FLAŞ HABER
Politika:
Kantarcı: Onu şimdi daha iyi anlıyorum

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Erdal İnönü’nün 11. ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Siyasette maiyet biriktirmedi, kürsülerde bağırıp çağırmadı. Ona buna çatmadı, kimseyle kavga etmedi. Atmış yaşından sonra bölgesine hizmet vermek için siyasete girmiş bir mühendis olarak onu şimdi daha iyi anlıyorum” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı SHP Genel Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’nün 11. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Türk siyasetinin en özgün isimlerinden biri olan Erdal İnönü’yü ölümünün 11. yılında saygıyla anıyorum. Rahmetli İnönü bir siyasetçiden daha çok bilim insanı olarak tanındı. Ülke tarihine damga vurmuş bir ailenin çocuğu olmasına karşın sergilediği mütevazı kişiliği, alçak gönüllüğü ile hepimizin gönlüne taht kurdu. Türk tipi siyasetin bilinen normlarından uzak davranışları, açık sözlülüğü ve herkese güven veren dürüst kişiliğiyle tam bir geleceğin siyasetçisi profili çizdi. Esprili tavırları ile Türk siyasetinin gülen yüzü de olan Erdal İnönü, ülkenin en zor dönemlerinden birinde siyasal, etnik kamplaşmanın daha da derinleşmemesi için harcadığı çabalarla anılmayı hak eden bir isim oldu” dedi.

MAİYET BİRİKTİRMEDİ, KÜRSÜLERDE BAĞIRIP ÇAĞIRMADI

Siyasetin bir meslek değil hizmet makamı olduğunu da söyleyen Başkan Kantarcı açıklamasını, “Rahmetli Erdal İnönü mesleğinde büyük başarıları imza atmış büyük bir bilim insanıydı. Uzun yıllar ailesinin konumu gereği hep içinde olduğu siyasetten uzak durdu. Ama ülkenin içinde bulunduğu zorlu koşullar onu siyaset yapmaya adeta mecbur etti. O siyaseten aldığı her görevi, kendisine teslim edilmiş bir geçici bir kürsü olarak gördü ve öyle davrandı. Siyasette maiyet biriktirmedi, kürsülerde bağırıp çağırmadı. Ona buna çatmadı, kimseyle kavga etmedi. Gerçek bir demokrat olarak kendine tümüyle aykırı olan görüşlerin bile ifade özgürlüğünü savundu. Hınzır zekâsı ve esprileriyle ülkedeki siyasi tansiyonun düşmesi için uğraştı. Atmış yaşından sonra bölgesine hizmet vermek için siyasete girmiş bir mühendis olarak onu şimdi daha iyi anlıyorum. Sayın Erdal İnönü’yü rahmetle anarken kişiliğinin siyaset arenasında boy gösteren herkese örnek olmasını diliyorum” diyerek bitirdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Göktepe halkıyla buluştu

Haberi Oku