Politika:
YENİDEN İKTİDARA YÜRÜYORUZ

                                       

CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, partilerinin kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada, partilerinin Cumhuriyet'e ve demokrasiye olan hizmetlerini anlattı.

Sarıal, Gelik belde ofislerinin açılış töreninde konuşma yaptı. Cumhuriyet ve çok partili sisteme geçişin mimarının CHP olduğunu hatırlatan Sarıal, şunları söyledi:

"Bu Gün Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşunun 97. Yılı. CHP’nin Kuruluş Öyküsü, Uzun bir öykü. Tam 100 yıl önce, Osmanlı Yönetimi Mondros Ateşkes Anlaşmasıyla düşmana teslim etmişti.

Eli silah tutan askerlerimiz, silahlarımız, silah depoları, limanlar, demir yolları, tersaneler ve bütün ulaşım araçlarımız düşmana teslim edildi. Bu anlaşmaya dayanarak düşman devletler, ülkenin her yanına asker çıkarttılar.

Görünüşe göre kurtuluş için hiç bir çare yoktu. Yurt toprakları param para bölüştürülmüş, ulus tümüyle yok olmuş sayılıyordu.

Atatürk ve Silah arkadaşları 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıktığında görüntü buydu.

Bunlar yetmezmiş gibi; yine Osmanlı Hükümeti, ülkenin bölünmesine, işgalci emperyalizm ve içerdeki iş birlikçilerine teslim edilmesine on ay veren Sevr Anlaşması’nı imzaladı.

Çatışma ve geri çekilme şeklinde dört yıl süren bir hazırlık evresi sonrası, bir araya toplanan Anadolu gücü ve sıkılmış bir yumruk durumuna getirildi. Düşmana vurulan son darbe ile emperyalist haydutlar ve işbirlikçileri dört günde dağıtıldı. 9 Eylül 1922’de düşmanın son kalıntıları da denize döküldü.

 

1920’de, TBMM’ni kuranlar, 9 Eylül 1922 günü ülkeyi kurtaranlar, 9 Eylül 1923’te CHP’yi kurdular.

 

CHP CUMHURİYETİ KURDU

 

Ülkenin ve halkın tarihini biçimlendirmiş olan CHP, kurulan yeni Cumhuriyet doğal olarak partinin devleti, parti de devletin partisi niteliğine büründü. Partinin ve Devletin Kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi bu olumsuz görüntüden de kurtarmak için, hemen bir yıl sonra 1924 Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası’nı kurdurarak çok partili demokrasiye geçiyor. 1930’da Serbest Cumhuriyet Fırkası’nı kurdurdu. Gerici hareket nedeniyle bu deneme de başarısız oldu.

 

İkinci Liderimiz İsmet İnönü döneminde CHP, 1946’da çok partili demokrasiye geçiş yaptı. 1950’de iktidarı DP’ye devretti.

 

Bu gün CHP ve onun kurucu liderlerini diktatörlükle suçlayanların içine düştükleri garabeti hepimiz birlikte yakından izliyoruz. İktidarda kalmak için Yönetim şeklini değiştirdiler, ancak yine rahat değiller. Önce AKP devleti kurdular, sonra devletin AKP’si olma yoluna saptılar.

Buradan soruyorum, demokrasi nerede, özgürlükler nerede? Siz nereden geldiniz?

 

Ülke kurtararak demokrasiye doğru mu yürüyorsunuz.

 

sözlerime son verirken, yeni yönetim kurulumuza başarılar diliyorum. İl başkanıma, ilçe başkanlarıma ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." (Haber Merkezi)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Şerafettin YEŞİLBAŞ 3 hafta önce

Sayın, SARIAL önemli olan iktidara yürümek değil, iktidarda kalıcı olmaktır. Bunun için, bugüne kadar MC hükümetlerinin neden, nasıl, ne şekilde sürekli olarak işbaşında oldukları iyi bilinmeli, araştırılmalı, bunlardan ders alınıp, başta Parti Üyeleriniz ve Seçmenleriniz bilinçlendirilerek, toplumla öyle yola çıkılmalıdır. Bu bağlamda, 1977 de ABD’nin MC hükümetlerinin kalıcılığını sağlamak üzere, Ecevit’in yükselişe geçişinde, Ecevit’in bir daha başa gelemeyecek şekilde desteklenip, ardından işbirlikçi Holdinglerle stok, karaborsa, kuyruklar oluşturularak nasıl yok edildiği unutulmamalıdır. Halk bilinçli olsa, Demokrasi, Hukuk, İnsan Hakları İhlalinin önlenmesi, Aş, İş ve Ülkemiz geleceği adına bu sıkıntılara göğüs gerer, Ecevit hüsrana uğramaz ve bu günlere gelinmezdi. Halkımız her zaman maalesef güçlünün yanında olmuş, gün gelmiş Ecevit’in, Evren’in peşinden koşmuş, ardından lanetlemiş, gün gelmiş Özal’ın, AKP’nin peşinden gitmiştir. Zemin ve Temel sağlam olmayınca, kat üstüne kat çıkılamaz. Bunlar maalesef Toplumumuz İnsanlarının çıkarcı olmasından ötürü, ‘ Demokrasi, Hukuk, İnsan Hakları, Eşitlik, Aş, İş, İnsanca Yaşam kavramlarının’ sıra kendilerine geldiğinde anımsanmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, Solun güçlenmesi ve ayakta kalabilmesi için, İnsanca yaşam denilen unsurların, Toplum Bireylerimiz tarafından sıra kendilerine geldiğinde değil, herkes adına talep edilir Ruh ve Kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Bunlar İnsanın içinde olacak, yoksa 10-12 yaşında oturan kişilik, zorla ve anlatmayla İnsanlara sonradan kazandırılamayacağına göre, Demokrasi, Hukuk ve Laiklik mücadelesinde mesafe alınamaz. Dolayısıyla, İnsanların tepkilerini, kendileri adına mı? Herkes adına mı? Gösterip, göstermedikleri çok iyi hesap edilip, öyle yola çıkılmalıdır. Aksi halde, her defasında sil baştan yeniden olur. Bu da her yenilgi ve hüsran sonunda, her Toplumda olduğu üzere Toplumumuzda da bir kat daha güvensizliği, umutsuzluğu artırır. Yeri gelmişken AKP’nin rüzgarına, gündem değiştirmelerine kapılıp, unutturmak ve unutturulmak istenenlerin, asla ve asla unutulmaması, unutturulmaması gerektiğini de belirtmek istiyorum. Saygılarımla!

