Politika:
Posbıyık, 'Seçmen sayısına bakıldığında 2'nci sıra Ereğli'nin hakkı'
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde önceki dönem belediye başkanı Halil Posbıyık, Cumhuriyet Halk Partisi’nden kontenjan adaylığını açıkladı. Parti binası önünde düzenlediği toplantıda konuşan Posbıyık "2. Sıra Ereğli’nin en çok seçmeni olduğu için hakkıdır" dedi.
Parti önünde düzenlenen toplantıya CHP Zonguldak İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Eski İl Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Halil Furat, Şerafettin Turpçu, diğer aday adayları, Ereğli Belediye Meclisi CHP’li üyeleri, bazı belde belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı. 7 Haziran seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 2. sıra kontenjan adaylığı için Parti Genel Merkezi’ne yaptığı başvurunun ardından, aday adaylığını parti binası önünde yoğun katılımın olduğu toplantı ile açıklayan Posbıyık, Ereğli ve Alaplı’nın seçmen sayısının Zonguldak merkezden daha fazla olduğunu ifade ederek, "Yıl 1977... Karabük-Bartın-Zonguldak tek vilayet, vilayetin adı da Zonguldak. Kemal Anadol Kdz. Ereğli’den milletvekili seçiliyor o dönemde. O tarihten bu güne Kdz. Ereğli’den seçilen tek milletvekili Kemal Anadol. Aradan tam 38 sene geçti, Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli-Alaplı bölgesine hep arka sıralarda yer verdiği için 2015 yılına kadar milletvekili seçilemedi bu bölgeden. Zonguldak’ın en büyük ilçesi Kdz Ereğli, nüfus bakımından Zonguldak merkezinden de büyük. Kdz Ereğli’de 125 bin seçmen var. Zonguldak Merkez’e 92 bin seçmen var. Ereğli ile Alaplı hep ayrılmaz bir bütün olmuştur. İki ilçenin seçmen sayısı ise 160 binin üzerinde. Çünkü yıllardır AKP, Zonguldak’ın en büyük ilçesine sıralamada 2. sırayı veriyor. CHP ise tüm itirazlarımıza rağmen Kdz. Ereğli-Alaplı adayına üçüncü sırayı veriyor. Hem Ereğli halkı, hem de Alaplı halkı bu duruma çok üzülüyor. Hatta köylerde ‘CHP, Ereğli-Alaplı halkını adam yerine koymuyor’ diye tepkiler var, öyle konuşuluyor. Diğer partiler sürekli 2. sırayı vermesine rağmen, CHP Genel Seçim sıralamasında Ereğli-Alaplı’ya sürekli 3. sırayı veriyor. Ülkemizin geldiği durum ortada. Belki de son demokratik seçimlere giriyoruz. Bir tane milletvekiline dahi her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Matematik ortada, sosyolojik durum ortada. AKP lehine olan üç-iki döngüsünü bu sefer partimiz lehine çevirebilmek için Kdz Ereğli’ye diğer partilerin yaptığı gibi ikinci sıranın verilmesi şarttır. CHP’nin Zonguldak’ta birinci parti olabilmesi için bu gerçeği herkesin kabul etmesi gerekir" dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
chp li 6 yıl önce

ya halil bey gel şu şark kurnazlığından vazgeç herkes kimin ne olduğunu biliyor sen de senin bir işe yaramayacağını biliyorsun kendini de bizi de kandırma

banner228

Burak Erol, Başkan Bozkurt'u ziyaret etti

Haberi Oku