Politika:
Eserinle övünebilirsin Sayın Toptan
Eserinle övünebilirsin Sayın Toptan

Yerel basındaki taklacıların “Büyük devlet adamı, Zonguldak siyasetinin duayen ismi” olarak yere göğe koyamadığı Köksal Toptan AKP tüzüğündeki 3 dönem kuralına takıldığı için önümüzdeki seçimde milletvekili adayı olamıyor. 1977 yılından bu yana Zonguldak’ın kaderini neredeyse tek başına belirleyen Toptan böylece siyaset sahnesinden çekiliyor. Yazarımız Ahmet Öztürk,  “Köksal Toptan’ın ilk kez milletvekili olduğu 1977 yılında nasıl bir Zonguldak vardı, 2015 yılında nasıl bir Zonguldak devrediyor?” sorusuna yanıt bulmak için kısa bir araştırma yaptı. Ortaya son derece çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre Köksal Toptan’ın egemenliğinde geçen 38 yıl, Zonguldak için, sözcüğün tam anlamıyla yıkım yıllarıydı.

ZONGULDAK’I ÜÇE BÖLDÜ

Toptan’ın ilk kez milletvekili olduğu 1977 yılında Türkiye’nin nüfusu 39.185.637 iken Zonguldak, 856.156 kişilik nüfusuyla büyük iller sıralamasında başa güreşiyordu. Ülke nüfusunun %2.15’ini barındıran kent, hiç büyümeyip de yalnızca mevcudu korumuş olsaydı, bugün, 1.942.397 kişilik nüfusa erişerek, Antalya’dan sonra ülkenin en büyük 8. ili olacaktı. 2015 yılındaysa Zonguldak 598 binlere gerileyen nüfusu ile Türkiye 38.si durumunda. Bunda kentin üçe bölünmesinin payı çok elbette. Ancak bunda da Toptan’ın vebali var. 1991 yılında Bartın Zonguldak’tan koparılırken parlamentoda Zonguldak Milletvekili olarak yer alan Toptan, bu yasaya onay verdi. Yetinmedi 1995 yılında Bartın Milletvekili olarak yer aldığı mecliste Karabük’ün Zonguldak’tan ayrılmasını sağlayan yasayı da destekledi.

TTK KÜÇÜLDÜKÇE KÜÇÜLDÜ

O zamanki adı EKİ olan TTK 1977 yılında ülkenin en büyük şirketleri arasında en başta yer alırken,  tam 42.784 kişi çalıştırıyordu. O yıl 7.665.937 ton tüvanan kömür çıkaran kurum bugün, 9.337 işçi ile 2 milyondan az kömür çıkarıyor. TTK en büyük şirketler arasında ilk bine girmekte zorlanırken, gün gün istihdam kapasitesini yitiriyor. Toptan’ın milletvekili olduğu 1977 yılında Zonguldakspor 1’inci Lig’de fırtına gibi esiyordu. Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu o sene Zonguldakspor ligi 8’inci bitirdi. Şimdi o ligi hayal etmek bile imkânsız. Bu durumu köşesine taşıyan Öztürk, “İstihdam hacmi 30 bin kişi daralıp, dört kata yakın azalan üretim nedeniyle ciddi katma değer kaybına uğrayan Zonguldak, mazoşist değilse şayet, Köksal Toptan’a hakkını helal etmeyecektir” diyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
tarihi bilen 5 yıl önce

köksal toptan,tayyip erdoğan,mesut yılmaz,ziya hurşit,sedat peker bu adamları tanımak için önce rize hemşin ermenilerini araştırmanız lazım..kimler,nasıl siyasete,devlet kademelerine,bürokrasiye sızmışlar..bunlardan türk vatanına milletine hayır gelmişmi gelir mi?araştır ey türk evladı uyuma..sen kanuninin oğlunu öldürttüğünü bir diziden öğrendin..yaşama hakkın mücadele gücün kadardır..geçmişini bilmeyenin yaşamaya hakkı olmaz

Misafir Avatar
ahmet yilmaz 5 yıl önce

Bizim usagimiz dediğimiz hasan gemici uzun yollar bakanlık yapti zonguldakta bir çivisi varmi? Bana sorarsaniz var kendi şirketi kockan ile aldiği selden sonra devrek imar projesi ile milyonlara sahip olmuştur.bir gün gelir o beğenmediğiniz köksal toptani çok ararsiniz demek istiyorsunuz ki bartin ve karabük onun eserleridir.karabük ve bartinlilara hayirli olsun.

