Politika:
Limanı 'adrese teslim” mi gidecek?

Zonguldak limanı “adrese teslim” mi gidecek?

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesine ilişkin iddialarla ilgili soru önergesi verdi

 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, son günlerde Zonguldak kamuoyunda tartışılan TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesine ilişkin iddialarla ilgili soru önergesi verdi.

Basın danışmanlığından yaptığı açıklamaya göre Yıllık 1 milyon liranın üzerinde kar elde edilen ve 80 işçimizin –aileleriyle birlikte yaklaşık 400 kişinin- ekmek kapısı olan TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesinin yanlış olacağını ifade eden CHP’li Demirtaş,“Madenler, limanlar ve enerji tesisleri ekonomik ve sosyal olarak bağımsız olmamızın sembolüdür. Buna rağmen, AKP milletimize ait olan madenleri, limanları, santralleri ve birçok önemli sanayi tesisini bir bir özelleştirdi” açıklamasında bulundu.

ÖZELLEŞTİRMENİN FATURASINI ZONGULDAKLI ÖDÜYOR

Devlete ait birçok limanı ve işletmeyi yandaş şirketlere peşkeş çeken AKP hükümetinin, gözünü şimdi de TTK Zonguldak Limanı’na diktiğini iddia eden Demirtaş,“AKP, limanımızı, TTK’yı özelleştirecek. TTK Zonguldak Limanının özelleştirilmesi, TTK'nın özelleştirilmesinin en önemli adımıdır. Özelleştirilmelere bu şekilde devam edilirse, ekonomik ve ulusal bağımsızlığımız tamamen yok olacak, emeğin başkenti olan güzel Zonguldak’ımız da tamamen ekonomik varlığını kaybedecektir. Biz CHP olarak böyle bir özelleştirmenin karşısındayız. Özelleştirmenin ne kadar yanlış olduğu, Erdemir'in ve Çates'in özelleştirilmesiyle ortaya çıktı. İşte Erdemir'in özelleştirilmesiyle Ereğli ekonomisi çöktü, Çates’in özelleştirilmesiyle santral çalışamaz halde ve 138 işçi arkadaşımız işten çıkarıldı. Yani, özelleştirmenin faturasını Zonguldaklı ödüyor" değerlendirmesinde bulundu.

                  Yaklaşık 80 kişinin çalıştığı ve yıllık 1 milyon liranın üzerinde kar elde eden TTK’ya ait Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesinin planlanıp planlanmadığını soran Demirtaş, Bakan Albayrak’a soru önergesiyle ayrıca şu soruları yöneltti:

-                 TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesi planlanmakta ise, kar eden bir liman hangi gerekçeler ile özelleştirilecektir?

-                 TTK Zonguldak Limanı’nın yatırım yapılarak daha verimli işletilmesi için, TTK Genel Müdürü’ne bir talimat verilmiş midir? Bu talimat verilmedi ise hangi gerekçeler ile verilmemiştir?

-                 TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirilmesi planlanıyorsa, özelleştirme ihalesi ne zaman yapılacaktır?

-                 TTK Zonguldak Limanı’nın özelleştirme ihalesi “adrese teslim” yapılarak limanın hükümete yakın bir şirkete verileceği iddiaları doğru mudur?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

AKP’DE 2 İLÇE BAŞKANI GÖZDEN ÇIKARILDI...

Haberi Oku