Politika:
İkinci atılım dönemi başladı
31 Mart’taki seçimleri kazanarak yeniden belediye başkanı seçilen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, mazbatasını alarak göreve başladı...

30 Mart 2014’de yapılan seçimleri kazanarak,  41 yıl sonra, babası Nihat Kantarcı’nın koltuğuna oturan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ikinci kez kazandığı seçimlerin ardından mazbatasını alarak törenle göreve başladı. Kantarcı için yapılan tören Atatürk Anıtı önünde başladı. Başkan Kantarcı, saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, anıta çelenk koydu. Kendisine yoğun bir kalabalığın eşik ettiği Kantarcı bandonun çaldığı marşlar eşliğinde gerçekleşen bir kortej yürüyüşüyle Çaycuma Belediyesi önüne geldi. Yürüyüş sırasında çevrede toplanan vatandaşların sevgi gösterisinde bulunduğu Kantarcı, burada kendisini karşılayan belediye personeliyle tek tek tokalaştı.

 

KÖKTÜRK: “ÇAYCUMA KARDEŞÇE BİR SEÇİM YAŞADI”

Belediye önünde yapılan konuşmalarda ilk olarak kürsüye çıkan CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk, Bülent Kantarcı başkanlığında bir 5 yılı çok güzel şekilde geçirdiklerini belirterek, “Yine bu dönemde sizler o hizmetin karşılığını verdiniz ve tekrar belediye başkanı seçtiniz. O açıdan da hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu seçim döneminde Çaycuma oldukça kardeşçe bir seçim yaşadı. Bu zaten Çaycuma’nın geleneğinde vardı. Bu seçimden MHP’den belediye başkan adayı teyzemin eşi oluyor. İyi Parti’den Nusret Yakıcı annemin teyzesinin oğlu oluyor. Biz burada CHP’deyiz. Hakikaten hep birbirimizi görüyoruz. O açıdan kardeşçe, beraberce güzel bir seçim geçirdik. Bu 5 yılda Sayın Bülent Kantarcı’nın ve meclis üyelerinin çok güzel hizmetler yapacağına inanıyorum. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

 

KÖKTÜRK: “BAŞIMIZ DİK ANLIMIZ AÇIK HUZURUNUZA ÇIKMAMIZI SAĞLADI”

Ardından söz alan Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, “5 yıl önce birlikte yola çıktığımız çok değerli belediye başkanımız sayın Bülent Kantarcı ile bugün ikinci bir dönemin başlangıcında yeniden sizlerin huzurunda omuz omuza olmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Geride bıraktığımız 5 yıllık dönem içerisinde çok başarılı hizmetler gerçekleştiren, Çaycuma’mıza çok büyük eserler kazandıran sevgili başkanımızın bu çabalarına, eserlerine sahip çıkarak muhteşem bir destekle yeniden göreve getiren, parti ayırmaksızın tüm Çaycumalıları sevgi ve saygılarımla kucaklıyor, yürekten teşekkür ediyorum. Değerli belediye başkanımız 5 yıl önce yola çıktığımızdan bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla başımız dik, alnımız açık bir şekilde huzurlarınıza çıkmamızı sağladı. Belediye kaynaklarını en güzel şekilde kullanıp kendi emeğini de üzerine katarak ve belediyeyi liyakatle yöneterek sosyal demokrat hizmet odaklı belediyeciliğin sadece bölgemizde değil, ülkemizdeki en güzel örneklerini verdi. Ben sizlerin huzurunda bizleri onurlandıran kıymetli belediye başkanımıza geride bıraktığımız dönemde gerçekleştirdiği bu büyük hizmetlerden ötürü bir kez daha bu sefer partim adına teşekkür etmeyi yürekten bir borç biliyorum” dedi.

 

KÖKTÜRK: “HEPİMİZİN GURUR KAYNAĞI”

