Politika:
Kongre'de olay çıktı

 

Yurtbay, “Atatürkçüyüm deyip de iktidarı savunan bir kişiyle çalışamazdım”Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) 1’inci olağanüstü kongresi Genel Maden İş Sendikası (GMİS) Şemsi Denizer Konferans Salonunda gerçekleşti Yönetimde bulunan isimler arasında problemler olduğundan dolayı yaşanan sıkıntıları önlemek ve verimli performans sağlamak için yönetim kurulunu değiştirme kararı alan Atatürkçü Düşünce Derneği, as ve yedek yönetim kurulu listesini yeniden belirledi. Üyelerin ardından konuşmasını yapmak üzere söz alan Kemal Yurtbay’ın açıklamaları salonda tansiyonu yükseltti. Yönetimde bulunan Zafer İncebacak’ın 1 Kasım seçimlerinin ardından sosyal medya hesabında, “AKP’yi yıkmak isteyen Neoliberal partiler kaybettiler. Kazanan istikrar ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü oldu” şeklinde açıklamada bulunduğunu ifade etti. “Atatürkçüyüm deyip de iktidarı savunan bir kişiyle çalışamazdım” diyen Yurtbay’a İncebacak, “İftira atan şerefsiz ve namussuzdur. Ben öyle bir şey yazmadım. Eğer bölünmez bütünlüğü kazandı demişsem ben şerefsizim diyorum” şeklinde yanıt verdi. İncebacak’a ve Salonu sakinleştirmek isteyen dernek üyesi Tayfun Özdemir’e saldırmaya kalkan bir kişi güçlükle sakinleştirildi. Ardından Yönetim Kurulunu belirleyecek olan seçime geçildi. Yurtbay yeniden başkan oldu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kemal Yurtbay’ın ardından 2015 yılı Faaliyet Raporu ve Denetim Kurulu Raporu okunup, oy birliğiyle kabul edildi. Çalışma Raporu’nun okunmasının ardından sırayla söz alan üyelerden Hamit Kalyoncu, “Atatürkçüyüm diyen kişi, siyasi kimliğini ADD’nin kapısının önüne bırakıp içeriye öyle girsin” dedi.

Vatan Partisi Zonguldak Milletvekili adayı Ali Seydi Tatar, “Bu yönetimde bugün kimse aday olmasın. Toplantının nedenini açık olmak gerekirse sindiremedim. ADD’ye yakışmadı” şeklinde konuştu.

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci; “Biz Madenci Anıtı önünde etkinlik düzenlediğimiz zaman bazıları “bunlar yine mi burada?” gibi laflar ediyorlar. Niye? Ben Atatürkçü değil miyim? Madem bizi beğenmiyorsunuz. O zaman gelin siz yapın! E sizde yapmıyorsunuz. O zaman yapana saygı duyun! Türkiye’de bölünmez bütünlük konusuna geldiğimiz zaman, ülkenin doğusunda olan insan hakları sorunu var. “Kürt sorunu” diye bir sorunu ben kabul etmiyorum. Hepimiz insanız çünkü. Bir sorun olarak nitelendirilmesine karşıyım. “Kürt Sorunu” dersen o zaman Kürdistan’ı da yerine koyacaksın. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu zamana kadar hep aldandık biz… Gerici ve bölücü düşüncelerin bu derneğe faydası yok. Eğitime hiç girmiyorum bile. Laiklik bitmiş, meslek öldürülmüş. Demokrasi, hukuk, yargı bitmiş. Bu değerler için mücadele etmiş kurum ve kuruluşlar bir araya gelmelidir. Yolumuz bu olacak. Sakın ola yanılmayalım. Kimseyi ötekileştirmeden kardeşçe, omuz omuza mücadele edelim” ifadelerini kullandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Eski Başkanı Erol Sarıal, “Biz şöyle bir yanılgıya düştük. Sanki PKK, Türkiye Cumhuriyetiyle, Kemalizm ile bizim ile değil de AKP ile mücadele ediyor. PKK ile mücadele etmezseniz eğer, önce boyun eğdireceğiniz Kürtlerimizdir. Devletin kendisinden vaz geçtiğini düşünen Kürt kardeşlerimiz sandıkta zorlanarak oy verir. Mücadele sürmelidir. PKK, kuruluşundan itibaren zaten emperyalizmin çocuğu olarak ırkçı bir harekettir. Milliyetçilik, devrimci hareketin, emperyalizme karşı duruşun en devrimci ilkesidir. Küba’da işgal altındaki ülkelerde yapılan devrimlerin özü Milliyetçilik ilkesine dayanmaktadır. Biz ise ırkçılık diye düşünmekten vaz geçemedik. Milliyetçilik ile Devrimcilik birbirini tamamlayan kavramlardır. Okullarla, halkla Atatürkçü Düşünceyi buluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

