“Gerçekten yazık olacak”

Devlet Eski Bakanı Hasan Gemici’den, mülkiyet sorunu için yerel yönetimler, TSO, meslek odaları ve STK’lara çağrı…

Röportaj 02.02.2015, 02:09 02.02.2015, 02:12
1873
“Gerçekten yazık olacak”

Devlet Eski Bakanı Hasan Gemici, mülkiyet sorununun Zonguldak’ın en büyük ayak bağı olduğunu söyledi. Halkın Sesi’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gemici, “TSO, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri bir an önce harekete geçmelidir.” dedi.

Kendisine yönelik eleştirilere de yanıt veren Gemici, “Evet siyaset yapıyorum. Ben siyaset yapıyorum da başkaları ne yapıyor ama bu konu siyasi çekişmeye sokulmayacak kadar hassas bir konu… Kimin çözdüğü değil çözülmesi önemli. 25 Mayıs’ta on binlerce insan mağdur olacak. Lütfen çok geç olmadan bu sorunu çözelim. Gerçekten yazık olacak.” diye konuştu.

Halkın Sesi: Uzun bir aradan sonra mülkiyet sorunu için çabalarınızla gündeme geldiniz. Neden bu konuyu ısrarla gündeme taşıdınız?

Hasan Gemici: Geçtiğimiz Aralık ayı başında gazetede bir haber okudum. "Viranşehir'in tapu sorunu

nihayet çözülüyor” Haber ilgimi çekti. Haberin özeti şöyleydi: “Cumhuriyet'imizin ilk yıllarında büyük önder Atatürk'ün eşsiz öngörüsüyle Anadolu’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacı ile kurulan büyük devlet çiftliklerinden biri olan Ceylanpınar arazileri üzerinde sonraki yıllarda kaçak yapılaşmalar olmuş ve bu gecekondularda Viranşehir gelişmiş. Şu anda % 60 -70’i kaçak ve tapusuz. Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa milletvekili Faruk Çelik yerel seçimlerde bu insanlara tapularını verme sözü  vermiş ve TBMM gündeminde olan iş kanunu içinde bir düzenleme yaparak sözünü yerine getiriyor. Bu haberi okuyunca aynı kanun içinde Zonguldak'taki mülkiyet sorunlarının da çözülebileceğini düşündüm. Bu konularda sorunların çözümü için önerdiğim kanuni düzenlemeleri gerekçeleri ile birlikte bir dosya haline getirerek 18 Aralık günü CHP İl Başkanlığı’nda basına açıkladım.

Halkın Sesi: Kamuoyu konuya hakim ama bir de sizden dinleyelim sorunu…

Hasan GEMİCİ:

1-HAVZA-İ FAHMİYE ' DEN KAYNAKLANAN SORUNLAR:

1910 yılında bir padişah teskeresi ile (Teskere-i Samiye) Alaplı Karataş Deresi’nden, Devrek, Karabük, Arac, Kastamonu hükümet konağı, İnebolu hattı ile Karadeniz arasında kalan alan kömür havzası (Havza i Fahmiye ) ilan edilmiş ve bu alanda özel mülkiyet yasaklanmış. Cumhuriyet döneminde de ülkenin başka illerinde insanlar 20 sene kullandıkları yerlerin zilyetlikten tapularını alırken bu bölge insanı bin yıldır babadan dededen kalan yerlerinin tapusunu alamamışlar. Sorun tahmini 200 bin kişiyi mağdur ediyor.

2-İMAR AFFI SORUNLARI:

1984 yılında çıkan imar affı kanunundan yararlanarak 19425 tapu tahsis belgesi alınmış, bu belgelerden 13 bini tapuya dönüşmemiş. 30 yıl önce alınan  bir belgede en az 10 hak sahibi olduğu düşünülse 130 bin insan mağdur ve süresi 2015 mayıs ayında bitiyor.

3-ORMAN 2B UYGULAMASINDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR:

Başta merkez Tepebaşı, Bağlık, Yeşiltepe olmak üzere il ve ilçelerde 5 bin 425 bina emlak fiyatlarının yüksek olması nedeniyle yasadan yararlanamıyor, yararlanmaya çalışanlar ağır borç yükü altına girmiş durumda. Tahmini 50 bin insanı mağdur eden bir sorun.

