Sarıal: "ÇEVREYE UYUMLU ÜRETİM ŞART!"

CHP Kilimli İlçe Başkanı Sarıal, kömür madenciliği ve termik santralin bölge için önemine değinerek, çevreye uyumlu üretimden yana olduklarını vurguladı.

Politika 13.07.2020, 11:04 13.07.2020, 11:12
5297

CHP Kilimli İlçe Başkanı Sarıal:

"ÇEVREYE UYUMLU ÜRETİM ŞART!"

 

Kilimli CHP ilçe Başkanı Erol Sarıal, CHP İlçe binasındaki basın toplantısında yaptığı açıklamada ÇATES ve Eren Enerji’nin neden olduğu hava kirliliğine dikkat çekerek, örgüt olarak hazırladıkları raporu kamuoyuyla paylaştı. Rapor, termik santrallerin patronları, siyasetçiler ve basınla paylaşıldı. Toplantıya katılan CHP İl Başkanı Murat Pulat ise raporu diğer ilçelerin sorunlarıyla birlikte CHP Genel Merkezi’ne ileteceklerini ifade etti.

 

CHP Kilimli İlçe Başakanı Erol Sarıal, bölgenin kömür madenleri olmadan yaşayamayacağını belirterek, kömür madenlerinin çevreye uyumlu çalışması gerektiğini söyledi.

İşte Sarıal’ın açıklamasından satır başları:

“ÇATES çalışmadığı süreçte gördük ki Zonguldak’ta ÇATES olmadan madencilik devam ettirilemez.

Pandemi dönemi gösterdi ki ÇATES olmadan işsizlik tavan yapıyor. Bu koşullarda yapılması gereken çevreye uyumlu üretim yapmalıyız.

Zonguldak’tan Kilimli’ye gelen araçların yolları değiştirilmeli. Gelik’ten Çatalağzı’na giden kömür kamyonlarının da yol güzergahı değiştirilmeli.

Pandemi dönemimde 6 bin kişi işsiz kaldı. Madencilik olmadan olmaz. Aksi halde kitlesel bir göç başlar. Bu ulusal ekonomi içinde zorunlu.

Maden, Çates, çevre ve istihdam konusunda hazırladığımız raporu kamuoyu ile paylaşacağız.”

(Şebnem Saka)
Yorumlar (0)
20
açık