Misafir Avatar
Şerafettin YEŞİLBAŞ 3 hafta önce

Önceki yorumum neden yayınlanmadı anlayamadım. Zemin ve Temel sağlam olmazsa olmaz dedim. Bu diğerlerinde olduğu üzere, 1977 döneminde yaşandı, görüldü. ABD o dönemde Ecevit'in güçlendiğini gördü, bir daha solun toparlanmaması, Milliyetçi Cephe Hükümetlerinin İşbaşında kalmasını daim kılmak üzere, Eceviti, CHP yi bir daha kımıldayamaz hale getirmek için geçici olarak destekledi, başa getirdi. Ardından Yerli İşbirlikçilerle, Stoklar, Karaborsalar ve Kuyruklar yaratarak, bunun sorumlusu olarak Eceviti Halka lanse etmesini bildi ve ardından yok olmasını sağladı. Yani Zemin ve Temel sağlam olmuş olsa, Halk çıkarcı olmasa, bilinçli olsa, kişilikli olsa, Oyuna gelir, Ecevit'i yalnız bırakırmıydı? Bırakmazdı. Bu halk her

Misafir Avatar
Adem hamzacebi kilimli. 3 hafta önce

1909 Abdülhamid hânı darbeyle indirdiler dokuz yılda yetkileri tamamen elinden alınan iki pâdışah atadılar ve osmanlıyı darma dağın ettiler gerçekler elbet birgün yazılacak inancı için şehit olan yüzbinler inancın yok edileceğini nerden bilebilirdi ALİ şükrü paşa neden boğulup meclisin bahçesine gömüldü ikinci meclişte neler oldu arşivler elbet birgün açılacak burda açılmazsa büyük hesap gününde açılacak sâdece kara ali lâkaplı cellat benim ipini çektiğim cübbeli sarıklı sakallı sayısı beşbin küsür diyor anılarında ALLAH c.c bu zülmü yapanları ve destekleyenleri affedermi bilemem lütfen tek taraflı okumayın iyi araştırın olaylara yüce kitâbımızın emirlerine göre bakın ALLAH c.c insanı bir damla necis sudan yarattık bize döndürülüp hesâba çekilmeyeceğini başı boş bırakılacağınımı sanıyor diye insanları uyarıyor âyette ALLAH c.c hepimizi kitâbımızı okuyan anlayan ve anladığı ile amel edenlerden eylesin selâm ve dua ile .

Misafir Avatar
Şerafettin YEŞİLBAŞ 3 hafta önce

Sayın Başkan, CHP'nin, Solun İktidar olabilmesi için, Halkımızın Özgürlük, Demokrasi, Hak, Hukuk, Adalet, Eşitlik İlkelerini kendisi için değil, herkes için İnsanca yaşam adına talep eder Ruh ve Kişiliğe sahip olması gerekir. Bilindiği üzere Kişilik, Aileden, Çevreden, Eğitim ve Öğretimden gelir ve yaklaşık 10-12 yaşında oturur. Bunlar İnsanın içinde yok ise, İnsanlara ne zorla, ne de anlatmakla bunlar kazandırılamaz. Geçen on yıllar bunun açık göstergesidir. Dolayısıyla, Bebeklikten beri Şan, Şöhret, Para, Kariyer, Kıskançlık, Rekabet bombardımanlarıyla bencil, çıkarcı, menfaatçi olarak yetişen, yetiştirilen, geliştirilen, hatta anılan nedenlerden ötürü Hısım, Akraba, hatta Kardeş demeden birbirlerini katleden Toplumdan, Toplumlardan ancak bu kadar olur, buraya kadar gelinebilir. Dolayısıyla Sol İktidar olmak istiyor ise, öncelikle Basının salt Tiraj, Medyanın salt Reyting için faaliyet göstermelerinin önüne geçmeyi başarabilmelidir. Buna ilişkin binlerce örnek verilebilir. Bilindiği üzere, sağlam zemin ve sağlam temel üzerine istenildiği kadar kat çıkılabilir. Zemin ve Temel sağlam değil ise, fazla kat çıkamazsınız, bunlar olmadan tesadüfen katlar çıkılırsa, bir gün aniden, ne olduğu anlaşılmadan o katlar tepetaklak yıkılır. Söylemeye gerek olmadığı üzere, Kapitalizm gücünü, yarattığı kişilik özelliklerine ilişkin Toplum yapısından, bu kaygan zeminden alır. Onun için, Sol İktidar olmak istiyorsa, önce bu Kaygan Zemini, Sağlam Zemine dönüştürmek zorundadır. Saygılarımla.

Misafir Avatar
67forza 3 hafta önce

pkk lı sezgin tanrıkulumu iktidar yapacak sizi hahaha

banner228

Haberal: "Adayımız Demirköse"

Haberi Oku