Halkın SESİ: Size göre mülkiyet sorunlarının çözümü Zonguldak için niye bu kadar hayati?

Hasan GEMİCİ:

1-Mal canın yongasıdır. Yukarıda bu üç sorun direkt olarak 300 bin civarında insanı mağdur ediyor. Yasal ve bürokratik nedenlerle evlerinin, yerlerinin sahibi olamıyorlar.

2-Bu sorun  dolaylı olarak bütün Zonguldak'ın sorunu. İnsanlar oturdukları evin, yerin sahibi değil. Tapu sorunları nedeniyle eleniyor, bilemiyor, üzerine herhangi bir yatırım  yapamıyorlar; ruhsat alamıyor, ipotek edip kredi kullanamıyorlar. Satacak olsalar değerini bulamıyorlar. Zonguldak merkezde toplam arazilerin % 13’ü tapulu. Yüzde 87’si devletin ya da devletle ihtilaflı. Yapıların % 80’i kaçak. Böyle bir ortamda ticaret, yatırım, ekonomik gelişme olabilir mi?

Ben iddia ediyorum Zonguldak’ta gelişmenin ayak bağı bu mülkiyet sorunlarıdır.

3-Mülkiyet sorunları sadece bu insanların değil Zonguldak'taki herkesi dolaylı olarak etkiliyor. Sorunun ekonomideki, ticaretteki olumsuz etkilerinden sanayici, esnaf, işsiz v.b. herkes nasibini alıyor.

Halkın SESİ: Size yönelik en büyük eleştiri ise “Hasan Gemici Bakanlığı döneminde ne yaptı?”  İsteseydiniz siz kendi bakan olduğunuz dönemde çözemez miydiniz?

Hasan GEMİCİ: Milletvekilliğim sırasında bu konuda çalıştım. Bakan olduğum 1999 yılında bu konuları çözmek üzere 4479 sayılı yasayı çıkarttık ancak benden önce Zonguldak'ın değerli insanı rahmetli Veysel Atasoy'un 1986 yılında çıkarttığı 3303 sayılı yasa gibi bizim çıkarttığımız yasa da sorunların çözümü için yeterli olmadı. Hem sorunun karmaşıklığı hem de bürokratik nedenlerle. Bu nedenle bugüne kadar geldik ama çözüm için çaba harcamadığımızı söylemek de başta merhum Veysel Atasoy’a ve bana haksızlık olur.

Halkın SESİ: Bu konuyu gündeme getirdikten sonra ne gibi gelişmeler yaşandı?

Hasan GEMİCİ: Mülkiyet sorunu medyaya yansıdıktan sonra Zonguldak'ta ciddi bir kamuoyu oluştu. CHP İl Başkanlığı da bir rapor hazırladı. Kamuoyunda tartışılmaya devam ediliyor. 3 hafta önce dosyayı CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na takdim ettim. CHP Grup Başkanlığı Sayın Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile benim ve CHP ilin hazırladığı önerileri değerlendirerek grup önerisi olarak TBMM Sosyal İşler Komisyonu’na sundu. Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Esnaf Odaları Başkanın Muharrem Coşkun, Batı Karadeniz Muhtarlar Federasyon Başkanı Serafettin Nas ve muhtarlarımızdan oluşan  10 Kişilik bir heyetle Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettik, sorunu anlattık. Desteğini aldık. CHP, AKP, MHP il, ilçe yöneticileri bu konularda  görüş bildirdiler, çaba içine girdiler. Zonguldak'ın 5 milletvekili Ankara'da Belediye Başkanımız Muharrem Akdemir ile bir araya gelerek toplantı yaptılar. Konu şu anda TBMM Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülüyor.

Halkın SESİ: Peki sorunun çözümü için bundan sonra ne yapmalıyız? Zonguldak kamuoyuna mesajınız nedir?