Bir teşekkürünün de Çaycuma adına olduğunu söyleyen Köktürk, sözlerini, “Aynı zamanda Çaycuma’da yaşıyoruz, Çaycuma doğduğumuz, büyüdüğümüz, yaşamaktan onur duyduğumuz bir kent. Çaycuma’nın güzelleşmesi ve gelişmesi ülke genelinde vizyon sahibi kentleri arasında yerini alması hepimizin gurur kaynağı, o anlamda da Çaycumalı bir oğlunuz bir kardeşiniz olarak, Çaycuma adına değerli belediye başkanımıza teşekkür etmeyi ayrıca bir borç biliyorum. Ve şuna inanıyorum: Çaycuma hepimizin barış ve huzur içerisinde yaşadığı, kardeşçe yaşadığı, arkadaş bağlarının güçlü olduğu bir kent. Sayın belediye başkanımızın önümüzdeki 5 yıllık dönemde de hizmet atağına kaldığı yerden daha büyük bir hızla başlayarak devam edeceğine, aynı zamanda bu hizmetlerini tüm Çaycuma’yı kucaklayarak gerçekleştireceğine inanıyorum. Çaycuma’mızın önümüzdeki 5 yıllık dönem içerisinde uyumun daha da pekiştiği, daha da huzurlu, daha da gelişmiş, daha da vizyon sahibi bir kent olacağına ve sayın belediye başkanımızın da bunları başaracağına inanıyorum” diyerek tamamladı.

 

 

GÜNEY: “PARTİM ADINA KENDİLERİNE MİNNETTARIM”

Daha sonra kürsüye çıkan kürsüye çıkan İl Başkanı Hakkı Güney, “Ben de çok sevinçliyim il başkanı olarak. 2014 senesinde değerli belediye başkanlarım seçimi kazandığı zaman partimi onurlandırdılar, şereflendirdiler. Başımızı 5 yıllık dönem içerisinde öne eğdirmediler. Partim adına kendilerine minnettarım. Ben ağabey diyorum. Bülent ağabeyi her yerdeki konuşmamda vadinin teknik direktörü diyorum. Bundan sonraki görev yapacak belediye başkanı arkadaşlarımıza vadide, onlara çok büyük destek olacağını, sosyal bir belediyeciliği, katılımcı bir belediyeciliği projeleriyle birlikte gerçekleştirebilmeleri için yardımcı olacağına yürekten inanıyorum. Biz ‘martın sonu bahar’ dedik, bahar Çaycuma’ya geldi. Kalben inanıyorum, bu dönemde Çaycuma’yı daha ileriye götürecek. Çaycuma halkı daha güzel projelerle buluşacak. Onun için ben kendisine başarılar diliyorum, Allah yolunu açık etsin. Allah ayağına taş değdirmesin” dedi.

 

KANTARCI: “YAŞASIN DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK, HALKIN İRADESİ”

Kürsüye son konuşmacı olarak çıkan Başkan Kantarcı, törene katılan eski ve yeni mahalle muhtarları ile sivil toplum örgütü temsilcilerini yanına çağırdıktan sonra yaptığı konuşmasında, “Neden böyle yaptım? Sizden şimdi kuvvetli bir alkış isteyeceğim. Ne için biliyor musunuz? Yaşasın demokrasi, yaşasın özgürlük, yaşasın halkın iradesi” dedi.  Kantarcı konuşmasına, “Demokrasi bugün bizim için havadan, sudan, gıdadan daha fazla lazım. Demokrasiyi bize ilkokuldan itibaren öğrettiler. ‘Halkın kendi kendini yönetmesidir’ dediler. Ama 100 yıla yakın bir cumhuriyet tarihimizde biz demokrasiyi ne kadar başardık, ne kadar mesafe aldık bu gerçekten tartışma götürür bir konu. Ama siz değerli Çaycumalılar, demokrasinin en güzel örneğini geçmişte de sizler verdiniz, bugün de bunu bütün dünyaya gösteriyorsunuz. Kırmadan, dökmeden, sizi idarece edecek olan insanları ve kadroyu başa getirmenin yolu ve hesap vermenin yolu. Biz 5 yıl çalıştık ama bu 5 yılın hesabını 31 Mart öncesi sizlere verdik. Hatta bu hesabı verirken vermememiz gereken hesapları da sordular bizden, onları da verdik” diyerek devam etti.

 

KANTARCI: “DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENT OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ”