Son olarak söz alan Dernek Başkanı Kemal Yutbay’ın açıklamalarından sonra ise salon karıştı. Ankara’da Genel Merkez’in yaptığı toplantıda AKP’yi yıkmak ve oyların boşa gitmemesi adına barajı geçemeyecek olan partilere oy verilmeme kararı alındığını belirten Yurtbay, “Bir arkadaşımız, ‘Biz AKP’ye oy vereceğiz’ dedi. Şuan kendisi de bana bakıyor. Bunu açıklamak zorundayım. Kimse kusura bakmasın. 1 Kasım seçimlerinin ardından da arkadaşımız çok rahatlamış. AKP’nin tek başına iktidara gelmesinin ardından sosyal medya hesabında ‘AKP’yi yıkmak isteyen Neoliberal  partiler kaybettiler. Kazanan istikrar ve Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü oldu’ şeklinde yazı paylaştı. Atatürkçü olduğunu iddia eden ve dernek yönetiminde yer alan arkadaşım, iktidar partisini lider diye anıyorsa ben bununla çalışmam” diyen Yurtbay’ın ifadesinin üzerine divan kurulunun olduğu kürsüye yürüyen Zafer İncebacak, Yurtbay’ın ifadesini reddederek “İftira atan şerefsiz ve namussuzdur. Ben öyle bir şey yazmadım. Eğer bölünmez bütünlüğü kazandı demişsem ben şerefsizim diyorum” dedi.

Divan Başkanının araya girmesi yetersiz kalınca salon iyice karıştı. Üye olmayan ancak Yurtbay’ın Çaycuma’dan yakın bir arkadaşı olduğunu öğrendiğimiz bir kişi İncebacak’a karşı, “Eğer gerçekten böyle bir şey yazdıysanız gidin AKP’ye çalışın” dedi. Ortalığı sakinleştirmek adına araya giren dernek üyesi Tayfun Özdemir’e de saldıran Çaycuma’lı katılımcı güçlükle sakinleştirildi. Salonun sakinleşmesiyle üyeler oylarını kullandılar ve seçim gerçekleştirildi.

Listede adı olan Ümit Yavuzyılmaz’ı, Deniz Yavuzyılmaz olarak yazan bir üye, oyların sayıldığı sırada renkli anların yaşanmasına neden oldu. Zaten dernek üyesi olan Yavuzyılmaz’ın adı Yedek Yönetim Kurulu’nun içerisine 1 oyla dâhil edildi.

Listelerin belirlenmesinin ardından yaşanan tartışmayla ilgili açıklama yapan dernek üyesi Tayfun Özdemir, “Dernek üyesi olmayan bir arkadaşımız. Normalde kongrede olmaması gerekirdi. Zafer arkadaşımıza divan başkanımız söz verir vermez kendi insiyatifindedir. Ancak dışarıdan bir kişi tahrik edici sözlerle konuşmaya müdahale etti. Bu doğru değildi. Çaycuma’dan katılan bir kişidir” dedi.

2 Geçersiz oyun çıktığı sandıkta,

 AS Listede; Kemal Yurtbay 39,  Vecdi Ilgın 42, Mustafa Coşkun 31, Şükran Karahasan 35, Nazan Papila 41, Remzi Karakaya 22, Nurullah Özkan 26 oy aldı.

Yedek listede ise Ümit Yavuzyılmaz 16, Sevinç Atik 9, Yusuf Mar 6, Nejla Sevimli 1, Hatice Vural 3, Müjgan Ilgın 3 Deniz Yavuzyılmaz 1 oyla yer aldı.

 

DERYA AKTAŞ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Yaşar yaşamaz 5 yıl önce

Kraldan çok kralcılar var

banner228

"Türkiye’ye Deva Olacağız"

Haberi Oku