Politika:
Köktürk'ten Bakan Yıldız'a sert tepki

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yerel ve ulusal basına da yansıyan TBMM Alt Komisyonunda, TTK’ya yönelik sarf ettiği sözler ve yaptığı açıklamaların asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan CHP milletvekili Ali İhsan Köktürk basın danışmanlığı kanalıyla yaptığı bir açıklama ile bu sözlere sert tepki gösterdi.

Köktürk açıklamasında özetle şunları söyledi: Hepimizin bildiği gibi, Türkiye Taşkömürleri Havzası ağır sanayinin ve özellikle demirçelik fabrikalarının vazgeçilmez hammaddesi koklaşabilir taşkömürünün yegane üretim alanıdır.

TTK, önceki adıyla EKİ, ürettiği taşkömürüyle yıllarca ülke ağır sanayisini omuzlarında taşımıştır. Bu görev yerine getirilirken, büyük acılar yaşanmış, büyük bedeller ödenmiştir.

Ancak, TTK ülke ağır sanayisine karşı yerine getirdiği görevlerin karşılığını yatırım olarak alamamıştır. 1980’li yıllardan sonra başlayan özelleştirme politikaları TTK’ya ağır darbe vurmuştur.

AKP döneminde izlenen politikalar ise, neredeyse kurumu yok etme noktasına getirmiştir.

TTK, AKP döneminde norm kadrosunun çok altında bir işçiyle faaliyetlerini sürdürmek zorunda bırakılmıştır.

TTK Genel Müdürlüğünün ısrarla talep ettiği 3200 işçi alımı Bakanlıkça ve Hazinece gerçekleştirilmemiştir.

TTK’da emekli olanların yerine işçi alımlarının gerçekleştirilmemesi nedeniyle üretim yapılamaz duruma düşülmüştür.

TTK’nın zararı, norm kadrosunun çok altında 5000’e yakın üretim işçisi açığıyla sürdürülmesi nedeniyle kurum zararı kasten büyütülmektedir.

Kaçak saraylara devletin kaynakları aktarılırken, TTK’ya mekanizasyon ve yatırımlar için yeterli kaynağın aktarılmaması ve yatırımların oldukça düşük seviyelerde kalması siyasal iktidarın art niyetinin, TTK ve Zonguldak üzerindeki hesaplarının açık göstergesidir…

TTK’nın zararının büyümesine ihmali olarak değil, kasten sebep olan Enerji Bakanının ve AKP’nin şikayet etme hakkı yoktur.

Türkiye Taşkömürleri ve Zonguldak AKP’nin örtülü olmaktan çıkan açık hale gelen hesaplarına kurban edilemez!

TTK’nın ve Zonguldak’ın kurban edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!

AKP’nin her türlü karşı çabalarına rağmen, Türkiye Cumhuriyetimizle birlikte TTK ve Zonguldak var olmaya devam edecektir.

Ülkemizin en stratejik kurumlarından birisi olan, Türkiye Taşkömürleri Kurumunu yok etmeye AKP’nin onun Enerji Bakanının gücü yetmeyecektir…
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
OSMAN ZAİMOĞLU 5 yıl önce

tabi burada yorum bırakan insanların da siyasi ve ticari hesapları vardır ve bunlara göre destekliyor veya eleştiriyorlar bu normal demokrasinin olduğu yerde insanlar konuşacak bu temel ilke... fakat ben siyasi bakan,teknik bakan,milli değerler açısından bakan arkadaşlara şöyle diyeyim; milli değerler açısından bakmalarına çok sevindim zonguldak bi̇zi̇m mi̇lli̇ değeri̇mi̇z ve mi̇lli̇ vi̇layeti̇mi̇zdi̇r ve burada bi̇nlerce mi̇lli̇ i̇nsanimiz ve bi̇nlerce mi̇lli̇ yatirimimiz var bu sebeple meseleye mi̇lli̇ bakanlar zonguldak'in geli̇şmesi̇ ve büyümesi̇ i̇çi̇n dua etmeli̇,yardimci olmali, destek olmalidir. sadece ttk,kömür mü derseni̇z bu olmazsa olmazdir fakat yanisira yeni̇ yatirmlar,yeni̇ prijler,yeni̇ i̇sti̇hdam sahalari vs vs gi̇bi̇ saatlerce konuşulacak ve çözüm öneri̇leri̇ aranacak konular vardir bunlarida kendi̇ rutuni̇nden çikarilarak daha hizli i̇lerleme sağlanmasida şart zi̇ra gi̇decek başka zonguldak'imiz yok;burada doğduk,burada yaşiyoruz allah nasi̇p ederse burada öleceği̇z

Misafir Avatar
Ombudsman @Aybars köktürk 5 yıl önce

ben hiçbir zaman olaya siyasi bakmam. tamamen teknik bakarım. milli değer açısından bakarım. uzun burada anlatamam,şu raporu okumanızı öneririm,ama üşenmeyin lütfen okuyun. 19.kömür kongresi kitabında sayfa 73 de (ttk'da taban yollarında kullanılan zincirli olukların yarattığı sorunlar) . mekanizasyonda başarı kısa süre çalışmayla ölçülmez , demek ki,yatırımın ne olduğunu bilmiyorsunuz, bu haliyle çalışmanın ,kömür yataklarına zarar veriliyor,ülkeye zarar veriliyor. bunları barada anlatma imkanım yok.

Misafir Avatar
Aybars köktürk 5 yıl önce

Beyfendi yandaslık yapacagınıza birazcık ttkyla ilgili denetim raporlarını okursanız aydınlanacagınızı düsünüyorum. Özellikle kamu kurumları denetiminde uzman kurulus olan sayıstayın zararla ilgili raporlarına bir göz atmanıza yarar var. Ttkdaki mekanizasyonla ilgili ön calısmalarda basarılı sonuclar elde edildigini bilmemiz gerekir. Ttkya mekanizasyonun, yatırımların ve üretim iscisini arttırmanın zararı azaltmıyacagını söylemek kanaatimce bilgisizinliginde ötesinde akp yi himaye etme anlayısından kaynaklanıyor. Ttkada iscinin verimli calısmasıda yönetimin ve iktidarın sorunu. Sorumlu olanları koruyarak olayı sadece emek kesimine yıkarak kolaycılıgı ve yandaslıgı secmisiniz tebrikler...

Misafir Avatar
Ombudsman 5 yıl önce

sayın köktürk! bu demeçleri verirken ,biraz uzman kişilerden bilgi alarak,açıklasanız daha iyi olmazmı? ttk'nın zorunu ne işçi alınması ne de,mekanizasyona geçme sorunudur. burası yıllardan beri iyi ve akıllı çalıştırılamıyor ,işçiler alındığı zamanlarda üretim artmamıştır, bu kadar kırıklı arazi yapısına sahip kömür damarlarında da ,kömür kazısında mekanizasyona geçmek de mümkün değildir. bama zarardan kurtulması mümkündür, işçiler verimli çalıştırılırsa ve hazırlıklar akıllı ve bilinçli yapılırsa olur. i̇stenirse nasıl olacağını anlatırım....

banner228

Çakır, Kaymakamla gelişmeleri değerlendirdi

Haberi Oku