Seçim ortamlarında mutlaka istenmeyen konuşmalar, tatsızlıklar olabildiğini hatırlatan Başkan Kantarcı, şöyle dedi: “Şunu açıkça söylüyorum, Vandallarla ruh hastalarının haricinde geçmişte olan bütün konularla ilgili beyaz sayfayı açmaya hazırım. Bunu samimi söylüyorum. Biz, birbirimizin ağabeyiyiz, kardeşiyiz. Biz, birbirimizin düşmanı değiliz. Bu memlekette yaşam kalitesi çok yükseldi. Biz dünyaya örnek bir kent olma yolunda ilerliyoruz. Bunu birlikte yapabiliriz. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla, sevelim-sevmeyelim farklı fikirde olanlarla yapabiliriz. Aslında ben bunları söylerken birileri de bana ‘diktatör, kibirli, tepeden bakıyor’ diyor. Gerçi ben o eski Bülent Kantarcı’yı rakip ilan ettim kendime biliyorsunuz. Eğer o kibirli bir tarafım varsa da bu dönem o kibirli tarafını yontmuş olacağız inşallah. Dirayetli olmak, kararlı olmak, prensipli olmak, kurumsal bir yapı içinde hareket etmek, işbirliği, paylaşım bunlar benim ilkelerim. Sonuç almak, iş başarmak bazı insanları rahatsız edebiliyor. Alışkın olmadığımız şeyler. Hele politikada insanlar şunu istiyor. Herkese ‘tamam, yaparız. Hay hay hallederiz’ de ama işi halletme, insanların gönlünü yap. Bunlar doğru olan şeyler değil. Çaycuma halkı dünyaya şunu gösterdi; bir belediye başkanı seçerken yalan söylemeyen bir belediye başkanını iş başına getirdi. Ve yalan söylemeden en ağır operasyonları yaparak da halkın güvenini kazanılacağını bütün dünyaya gösterdi. Sağ olun, var olun, Allah sizden razı olsun.”

 

KANTARCI: “ÇAYCUMA İNSANLARIN YERLEŞMEK İÇİN SIRAYA GİRDİĞİ BİR YER OLACAK”

Başkan Kantarcı, siyasetçileri de uyararak, şöyle devam etti: “Halkı kandırmadan, yalan söylemeden siyaset yapacaksınız. İşte en büyük örneği burada. Ve muhalefet belediyesi olmak, beceriksizlik şikâyet konusu olamaz. Biz bunu gösterdik. Çaycuma Belediyesi elindeki imkânları Çaycuma’nın imkânlarını yerinde kullanarak, iktisat bilimine riayet ederek çok güzel şeyler yapılabileceğini ve 5 seneye çok büyük işlerin sığdırılabileceğini dünyaya gösterdi. Önümüzdeki dönemde bunları tamamlayacak, bunları daha taçlandıracak, Çaycuma’nın siluetine yaşam kalitesine yeni katkılarla, yeni eklentilerle inanın 5 sene sonundaki Çaycuma’yı ben kafamda tahayyül ettim biliyorum, sizler de göreceksiniz. Çaycuma akın akın insanların ziyaret ettiği ve yerleşmek için sıraya girdiği bir yer olacak.”

 

KANTARCI: “BELEDİYE HERKESİN İFTİHAR EDECEĞİ KURUMSAL YAPIYA KAVUŞTU”

Yıllarca mühendislik, işadamlığı yaptığını hatırlatan Başkan Kantarcı, şöyle devam etti: “Bu bölgede kendi başıma diyeyim birçok ilki gerçekleştirdim. İlk hazır beton santralını kurduk. İlk bilgisayarı Çaycuma’ya getirdik, interneti ilk defa bu bölgeye getirdik. Ve benim çalıştığım firmalarda birçok insan iş ve meslek sahibi oldu. Ben dolaylı olarak eğitime de katkım olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz burada farklı bir yapıdaydık. Kurumsal bir yapıdaydık. Bunu belediyemize de taşıdık. Belediye mensuplarımızın da, Çaycumalıların da herkesin iftihar edebileceği güzel bir kurumsal yapıya kavuştu. Ben bu 5 yıllık süre zarfında bu yapıya kavuşmasından dolayı başkan yardımcılarıma, müdürlerime, bütün personelime bütün işçilerimize huzurunuzda bir teşekkür ve alkış istiyorum. Hayatta asıl aranan şey başarı olması lazım. Eğer başarı varsa arkasından diğer istedikleriniz gelir. İşte biz bu başarıyı yakaladık. Fakat başarı kolay kazanılan bir şey değil. Bilgi istiyor, emek istiyor, gayret istiyor ama her şeyden önce de iyi niyet istiyor. Biz bunları arkadaşlarımızla beraber yaptık. Ben bunları yapan, bu büyük bir ordunun, kadronun görünen kişisiyim. Bunu yapan aslında önce Çaycuma halkı. Beni iş başına getirerek yaptı, daha sonra da bizimle beraber çalışan arkadaşlarımız bunu yerine getirdi. Ben hepsini kutluyorum.”

