Politika:
'ŞENOL BAŞKANA İNANIYORUM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Madenci Anıtı’nda Zonguldaklılara hitap etti… Özel uçakla Zonguldak Havalimanı'na iniş yapan Kılıçdaroğlu, Saltukova beldesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Madenci Anıtı’ndan Türkiye’ye seslenen Kılıçdaroğlu, “Zonguldak demek yüreğinde sevdasını taşıyanların memleketi demektir. Zonguldak’ın altında bir maden hazine var. Bu hazineye kazanmak için binlerce insan çalışarak alın teri döktü. Her seferinde söz verdiler. Şu kadar işçi bu kadar işçi alacam. Verdikleri sözün hiç birini yerine getirmediler. Kömür dışardan geliyor. Kömür gelmiyor sadece tütün geliyor. Her şey dışardan alırsanız bu iş yürümez. Tersine giden işi düzeltmek bizim elimizde ve sizin elinizdedir" dedi.

“ŞANAL’I SİZE EMANET EDİYORUM”

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e emeklerinden ötürü teşekkür eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu bayrağı şimdi başka bir adaya devredecek. Adayımızın güzel projeleri var. Onları hayata geçirmek istiyor. Ben Şenol başkana güveniyor ve inanıyorum. Bizim belediye başkanlarımızın tamamı düzgün temiz insanlar. İstiyoruz ki, her evde bereket olsun. İnsanlar mutlu yaşasınlar. En büyük arzumuz budur. Bunu da belediye başkanlarımız gerçekleştirecek. En büyük gücümüz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarıdır. Belediye başkanımızı size emanet ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal:

 “ALTI AYDA YOL SORUNUNU BİTİRECEĞİM”

Miting alanında binlerce Zonguldaklıya hitaben konuşan CHP Zonguldak Belediye Başkan Adayı Başkan Adayı Şenol Şanal, “Güler yüzlü, sıcakkanlı sevgili Zonguldaklılar hoş geldiniz.” diyerek başladığı konuşmasında 6 ay içerisinde Zonguldak’ta yol sorununu çözmeye şeref sözü verdiğini belirterek şunları söyledi: “Bu şehirde yaşayan herkesin yüzünü güldürecek, herkesin hayır duasını alacağız. Benim kimsem yok mu diyenlerin bundan sonra belediyesi olacağız. Meslek kursuyla kadınlarımıza meslek edindireceğiz. Suyun kalitesini artıracağız. Suda 1 Nisan itibariyle yüzde 25 ucuzluk başlıyor. ÇTV’de de en az yüzde 25 indirim yapacağız. Asfalt tesisi kuracağız. Ürettiğimiz standartları yüksek olan asfaltları pırıl pırıl asfaltla 6 ay içerisinde bu şehirde yol sorunu kalamayacak. Bu şehrin hizmetkarı olarak ben ve arkadaşlarım hizmet yapmaktan huzur bulacağız. Martın sonu bahar Zonguldak"


İŞTE MİTİNGİN DETAYLARI

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu, dün Zonguldak Madenci anıtında halka hitap etti.

Yerel seçimler öncesi son mitingi gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ın altında maden hazinesi olduğunu belirterek, “17 yıldır iktidardalar. 17-20 bin kişinin çalıştığı kara elmasın yatağında bugün binlerce kişi çalışmıyor. Her seferinde seçimler öncesi gelip size ‘şu kadar işçi alacağız’ diye söz verdiler. Şu Oylarını alıp çekip gittiler” dedi.

Önce parti yöneticileri, eski ve mevcut milletvekilleri ile adaylar tanıtılarak sahneye çağrıldı.

ŞANAL: “BU ŞEHRİN HİZMETKARI OLACAĞIM”

Daha sonra Zonguldaklılara projelerini anlatmak üzere Zonguldak Belediye Başkan adayı Şenol Şanal kürsüye çıktı. Şanal, “Karaelmas’ın güler yüzlü sıcakkanlı insanları, sevgili Zonguldaklılar, hoş geldiniz! Göreve talibiz dedik. İşte şimdi huzurlarınızdayız. Yaratılmışların en şereflisi insana hizmet için yola çıktık mahcup olmayacağız. Bu şehirde yaşayan herkesin yüzünü güldürecek herkesin hayır duasını alacağız.