 

Hasan GEMİCİ: Sevgili Zonguldaklılar… Mülkiyet sorununun Zonguldak'ta ne kadar hayati bir sorun olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştım. Neredeyse Zonguldak'ın yarısını direkt mağdur ediyor. Dolaylı olarak tamamını etkiliyor. Viranşehir dolayısıyla bu konunun TBMM’de gündeme gelmesi büyük bir fırsattır. Bu fırsat değerlendirilmezse konunun tekrar gündeme gelmesi için 3-5 sene beklenebilir. Bunu TBMM’nin işleyişini bilen tecrübeli bir insan olarak söylüyorum. Bu konuyu partilerinde, komisyonlarda ve genel kurulda savunacak Zonguldak milletvekillerimiz arkalarında Zonguldak kamuoyunun desteğini gösterebilirlerse sonuç almaları kolaylaşır. Onların bu desteğe ihtiyaçları var.

 

Bu noktada başta belediye başkanları, TSO, Esnaf Odaları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları olmak üzere Ankara'ya bu sorunun ağırlığı ve Zonguldak'ın beklentilerinin hissettirilmesi gerekiyor. Önümüzdeki hafta bunun için önemli. Ondan sonra geçmiş olsun! Bu iş kimin üstüne vazifedir? Geçmişte kim ne yapmıştır ya da yapmamıştır? Hariçten gazel mi okunuyor? O mudur, bu mudur? Öyle midir, böyle midir?

Bu teferruatlarla uğraşmanın zamanı değil!

Bırakalım bu işleri…

 

Halkın SESİ: Belli ki eleştiriler sizi bir hayli üzmüş. “Siyaset yapıyor.” diyen de oldu, “12 yıldır neredeydi?” diyen de…

Hasan GEMİCİ: Evet ben siyaset yapıyorum. Başkaları başka bir şey mi yapıyor? Siyaset insanın yaşadığı bölgenin sorunlarına çözüm bulmak değil midir? Keşke herkes siyasetin gereğini yapsa da bu sorun çözülse, binlerce insanın mağduriyeti ortadan kalksa. Ben hala bu şehirde siyaset yapan biri olarak, evim Zonguldak’ta, iş yerim Çaycuma’da.

12 senedir hiçbir zaman siyasetin dışında kalmadım. Çeşitli sebeplerden dolayı Zonguldak’ta gündelik siyasetin ve parti içi çekişmenin içine girmedim ve bizim durumumuzdaki insanların da siyasete böyle yaklaşmasını doğru buluyorum. Benim siyaset üslubum bu.

1991’de büyük yürüyüşte insanlar birlik oldu ve sonuç alındı. Yoksa çoktan TTK kapatılmıştı. Peki, şimdi neden insanlar böylesine önemli konuda bir araya gelemiyor? Ben inanıyorum ki, Zonguldak’ta Sivil toplum kuruluşu sayısı Türkiye’nin birçok iline göre bir hayli fazla. Peki, STK’lar neden gereğini yapmıyor? Onların böyle bir sorumluluğu yok mu? Şu an ben milletvekili olsam bu gücü arkamda hissetmesem ben de muvaffak olamam. Lütfen işin siyasi tarafını bırakalım. Bu siyasi çekişmeyle çözülecek bir konu değil. Zonguldak’ın ayağa kalkması lazım. İktidarın bunu hissetmesi lazım.

Yorumlar (2)
istanbul67 6 yıl önce
sayın gemicini tek derdi milletvekili olmak neden şimdilerde bu kaadar zonguldak sevdalısı oldu size ekmek yokkkkk sayın gemici
Aslan 6 yıl önce
birden zonguldak aşkı alevlendi adamın yahu :) ama istanbul67 nin dediği gibi size ekmek yok, bakanken hayrını görmedikki....................... :) zonguldak havalimanın açılışından bir yıl sonra havaalanının tamir tadilat ihalesini kim aldı bi fikri varmı acaba? yemez bu millet temcit pilavını yemez boşuna ısıtmamak lazım.
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30
17
açık
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:41
Güneş 05:28
Öğle 12:54
İkindi 16:50
Akşam 20:11
Yatsı 21:50