 

KANTARCI: “BİRBİRİMİZİ KIRIP İNCİTMEYELİM, DAYANIŞMAYI ARTIRALIM”

Çaycuma Belediyesinin herkesin nefes nefese takip edeceği projelerle 5 yılı geçirmeyi planladığını söyleyen Başkan Kantarcı, sözlerine “Bunları seçim döneminde sizlerle paylaştık. Ama ben bu dönemde bütün arkadaşlarımdan şunu istiyorum, ne olur birbirimizi kırıp incitmeyelim. Birbirimizle uğraşmayalım. Dayanışmayı artıralım. Kol kola girelim, birbirimize destek olalım. Bu şu demek değil, birimiz ne yaparsa ötekiler ‘tamam çok güzel yapıyorsun’ demesin. Birbirimizi eleştirelim. Samimi eleştiriler olsun. Demokrasi zaten eleştirince olur, şakşakçılığın adı demokrasi değildir. Değerli kuruluşlarımızın başkanları, temsilcileri burada. Önümüzdeki dönemde onlarla beraber, hele muhtarlarımızla beraber  en uçtaki insanımıza dokunacak güzel çalışmaları yapacak, demokrasinin en güzel örneğini beraberce sergileyeceğiz. Ben kendi adıma yapmaya söz veriyorum size” diyerek devam etti.

 

KANTARCI: “ÇAYCUMA’DA YAŞAM KALİTESİ DAHA DA YÜKSELECEK”

Her vatandaşın kendisine ulaşabileceğini de anımsatan Başkan Kantarcı, sözlerini, “Polemik konusu yapıldığı gibi benimle konuşmak öyle zor değil. Onu binlerce insan biliyor. Ama klasik olarak ‘geldim de bulamadım, görüşemedim, bunlar artık geride kalmış. Geleneksel şeyler. Günümüzde iletişim var, telefon var. Bazı politikacılar gibi seçildikten sonra telefonumu yenilemedim ben. Erişim sorunu yok. Ama bu önümüzdeki dönemde bir takım şikâyetleri de elbette ki göz önüne alacağız. Burada önemli olan şu; halkın hizmetinin kolay bir şekilde görülmesi. Beyaz Masa’yı öne sürdüler. Beyaz Masa ile iftihar ediyoruz. Beyaz Masa’mız çok başarılı. Çaycuma Belediyesinin halkla görüşmelerini düzenleyen en güzel birimlerden biri. Aslında rekabet güzel bir şey. Rekabeti yaparken de belden aşağı vurmadan, seviyeyi düşürmeden yapmak lazım. Bu zaten yapanlara zarar veriyor. Bunu da Çaycuma halkı gördü ve Çaycuma halkı da bunları yapanlara prim vermedi ve vermeyecek. Çaycuma’da yaşam kalitesi daha da yükselecek. Ben bu güzel duygularla, benim için çok duygulu olan bir günde hayatımın önemli bir evresinin başlangıcı olacak bu günde benimle beraber olan hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 5 yıl bana katlanan belediyemizin mümtaz personeline kolaylıklar, sabırlar diliyorum. Ama 40 yıldır birlikte olduğumuz Belgin Hanım’a daha sabırlar diliyorum. Hepinize bu güzel duygularla tekrar teşekkür ederim. Allah bizi mahcup etmesin” diye tamamladı.

 

KURAN-I KERİM DE OKUNDU

Okunan Kuranı Kerim ve yapılan duanın ardından Başkan Kantarcı’ya belediye binası girişinde personel tarafından bir buket çiçek verildi. Başkan Kantarcı, daha sonra makamına geçerek görevine başladı. Başkan Kantarcı, kendisini ziyaret eden sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

MECLİS 10 CHP, 5 AK PARTİ’Lİ ÜYEDEN OLUŞTU

Öte yandan, 10’u CHP, 5’i AK Parti’den olmak üzere 15 kişiden oluşan Çaycuma Belediye Meclis Üyesi de şu şekilde belirlendi. CHP’li Belediye Meclis Üyeleri: Zühtü Fuat Kalaycı,  Olcay Aydın, Berna Çimsalan Özyurt, Bahri Malakçı, Cengiz Gökçe, Kaya Gün, Sezai Bilici, Gülçin Çarşanbalı. Kontenjan: Uygar Yurtbay, Serhat Dereli. AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri: Çağatay Yurtbay, Yusuf Hüseyin Arslan, İbrahim Akkuzu, Ahmet Malçık, Ali Amil.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Saadet partisi teşkilatları zoom ile bayramlaştı

Haberi Oku