Yaşlılarımıza sahip çıkacağız. Benim kimsem yok mu diyenlerin bundan sonra kimsesi olacağız. Saracak, sarmalayacak, onlara kucak açacağız. Gençlerimize eğitimlerine destek olmak üzere bir konservatuvar açacağız dedik. Gençlerimizin kültürle, sanatla edebiyatla kendini geliştirmesinin önünü açacağız. Meslek kursuyla kadınlarımıza meslek edindireceğiz.

Cenaze hizmetlerinde de en üst hizmetleri hayata geçireceğiz. En küçük bir para da almayacağız.

SUDA 1 NİSAN’DAN İTİBAREN YÜZDE 25 UCUZLUK BAŞLIYOR

Suyun kalitesini artıracağız. Suda 1 Nisan itibariyle yüzde 25 ucuzluk başlıyor, ucuzluk. ÇTV’de de indirim yapacağız.

Asfalt tesisi kuracağız. Ürettiğimiz standartları yüksek olan asfaltla 6 ay içerisinde bu şehirde yol sorunu kalmayacak.

Sizlerle ucuz, kaliteli ve sürekli hizmetleri birlikte yapacağız. Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyetin ilkelerinden ayrılmadan kaliteli hizmetleri yapacağız ve kimsenin bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bu şehrin hizmetkarı olarak ben ve arkadaşlarım hizmet yapmaktan huzur bulacağız. Martın sonu bahar Zonguldak” şeklinde konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU MADENCİ BARETİYLE ÇIKTI

Madenci baretiyle sahneye çıkarak halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına Zonguldak insanını överek ve merhum Bülent Ecevit’i anarak başladı.

ZONGULDAK DEYİNCE AKLIMA HEP ECEVİT GELİR

Kılıçdaroğlu, “Zonguldak deyince aklıma hep rahmetli Ecevit gelir. İşçilerin babası Ecevit, grevi, toplu sözleşmeyi getiren Ecevit. Kıbrıs Fatih’i Ecevit. Biz Ecevit deyince Zonguldak, Zonguldak deyince Ecevit’i hatırlarız. Kara elmasın, alın terinin başkenti. Alın terini lokmasına katık edenlerin başkenti. Zonguldaklı olmanın bir ayrıcalığı vardır. Zonguldaklı demek çalışan ve üretenler demektir. Birlikte yaşamak demektir. Türkiye sevdasını yüreğinde taşıyan insanlar demektir. Ben Zonguldak’ı böyle bilirim, böyle tanıdım ve böyle tanımaya da devam edeceğim” dedi.

ZONGULDAK’IN ALTINDA HAZİNE VAR

Kemal Kılıçdaroğlu, “Zonguldak’ın altında bir maden hazinesi var. Bu hazineyi kazanmak için binlerce insanımız çalıştı, alın teri döktü. Binlerce insanımız buradan kazandıklarıyla evlatlarını üniversiteye gönderdi, evlendirdi, askere uğurladı. Zonguldak bir tarih yazdı. Şimdi Zonguldak’a bugün geliyoruz. 17 yılın sonunda geliyoruz. 17-20 bin kişinin çalıştığı kara elmasın yatağında bugün binlerce kişi çalışmıyor. Her seferinde gelip size söz verdiler. Seçimler öncesi gelip söz verdiler. Şu kadar işçi alacaklarını söylediler. Oylarını alıp gittiler" şeklinde konuştu.

 

17 YILIN SONUNDA SOĞAN KUYRUĞUNA MAHKUM ETTİLER

Kılıçdaroğlu, konuşmasının diğer bölümünü ülke gündemi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilere ayırdı.

