mahkum bir vaziyette artık.

 Ekonomide işler kötüye gidince akla gelen ilk ve tek çözüm kredi musluklarının açılması ve vatandaşın borçlandırılması!

Yeni normalimiz “gündelik ihtiyaçları” için dahi bankalara yani kapitalizme mahkum edilen milyonlardır. Yeni normalimiz bankalardan “milli şuur” beklenmesidir.  Yeni normalimiz, ekonominin dibe vurduğu son birkaç yıllık süreci hiçe sayıp “en büyük 10 ekonomi arasına girmeye hiç olmadığımız kadar yakınız” sözleridir."  (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)
Kemal Kılıçdaroğlu 11 ay önce
Olurmu yaaa, bir yanlışınız var,herkesin durumu 4x4, bir şikayeti olan ankaraya külliyeye gitsin, giriş ücretli sanırım, Burak Erol kardeşimiz de iyidir ama her doğru da heryerde söylemezki...
22
açık