Misafir Avatar
Eyüp DURCAN 5 yıl önce

zonguldaka birşey vermek isteyenler ttk'nn yllk zararı uygun alanlara yatrım olarak yansıtlsa ve sendikacılığın hakeden çalışanlarn cezasz kalması için değil 400 kiloğram günlük kişi başına üretimi 1200 kiloğrama emniyetli biçimde ulaştrma olduğunu sendika yöneticilerine öğretme yolunu tutsa daha sonra biz haksızlık etmişiz kadrini biememişiz diye ah vah edecekleri insanların heykellerini dikmeye kalkarlardı. zongulakımız ülke kamuoyunda sözüm ona solcuları destekleyen bir il olarak yanlş tannyor olsada gerçeği öğrenmek için biraz zaman ayrıp uzun dönem seçim sonuçlarına göz atmak yeterli olacaktır. çaycumamızın akçahatipler, hacıosmanlar, kızılbel gibi köylerindeki oy oranlarına il çapında ulaşlmasna fazla zaman kalmamiş görünüyor,,,ah şu rant düxenlemesi, e ihale ve personel alımında ve kamu personelinin değerlendirilmesinde şeffaflık ve tam adalet sağlansa bu süreci görmek için çok beklemek zorunda kalmayacağz.

Misafir Avatar
selman 5 yıl önce

kendi cebini doldurmaktan başka ne iş yapmış ki...utanmadan zonguldak da onun ismi geçen tesislere ismini koymuşlar...bu şahıs kendi etrafına torpil yapmak için federasyon başkanlarını arayacak kadar düşmüş birisidir...buraya gelince kıçından ayrılmayanlara da yazıklar olsun...

Misafir Avatar
akpli 5 yıl önce

hele sükür senden kurtulduk.bence zonguldaktan gitmelisin.insanların yüzüne nasıl bakacasın.

Misafir Avatar
gurbetçi 5 yıl önce

zonguldak kendi içerisinde büyümüş yetişmiş biri değilde gerçekten zonguldağı seven birileri lazım aday adaylarına bakalıcak olursa ne ttk büyür ne bu şehi̇r adina olumlu geli̇şmeler kaydedi̇li̇r hatta bu şehi̇r kan kaybetmeye devam eder.

Misafir Avatar
Misafir 5 yıl önce

basından takip ettiğim kadarıyla 1977 yılında milletvekili olmuş daha öncesi de zonguldak belediye meclis üyeliği yapmış, açılıştaki kendi ifadesiyle belediye meclis üyesiyken 45 yıl önce hayalini kurduğu 3 kuruşluk acılık deresinin üstünün kapatılmasını ballandıra ballandıra anlatarak şaşalı açılışını yapan siyasetçiden ne beklersiniz ki.

bi̇ri̇leri̇ at koşturur,ki̇mi̇leri̇ i̇se, taht.
meydan savaşinda ortada kalan, baht.
sanirim bi̇razda bi̇zde kabahat.
bi̇zi̇mki̇si̇ aslinda bi̇raz sabahat...

Misafir Avatar
insta 5 yıl önce

ülkemizde meclis başkanlığı yapıpta onun ayrıcalığını göremeyen tek ildir zonguldak.....ne acıdır ki meclis başkanıyken köse bucak nöbet tutan polis ordusundan başka hiçbirşey görmemiştir ilimiz...38 yıl memuriyet gibi görev yapmış ilimize artısı olmayan bir şahış.....mevlam kurtardı....hayırlısı

banner228

‘Yüzyılın Zorbalığı’nı kınamaya davet...

Haberi Oku