Son bir yılda işsiz kalanların sayısının 1 milyon 11 bin kişi olduğunu ifade eden Anamuhalefet lideri, şunları söyledi:

“Son olarak bir yılda işsiz kalanların sayısı 1 milyon 11 bin kişi. Toplam işsiz sayısı 8 milyon. 8 milyon eve ekmek girmiyor. 17 yıldır tek başına yönettin. İstediğin valiyi kaymakamı tayin ettin. 17 yıl istediğin kararname ve genelgeyi çıkardın. 17 yıl benim dedemin babamın kurduğu fabrikayı verdin. 17 yıl sonra beni neden soğan kuyruğuna mahkum ettin arkadaş? 17 yılın sonunda vatandaşı soğan kuyruğuna mahkum ettiler.

17 yılın sonunda vatandaşı getirdiler soğan kuyruğuna mahkum ettiler.

Şimdi o kuyruk varlık kuyruğu diyor. Ne söylenir? Ben şimdi Japonya’nın haline üzülüyorum. Fakir Japonya. Almanya’ya üzülüyorum. Sizin ülkenizde varlık kuyruğu yok. Zenginlik yok. Açlık var, sefalet var. Varlık kuyruğu görmek istiyorsanız gelin görün Türkiye’yi diyeceğim. İnsanların aklıyla alay ediyorlar. Sarayda oturuyor. Sarayın mutfağı ayrıdır. Soruyor sarayda mutfakta eksiklik var mı, yok. Kilosu 4 bin liralık çay da var. Kılıçdaroğlu işsizliği nereden çıkardı diyor. Bay Kemal’e anlat anlat ne söyleyeceğiz diyor. Bay Kemal konuşacak. İşsizin, vatandaşın, alın teri dökenlerin derdini elbette dile getirecek.

BAY KEMAL OLMAK NAMUSLU OLMAK DEMEK

Bay Kemal olmak kolay değil. Bay Kemal’e anlat anlat dinlemiyor diyor. Bay Kemal işsiz derdini emek harcayanların derdini anlatacak. Bay Kemal olmak kolay değil. Bay Kemal olmak için namuslu olmak gerek. Bay Kemal olmak için oğlunu bedelli askerliğe göndermemek gerek”

 

 

“HER ŞEYİ DIŞARIDAN ALIRSANIZ BU İŞ YÜRÜMEZ”

Türkiye’nin canlı hayvan, mercimek ve nohudu bile yurt dışından ithal ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, üretim ve alın terinin önemine vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dışarıdan sadece kömür gelmiyor, tütün de geliyor. Geçen sene 13 milyon dolarlık tütün aldık. 115 milyon dolarlık pamuk aldık. Nasıl oluyor da bu cennet gibi ülkede bereketli tarlaları, suyu, güneşi varken yurt dışından niye bunlar geliyor. Mercimek, canlı hayvan, nohut, et geliyor. Her şeyi dışarıdan alırsanız bu iş yürümez. Yorulmadan, alın teri dökmeden, çalışmadan başkalarının ürettiklerini tüketirseniz haysiyetinizi ve onurunuzu, daha sonra da bağımsızlığını kaybedersiniz diyor Mustafa Kemal Atatürk. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı’nın nasıl battığını gördü.

Üretmediği için Osmanlı battı, üretemediği için battı. Osmanlı’nın parasını basacak Merkez Bankası bile yoktu. 1930 yılından sonra paraları basacak bir bankamız oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk üretime önem verdi. Sümerbank, Etibank bunları pamuk satarak, incir, üzüm satarak kurdu. Yani ilk şeker fabrikamız Uşak’ta yumurta satılarak kuruldu. Şimdi babalarımızın, dedelerimizin, incir, üzüm, pamuk, yumurta satarak kurdukları fabrikaları biz satıyoruz. Fabrika satarak canlı hayvan alıyoruz. Fabrika satarak pamuk alıyoruz. Patates alıyoruz, soğan alıyoruz. Yani işler tersine döndü. Tersine gidişi düzeltmek bizim, sizin elinizde, yani sandıkta. Buna izin vermeyeceğiz. Yeter kardeşim üretmekse beraber üretelim, üretmek kazanmak demektir. Üretmek alın teri dökmektir. İşsizlikle mücadele demektir. Bunu yaptığınız zaman başarılı olursunuz.”

 

KATAR’A SATILAN SİLAH FABRİKASI

Sakarya’daki tank palet fabrikasının Katar ordusuna satıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dünyada hangi devlet kendi silah fabrikasının yüzde 49.9’unu yabancı bir ülkeye satmıştır. Sakarya’daki tank palet fabrikası bugünkü değeri 20 milyar dolar. Bunu niye anlatıyorum. Özellikle ülkücü kardeşlerime, milliyetçi kardeşlerime anlatıyorum. Bir silah fabrikası devletin namusu, haysiyeti, Türkiye’nin bekasıdır. Dünyanın aynı konuda üretim yapan 5 fabrikasından birisidir. Değeri 20 milyar dolar. Kime satıldı, Katar ordusuna satıldı. Ülkücü kardeşlerime soracağım ilk soru, dünyada hangi devlet kendi silah fabrikasının yüzde 49.9’unu yabancı bir ülkeye satmıştır. Dünyada böyle bir örneği yok. Eğer dünyada bir örneği yoksa dönüp kendisine milliyetçi diyen vatandaşa, Katar ordusuna peşkeş çekenlerin arkasında durup milliyetçi diyecek misiniz? Kendi silah fabrikalarımıza, kendi üretimimize güveniyoruz. Fabrikalarımızın başka orduya peşkeş çekilmesini istemiyoruz."

“BİZİM BAŞKANLARIMIZ DÜZGÜN İNSANLAR”

Bizim belediye başkanlarımızın tamamı düzgün insanlar" diyen Kılıçdaroğlu, "Yeni pırıl pırıl insanlar. Sizin İstanbul’da çok arkadaşlarınız, dostlarınız var. Ekrem İmamoğlu diye bir beyefendiyi tanıyor musunuz? Ekrem İmamoğlu İstanbul’un kaderini değiştirecek. Hiç kimseyi ötekileştirmiyor, herkesi kucaklıyor. Alın teri, dostluk, kardeşlikten yana. Onlar ayrıştırıyorlar, biz birleştiriyoruz. Biz barış tohumları, huzur tohumları ekiyoruz. İstiyoruz ki her evde huzur, bereket olsun. Mutluluk olsun. İnsanlar mutlu yaşasınlar. En büyük arzumuz budur” dedi.

Konuşmasının sonunda Muharrem Akdemir’e de yaptıkları için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, bundan sonra Şenol Şanal’ın hizmet edeceğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Şanal’ın projelerini dinlediğini ve Zonguldak için hayırlı olması dileğinde bulundu.  Madenci heykeli hediye edilen Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkan adaylarıyla hatıra fotoğrafı çektirerek kent merkezinden ayrıldı.

Haber: Emre Can Bayram – Şebnem Saka


 

Anahtar Kelimeler
CHPKemal Kılıçdaroğlu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
TrabZonguldak 2 yıl önce

Niye bu CHP de kimse sormuyor.. hem kuzeni hemde CHP Zonguldak Eski Milletvekili sıfatı ile Mehmet Haberal niye gelmedi diye...
Çünkü Haberal ailesinin derdi Zonguldak değil, onların derdi kendi menfaatleridir ve Şanal seçilirse Kemal Haberal’ı vekil yapmaktır

Misafir Avatar
velev ki şairiz 2 yıl önce

heykel bitti asfalt sevdasımı başladı...gidilecek denizimizin soyunma kabini bile yok caycumada bile asansor var köprü Allaha emanet gazıpaşa arabadan gecılmıyor ne asfaltı........

Misafir Avatar
taner demir 2 yıl önce

bu akdemir oraya çikmaya utanmadimi?

banner228

Saadet Partisinin ziyaretleri devam ediyor

Haberi Oku